Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie połowy mieszkania teściowej, a potem całości wnuczce

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-11

Teściowie, tj. moja teściowa i jej drugi mąż, posiadali mieszkanie. Postanowili podarować ja mojej córce, swojej wnuczce. Dziadek nie jest prawdziwym dziadkiem, wiec najpierw przekazał swoją część kawalerki babci, a babcia podarowała to wnuczce. Niestety w zamieszaniu i z niewiedzy babcia nie odczekała 5 lat od momentu podarowania 1/2 mieszkania przez dziadka sobie i od razu przekazała je wnuczce. Obawiam się, czy w związku niezachowaniem terminu 5 lat babcia nie powinna zapłacić podatku od darowizny.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Nie ma tu zagrożenia, że babcia będzie musiała zapłacić podatek od darowizny, bowiem skorzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – jeśli darowizna miała miejsce 1 stycznia 2007 roku lub później.

Zwolnienie to uwarunkowane jest – już w odniesieniu do przedstawionego przypadku – dwoma czynnikami: darowizną pomiędzy mężem a żoną oraz umową darowizny zawartą w formie aktu notarialnego. Nie jest warunkiem tego zwolnienia jakikolwiek okres „przetrzymania” majątku otrzymanego w darowiźnie. Tym samym nawet darowizna wnuczce części nieruchomości przez babcię, dokonana w tym samym dniu, w którym sama w darowiźnie od męża tę część otrzymała, nie pozbawi babci prawa do zwolnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »