Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania ze spadku córce a zapłata podatku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-01-02

Niedawno mąż na mocy testamentu odziedziczył mieszkanie po swojej cioci, która była siostrą jego matki. Chciałby je po formalnym przyjęciu spadku przekazać naszej dorosłej córce, która nie posiada własnego lokum. Czy w tej sytuacji trzeba będzie zapłacić podatek? Jakie są ewentualnie możliwości uniknięcia podatku?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Jeśli pyta Pani o opodatkowanie darowizny nabytego w drodze spadku mieszkania, to córka nie zapłaci podatku od darowizny, a po stronie ojca-darczyńcy również nie powstanie zobowiązanie z tego tytułu; nabytą w spadku nieruchomość można darować w dowolnym momencie – nie ma tu wymogu 5 lat posiadania, jeśli nie korzystało się ze zwolnienia z art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 tejże ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. wstępnych i zstępnych oraz rodzeństwo, jeżeli spełnią warunki opisane w tym przepisie, czyli na ogół: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Artykuł 4a ust. 4 pkt 2 ww. ustawy zwalnia jednak z obowiązku zgłoszenia darowizny (czyli z obowiązku złożenia SD-Z2 przez obdarowanego), gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taką właśnie formę musi przybrać darowizna nieruchomości.

Nabycie przez męża w drodze dziedziczenia po ciotce nie mieści się w ww. zwolnieniu, jest to nabycie w ramach II grupy podatkowej (do grupy II zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych) – kwota wolna przy tym stopniu pokrewieństwa to 7276 zł*. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skali z art. 15 ww. ustawy, więc gdy nadwyżka ponad kwotę wolną wynosi ponad 20 556 zł, to podatek wynosi 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Przypomnę, że podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru. Warto pamiętać, iż do długów i ciężarów zalicza się również koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku, koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, jeżeli nie zostały pokryte z majątku spadkodawcy, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone w innej formie, oraz koszty postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu, obowiązki wykonania zapisów i poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków (art. 7 ust. 3 ustawy ww.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdyby nie plan darowizny, można by rozważyć skorzystanie ze zwolnienia z art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy, który stanowi, że w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Zwolnienie to przysługuje pod warunkami opisanymi w art. 16 ust. 2 – w tym jest warunek zamieszkiwania będąc zameldowania na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i niedokonania jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

* Opis sprawy z 2017 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za...

Jaki podatek od spadku po teściowej?

Moja teściowa pozostawiła testament, na mocy którego ja – synowa dziedziczę 3/4 nieruchomości, a 1/4 dziedziczy jej córka. Wcześniej zmarł...

Duże przelewy bankowe między małżonkami z rozdzielnością majątkową

Mam z mężem od 2 lat rozdzielczość majątkową. Dokonywaliśmy pomiędzy naszymi rachunkami (każdy z nas ma swoje konto) wpłat powyżej...

Wspólne konto z partnerem - wypłata na własne konto a podatek

Wraz ze swoim partnerem posiadam wspólne konto walutowe. Wpływy na to konto pochodzą z jego zarobków za granicą. Czy wypłata środków na moje konto...

Mieszkanie od ciotki - korzystniejsza darowizna czy dożywocie?

Ciotka chce mi przekazać własnościowe mieszkanie. Ze względu na stopień pokrewieństwa byłaby to II grupa podatkowa. Własnego mieszkania nie posiadam,...

Darowizny od ojca na zakup mieszkania, jego sprzedaż a zapłata podatku

W latach 2013-2014, w kilku transzach otrzymałem od ojca darowiznę w formie przelewu na konto dewelopera, od którego zakupiłem mieszkanie. Ostatnia...

Przekazanie akcji spółki w formie darowizny

Chciałbym przekazać akcje spółki w formie darowizny teściowi. Pomyślałem, że najpierw zrobię darowiznę żonie, a następnie ona przekaże...

Dopisanie partnera do własności mieszkania

Interesuje mnie dopisanie partnera do własności mieszkania. Żyjemy z partnerem w konkubinacie od 8 lat, wychowujemy wspólnie dziecko. Trzy lata temu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »