Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem ze zgłoszeniem darowizny pieniężnej od rodziców

Wioleta Biel • Opublikowane: 2018-05-11

Mam problem ze zgłoszeniem darowizny pieniężnej od rodziców. Rodzice sprzedali działkę budowlaną za 90 tys. zł. Kwotę tą chcieli mi darować. Nie posiadają jednak konta w banku, dlatego w umowie notarialnej zostało zawarte, że przelew od kupującego przejdzie bezpośrednio na moje konto. Niestety, gdy chciałem zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym, okazało się, że potrzebuję potwierdzenia przelewu lub przekazu pocztowego od moich rodziców na moje konto. Nie mając takiego przekazu, nie mogę zgłosić darowizny, by zostać zwolnionym z podatku. Jak mogę wybrnąć z tego problemu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 4a ustawy o podatku do spadków i darowizn, aby darowizna mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku: powinna zostać dokonana w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej (w przedmiotowym zapytaniu, ten warunek jest spełniony), w przypadku darowizny pieniężnej powinna zostać ona udokumentowana m.in. przelewem na rachunek bankowy oraz zgłoszenie tej darowizny powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny.

Warunki powyższe muszą zostać spełnione ŁĄCZNIE.

Nie spełnia Pan warunku dotyczącego przedstawienia potwierdzenia otrzymania przelewu, gdyż go Pan nie posiada, a to z powodu pewnych elementów stanu faktycznego, który miał miejsce.

Zatem jest jedynie jedna możliwość:

  1. Należy podpisać umowę przechowania środków pieniężnych, które Pan otrzymał w związku ze sprzedażą nieruchomości – umowa powinna być podpisana z rodzicami, następnie
  2. trzeba będzie złożyć wyjaśnienie do urzędu skarbowego, dołączając umowę przechowania środków oraz umowę darowizny.

Powyższy plan nie gwarantuje, że US wyrazi zgodę na możliwość skorzystania ze zwolnienia, ale są podstawy do tego, żeby Panu nie odmawiać tego prawa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wyjaśnienia w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3

Wyjaśnienia w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3

Otrzymałam wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3. Dotyczy to spadku po mężu. Spadek otrzymałam 4 lata temu. Jakie...

Czy muszę zgłosić do urzędu skarbowego wykonany przelew?

Moja mama jest częściowo ubezwłasnowolniona i jestem jej kuratorem. Dwa miesiące temu sąd rodzinny wydał postanowienie zezwalające mi na dokonanie...

 

Czy mogę kupić dwa mieszkania na własne cele mieszkaniowe?

Otrzymałem w spadku duży dom i chciałbym go sprzedać przed okresem 5 lat. Czy aby uniknąć podatku mogę kupić dwa mieszkania na własne cele...

 

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »