Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do odliczenia podatku VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-30

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej. Planujemy rozpocząć budowę warsztatu samochodowego na działce, którą kupiłam przed ślubem. Działka nie została jeszcze przekształcona na działkę pod cele inwestycyjne. Wniosek o takie przekształcenie zostanie dopiero złożony. Mamy pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego wraz z budynkiem gospodarczym garażowo-magazynowym w zabudowie zagrodowej. Czy w takiej sytuacji, gdy mąż będzie brał faktury na swoją firmę (czynny podatnik VAT), będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zasadą jest, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku Pani męża nie jest inaczej, liczy się istnienie związku między zakupami a czynnościami opodatkowanymi. Oczywiście treść pozwolenia na budowę komplikuje sprawę, bowiem jeśli budynek w części będzie użytkowany do celów osobistych, w tej części nie można odliczyć VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Sam jednak fakt, że treść pozwolenia na budowę dotyczy budynku mieszkalnego, nie pozbawia prawa do odliczenia. W literaturze wskazuje się, że nawet wybudowanie jako samowoli budowlanej obiektu, który służy w pełni do wykonywania czynności opodatkowanych, umożliwia odliczenie podatku naliczonego.

Jak wskazuje A. Bartosiewicz:

„Jestem sobie w stanie wyobrazić, że wybudowany obiekt – mimo iż postawiony w ramach samowoli budowlanej – będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej (opodatkowanej). Wówczas zachowany byłby związek (podatku naliczonego poniesionego przy jego budowie) ze sprzedażą opodatkowaną, który to związek uzasadniałby możliwość odliczenia podatku naliczonego. W tym stanie rzeczy podatnik będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących wybudowaniu tego budynku” (Vademecum Doradcy Podatkowego, 77713).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Usługi medyczne

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych (nie jestem lekarzem ani w ZNOZ). Moje usługi służą poprawie zdrowia....

Faktura dla nabywcy z USA

Firma prosi o informację, czy prawidłowo zastosowała stawkę 0% i wystawiła fakturę dla nabywcy z USA?

Podatek VAT w przypadku świadczenia usług mediacji

Ukończyłem szkolenie z mediacji i zamierzam prowadzić mediację sądową oraz pozasądową. 1. Czy muszę zarejestrować firmę, czy mogę te zlecenia...

Zakup nieruchomości na firmę a podatek VAT

Chciałabym kupić nieruchomość na firmę. Wprowadzając zakup domu na środki trwałe, będę miała duży VAT do odliczenia. Czy mogę wtedy od razu wystąpić...

Działka zakupiona na firmę a budowa prywatnego domu

W ramach działalności gospodarczej zakupiłem na fakturę VAT (23%) działkę. Obecnie chciałbym na niej wybudować dom prywatny dla siebie i rodziny. Czy...

Sprzedaż samochodu w trakcie leasingu

Posiadam samochód osobowy, który jest finansowany leasingiem finansowym. Z uwagi na to nie przysługiwało mi prawo do odliczenia 6% podatku VAT przy...

Wycofanie pojazdu z firmy, darowizna i sprzedanie go

Prowadzę działalność, w której ramach kupiłem samochód. Odliczyłem kilka tysięcy VAT-u, samochód niedawno się zamortyzował. Chciałbym wycofać go...

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny

Od kilkudziesięciu lat prowadzę działalność gospodarczą. Moje pytanie dotyczy darowizny przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny, ponieważ zdecydowałem...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »