Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości

Wioleta Biel • Opublikowane: 2018-11-30

Mam pytanie z zakresu prawa podatkowego. W styczniu 2008 r. przekształciłem mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na własnościowe. W maju 2011 r. sprzedałem to mieszkanie, a rok później kupiłem inne – znacznie drożne od wcześniej sprzedanego. Niestety nie złożyłem w urzędzie skarbowym pisma dotyczącego rozliczenia podatkowego. Nie dostałem jeszcze żadnego wezwania z urzędu, ale chciałbym wiedzieć, jak wygląda moja sytuacja i co z tym powinienem zrobić.

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W związku z tym, że sprzedaż miała miejsce w 2011 r. pod rządem nieobowiązujących już przepisów, obecnie musimy się cofnąć z analizą do przepisów, które wtedy obowiązywały. I tu zaczynają się schody w kwestii liczenia terminu przedawnienia. W związku z tym w tamtym okresie wyszło kilka wyroków dotyczących liczenia tego terminu. Jednym z najważniejszych był wyrok NSA z 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1110/12.

Z wyroku tego wynika dla podatników krótszy, niż chciałyby tego organy podatkowe, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, w przypadku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a ustawy o PIT. Postępowania podatkowe toczące się w sprawie takiego podatku, tytułem sprzedaży nieruchomości dokonanej w 2008 r. (o ile nieruchomość została nabyta / wybudowana przed 2007 r., a termin płatności upłynął w 2008) powinny zostać umorzone z powodu przedawnienia. Zapłacony podatek stanowi zaś nadpłatę, o stwierdzenie której podatnik powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1110/12, jest kolejnym w tym roku orzeczeniem tego sądu w sprawie przedawnienia zobowiązania podatkowego tytułem sprzedaży nieruchomości (w sytuacji złożenia przez podatnika oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a ustawy o PIT). Pierwszy taki wyrok zapadł 23 stycznia 2014 r., sygn. akt II FSK 786/129, co daje nadzieję na ukształtowanie się jednolitej linii orzeczniczej w tym spornym jak dotychczas temacie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zatem patrząc na tę linię orzeczniczą, wychodzi, że do końca tego roku nastąpi przedawnienie Pana zobowiązania w kwestii rozliczenia ze sprzedaży mieszkania. W najgorszej sytuacji będzie jeszcze 2 lata dodatkowe (to jest ta niekorzystna linia orzecznicza, jednak nie jest ugruntowana).

W moim przekonaniu są dwa wyjścia:

nic Pan nie robi na zasadzie – może się uda, albo

składa Pan czynny żal i PIT-39, przy czym nie ma Pan prawa do rozliczenia ulgi, pojawią się też odsetki – może się pojawić tzw. wyrywkowa kontrola osoby fizycznej i mogą sprawdzić wszystkie Pana rozliczenia za okres 5 lat wstecz.

W związku z powyższym (oczywiście to nie jest porada jedynie sugestia) na Pana miejsca nie robiłabym nic i poczekała do końca roku. Przy czym istnieje cień ryzyka, że przed końcem roku zostanie wszczęte postępowanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Apartament we współwłasności wykorzystywany zarobkowo a podatki

Dwa małżeństwa, jedno polskie (żyjące w Polsce), drugie niemieckie i tam mieszkające na stałe, są współwłaścicielami apartamentu (mieszkania)...

Urząd skarbowy nie chce uznać spłaty kredytu ze sprzedaży działki ze spadku i domaga się podatku

W styczniu 2012 sprzedałem działkę, której byłem współwłaścicielem. Działka była nabyta w formie spadku. Ponieważ od otrzymania tej działki do...

Dochody z pożyczek społecznościowych

Mieszkam za granicą, pracuję, jestem tam zameldowany i tam odprowadzam podatki. W Polsce jednak inwestuje w serwisie pożyczek społecznościowych...

Amortyzacja i VAT przy okresowym wynajmie pokoi

Sprawa dotyczy amortyzacji i VAT przy okresowym wynajmie pokoi. Jestem VAT-owcem i rozliczam się poprzez KPiR. Prowadzę działalność związaną...

Podatek od wynajmu okazjonalnego

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest emerytką. Mamy mieszkanie własnościowe, którym zajmuje się żona i to ona zgłosiła wynajem do...

Remont domu przez rodzeństwo w celu sprzedaży - najlepsze rozwiązania

Proszę o wskazanie najkorzystniejszego rozwiązania w poniższej kwestii. W 2014 roku rodzice przepisali w akcie darowizny dom na siostrę. Dom...

Kradzież towaru a wykazanie sprzedaży i odprowadzenie podatku

Dokonałam wydania paliwa na podstawie zamówienia złożonego telefonicznie. Warunkiem wydania (czyli zlania paliwa do zbiornika) było potwierdzenie zapłaty...

Wprowadzenie lub użyczenie prywatnych składników majątku spółce z o.o.

W jaki sposób osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wprowadzić/użyczyć prywatne składniki majątkowe (typu komputer, drukarka) do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »