Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie darowizny na rzecz córki będącej w związku małżeńskim

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-07-21

Jestem mężatką. Moi rodzice chcą zakupić działkę i przekazać mi ją w darowiźnie – ale tylko mi, nie mężowi. Czy jest jakieś ograniczenie czasowe od momentu zakupu działki do przekazania mi jej w formie darowizny? Czy jest inny sposób, by nieruchomość stała się moją wyłączną własnością, np. przekazanie mi pieniędzy na jej zakup? O czym powinniśmy jeszcze pamiętać przy tych transakcjach?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Pyta Pani, przedstawiając stan faktyczny, czy jest jakieś ograniczenie czasowe od momentu zakupu działki przez rodziców do momentu przekazania w darowiźnie.

Odpowiedź brzmi: nie, nie ma takiego ograniczenia ani w prawie podatkowym, ani w prawie cywilnym; rodzice mogą darować Pani nabytą nieruchomość w dowolnym momencie po jej nabyciu. Nie pojawią się również po ich stronie jakiekolwiek konsekwencje podatkowe. Nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie występuje tu odpłatne zbycie (darowizna ma charakter nieodpłatny).

Oczywiście Pani może nabyć działkę do swego majątku odrębnego za pieniądze darowane od rodziców, co przedstawia Pani jako alternatywny scenariusz. Ważne tu jest, by w akcie zaznaczono, że płaci Pani pieniędzmi z majątku osobistego i nabywa nieruchomość do majątku osobistego. Należy jednak pamiętać w tym przypadku o złożeniu zgłoszenia SD-Z2 w urzędzie skarbowym oraz udokumentowaniu otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym – bowiem pozwoli to Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Termin na zgłoszenie to 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Gdy zatem pieniądze przyjdą przelewem (i darowizna pieniędzy nie będzie miała formy aktu notarialnego), od daty jego zaksięgowania ma Pani 6 miesięcy na złożenie druku SD-Z2.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »