Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-11
Teściowie, tj. moja teściowa i jej drugi mąż, posiadali mieszkanie. Postanowili podarować ja mojej córce, swojej wnuczce. Dziadek nie jest prawdziwym dziadkiem, wiec najpierw przekazał swoją część kawalerki babci, a babcia podarowała to wnuczce. Niestety w zamieszaniu i z niewiedzy babcia nie odczekała 5 lat od momentu podarowania 1/2 mieszkania przez dziadka sobie i od razu przekazała je wnuczce. Obawiam się, czy w związku niezachowaniem terminu 5 lat babcia nie powinna zapłacić podatku od darowizny.
Nie ma tu zagrożenia, że babcia będzie musiała zapłacić podatek od darowizny, bowiem skorzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – jeśli darowizna miała miejsce 1 stycznia 2007 roku lub później.
Zwolnienie to uwarunkowane jest – już w odniesieniu do przedstawionego przypadku – dwoma czynnikami: darowizną pomiędzy mężem a żoną oraz umową darowizny zawartą w formie aktu notarialnego. Nie jest warunkiem tego zwolnienia jakikolwiek okres „przetrzymania” majątku otrzymanego w darowiźnie. Tym samym nawet darowizna wnuczce części nieruchomości przez babcię, dokonana w tym samym dniu, w którym sama w darowiźnie od męża tę część otrzymała, nie pozbawi babci prawa do zwolnienia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika