Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do odliczenia podatku VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-30

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej. Planujemy rozpocząć budowę warsztatu samochodowego na działce, którą kupiłam przed ślubem. Działka nie została jeszcze przekształcona na działkę pod cele inwestycyjne. Wniosek o takie przekształcenie zostanie dopiero złożony. Mamy pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego wraz z budynkiem gospodarczym garażowo-magazynowym w zabudowie zagrodowej. Czy w takiej sytuacji, gdy mąż będzie brał faktury na swoją firmę (czynny podatnik VAT), będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zasadą jest, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku Pani męża nie jest inaczej, liczy się istnienie związku między zakupami a czynnościami opodatkowanymi. Oczywiście treść pozwolenia na budowę komplikuje sprawę, bowiem jeśli budynek w części będzie użytkowany do celów osobistych, w tej części nie można odliczyć VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Sam jednak fakt, że treść pozwolenia na budowę dotyczy budynku mieszkalnego, nie pozbawia prawa do odliczenia. W literaturze wskazuje się, że nawet wybudowanie jako samowoli budowlanej obiektu, który służy w pełni do wykonywania czynności opodatkowanych, umożliwia odliczenie podatku naliczonego.

Jak wskazuje A. Bartosiewicz:

„Jestem sobie w stanie wyobrazić, że wybudowany obiekt – mimo iż postawiony w ramach samowoli budowlanej – będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej (opodatkowanej). Wówczas zachowany byłby związek (podatku naliczonego poniesionego przy jego budowie) ze sprzedażą opodatkowaną, który to związek uzasadniałby możliwość odliczenia podatku naliczonego. W tym stanie rzeczy podatnik będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących wybudowaniu tego budynku” (Vademecum Doradcy Podatkowego, 77713).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »