Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przekazanie przedsiębiorstwa lub jego części osobie najbliższej, optymalne rozwiązania

Jakub Bonowicz • Opublikowane: 2018-08-03 • Aktualizacja: 2022-01-07

Prowadzę jednoosobową firmę turystyczną. Jestem VAT-owcem. Rozpocząłem budowę, która nie jest jeszcze skończona, tj. parter z kilkunastoma pokojami i stołówka jest gotowy, pozostałe kondygnacje wymagają dalszych nakładów. Odliczałem na tę ten budynek VAT. Sam nie jestem w stanie dokończyć inwestycji i w związku tym chciałbym przepisać część lub całość przedsiębiorstwa na córkę, aby to ona dokończyła remont i prowadziła działalność w tym budynku. W jaki sposób mogę przepisać firmę na córkę i jakie trzeba byłoby ponieść koszty podatkowe i notarialne? Córka prowadzi swoją działalność, ale nie jest VAT-owcem, co w takiej sytuacji? Budynek nie jest amortyzowany, obrót uzyskany ze sprzedaży jest dodawany do ogólnego dochodu i opłacane są wszelkie podatki. Czy muszę zwrócić VAT związany z budową tego budynku i po przekazaniu go córce ona będzie mogła go rozliczyć? Obecnie wartość niezakończonej inwestycji to ponad 2 mln zł. Czy muszę przepisać całość przedsiębiorstwa, czy mogę zostawić sobie część?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie przedsiębiorstwa lub jego części osobie najbliższej, optymalne rozwiązania

W jaki sposób przekazać firmę członkowi rodziny?

Pyta Pan o to, w jaki sposób może Pan przepisać firmę turystyczną na członka rodziny (w tym wypadku córkę) i jakie są koszty (urząd skarbowy, notariusz). Skoro Pańska córka już prowadzi działalność, najlepszym wyjściem wydaje się być zarejestrowanie jej działalności do VAT i dokonanie przez Pana darowizny przedsiębiorstwa na rzecz córki. Wówczas córka przejmie prawo do wszelkich odliczeń, a taka transakcja będzie wolna od:

  • VAT (transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części są wolne od VAT);
  • PIT (darowizny PIT nie podlegają);
  • podatku od spadków i darowizn (córka jest osobą najbliższą, oczywiście darowiznę trzeba zgłosić do US, przy czym przy umowie darowizny przedsiębiorstwa w formie aktu notarialnego powinien tego dokonać notariusz, choć warto tego dopilnować);
  • podatku od czynności cywilnoprawnych (bo darowizna nie jest opodatkowana w ogóle PCC).

Darowizna przedsiębiorstwa - opłaty notarialne i VAT

Co do kosztów notariusza: skoro w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, to darowizna będzie musiała być dokonana w formie aktu notarialnego. Zatem obowiązują taksy notarialne, przy czym oczywiście taksy te są opłatami maksymalnymi,notariusz może policzyć mniej. Do opłat należy jeszcze doliczyć VAT 23%, opłatę za każdą stronę wypisu (6 zł) i opłatę od wniosku o wpis do księgi wieczystej (200 zł).

Co do stawek opłat notarialnych to przy wartości przedsiębiorstwa powyżej 2 mln zł taksa to 6770 zł + 0,25% nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, przy czym nie więcej niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowejw rozumieniu przepisów ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł (dotycz to oczywiście także Pana przypadku).

Odpowiadając na postawione pytania:

Córka prowadzi działalność gospodarczą, ale nie jest VAT-owcem, czy ma zgłosić się do urzędu po przystąpieniu do VAT? Tak, jeśli córka nabędzie przedsiębiorstwo i będzie prowadzić działalność opodatkowaną VAT, a ponadto chce korzystać z prawa do odliczenia VAT, to musi zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.

Jeśli budynek nie jest amortyzowany, to w praktyce córka powinna rozpocząć amortyzację nieruchomości już po nabyciu firmy. Jeśli amortyzację rozpocząłby Pan, to po prostu na córkę przechodzi prawo do dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych.

Przepisanie na dziecko zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Czy musi Pan przepisać całość przedsiębiorstwa, czy część (niezakończoną inwestycję), a pozostawić dla siebie część działalności? Istnieje możliwość przepisania zarówno całego przedsiębiorstwa jak i jego zorganizowanej części.Zarówno darowizna całości przedsiębiorstwa, jak i jego zorganizowanej części korzysta ze zwolnienia z VAT, PCC, PIT, podatku od darowizny (jeśli jest dokonywana na rzecz osoby najbliższej). Co do tego, co to jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, to jest na to obszerne orzecznictwo. Generalnie, aby mówić o „zorganizowanej” części przedsiębiorstwa, musi ona stanowić pewną wyodrębnioną funkcjonalnie i organizacyjnie całość, np. jeśli ktoś prowadzi firmę, mając 3 pensjonaty i 2 restauracje, to zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będzie np. jedna restauracja czy pojedynczy pensjonat. Tak więc pisząc o przepisaniu „niezakończonej” części inwestycji, pojawia się pytanie, co Pan przez nią rozumie i czy ta owa „niezakończona” część może być wyodrębniona organizacyjnie od reszty. Tutaj wskazane byłoby bardziej precyzyjnie skonsultować ten temat.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »