Indywidualne Porady Prawne
Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-07-25
Proszę o przedstawienie mi wszelkich kosztów, jakie poniosę włącznie z podatkiem, sprzedając dom zamieszkany (i mój własny) dłużej niż 5 lat.
»Wybrane opinie klientów
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po upływie 5-letniego okresu posiadania nieruchomości sprzedaż takiej nieruchomości zwolniona jest z podatku dochodowego. Oznacza to, iż na samej sprzedaży nie pojawi się obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Na czynności sprzedaży jednak pojawi się podatek od czynności cywilnoprawnej (zakładam bowiem, że sprzedaż nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) w wysokości 2% wartości nieruchomości wskazanej w umowie sprzedaży – płatny w terminie 14 dni od czynności sprzedaży. Jednak w przypadku, w którym notariusz uczestniczy w transakcji, to on jako płatnik będzie zobowiązany to pobrania podatku i wpłacenia do urzędu skarbowego.
Sprzedaż nieruchomości do swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego. Należy wiec doliczyć taksę notarialną na sporządzenie aktu notarialnego – to jednak kwota, którą notariusz wskazuje. Trudno wiec jest mi powiedzieć, jakiego rzędu będzie to wydatek.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Zamówiłem garaż blaszany otynkowany i ocieplony, dwustanowiskowy (wraz z pomieszczeniem gospodarczym) o wymiarze 7,5 x 7,5 m. Załatwiam formalności z pozwoleniem na budowę. Garaż będzie posadowiony na płycie betonowej zbrojonej o grubości 15 cm, pod nim posypka ok. 30 cm; przymocowany na śruby do płyty betonowej. Czy za taki garaż będę płacił podatek od nieruchomości, czy można uznać, że nie będzie on trwale związany z gruntem i podatek nie będzie potrzebny?
Prowadzę niewielką firmę deweloperską w formie jednoosobowej działalności. Najczęściej od osób fizycznych kupuję grunt, następnie wykonuję projekt, otrzymuję pozwolenie, w którego tytule figuruje moje nazwisko i nazwa mojej firmy. Buduję dom jednorodzinny i po odbiorze sprzedaję gotowy produkt. Urząd miasta nalicza mi maksymalną stawkę podatku od nieruchomości (osobno grunt), ponieważ prowadzę działalność. Czy słusznie?
Mam mieszkanie – wyodrębnioną własność w budynku spółdzielni mieszkaniowej. Place podatek za nieruchomość, działkę i części wspólne. Oprócz tego spółdzielnia nalicza mi podatek od mienia wspólnego, które jest własnością spółdzielni. Chodzi o działkę, na której jest rozdzielnia prądu do dwóch następnych budynków. Nie jestem członkiem spółdzielni. Czy ja musze płacić następny podatek (i to najwyższy), skoro moje mieszkanie nie jest spółdzielcze?
Połowę mojego domu mieszkalnego oraz wolnostojące pomieszczenie gospodarcze wynajmuję osobom trzecim na podstawie umów najmu. Urząd gminy zapowiedział u mnie kontrolę podatkową, w piśmie zobowiązując mnie do udostępnienia wszystkich pomieszczeń na podstawie art. 287 Ordynacji podatkowej. Czy podczas kontroli jestem zobowiązany udostępnić kontrolerom również pomieszczenia przekazane do dyspozycji najemcom? Piętro domu mieszkalnego zajmuje najemca, a pomieszczeniem gospodarczym, zaadaptowanym na mały sklep (od którego odprowadzam podatek od nieruchomości przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej) dysponuje wyłącznie inny najemca. Czy umowa najmu zwalnia mnie od obowiązku udostępnienia lokali od kilku lat w dyspozycji najemców?
Prowadzę działalność, kupiłem budynek o powierzchni 2000 m2. Do działalności gospodarczej używam 500 m2, reszta stoi zamknięta, niewykorzystana – będzie remontowana. Jaki powinienem płacić podatek od nieruchomości? Czy najwyższy podatek za całość, czy tylko za wykorzystywane 500 m2, a za pozostałe metry mniejszą stawkę? Czy istnieje orzeczenie Sądu Najwyższego na ten temat?
Razem z mężem jesteśmy właścicielami działki rolnej, którą wynajęliśmy (umowa najmu na czas określony) firmie, która wydobywa na niej kopaliny. Jaki rodzaj podatku od gruntu powinniśmy zapłacić? Czy mamy obowiązek zgłoszenia do urzędu gminy?
Od ponad 10 lat prowadzę działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu. Przy zgłoszeniu działalności nie zostałam poinformowana o konieczności opłacania podatku od nieruchomości i dotychczas takowego nie płaciłam. Pomieszczenie, w którym pracuję, wykorzystywane jest również do celów mieszkalnych. Jakie konsekwencje poniosę z tytułu niepłacenia podatku od nieruchomości?
Wynajmuję gminie lokal w budynku biurowo-usługowo-handlowym, w którym znajduje się także część mieszkalna. Za lokale handlowe naliczam podatek od nieruchomości jak za działalność (najwyższą), za mieszkania – najniższą. Jaką stawkę podatku mam naliczyć za wynajem lokalu dla gminy (pod dwa referaty)? Dodam, że prowadzę firmę i wszystkim wystawiam faktury VAT.
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika