Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie połowy mieszkania teściowej, a potem całości wnuczce

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-11

Teściowie, tj. moja teściowa i jej drugi mąż, posiadali mieszkanie. Postanowili podarować ja mojej córce, swojej wnuczce. Dziadek nie jest prawdziwym dziadkiem, wiec najpierw przekazał swoją część kawalerki babci, a babcia podarowała to wnuczce. Niestety w zamieszaniu i z niewiedzy babcia nie odczekała 5 lat od momentu podarowania 1/2 mieszkania przez dziadka sobie i od razu przekazała je wnuczce. Obawiam się, czy w związku niezachowaniem terminu 5 lat babcia nie powinna zapłacić podatku od darowizny.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Nie ma tu zagrożenia, że babcia będzie musiała zapłacić podatek od darowizny, bowiem skorzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – jeśli darowizna miała miejsce 1 stycznia 2007 roku lub później.

Zwolnienie to uwarunkowane jest – już w odniesieniu do przedstawionego przypadku – dwoma czynnikami: darowizną pomiędzy mężem a żoną oraz umową darowizny zawartą w formie aktu notarialnego. Nie jest warunkiem tego zwolnienia jakikolwiek okres „przetrzymania” majątku otrzymanego w darowiźnie. Tym samym nawet darowizna wnuczce części nieruchomości przez babcię, dokonana w tym samym dniu, w którym sama w darowiźnie od męża tę część otrzymała, nie pozbawi babci prawa do zwolnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Fiskus rozliczy cię z kieszonkowego

Jestem studentką. Co miesiąc otrzymuję od rodziców 1000 złotych kieszonkowego (na utrzymanie). Czy te pieniądze podlegają podatkowi?

Podatek od odrzuconej darowizny

Krewny z rodziny dokonał przelewu na moje konto – miała to być darowizna dla mnie. Odesłałam mu z powrotem całą kwotę, odrzucając...

Czy trzeba ponownie składać SD-3?

W roku 2008 po śmierci matki złożyłem zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 i zapłaciłem podatek w urzędzie...

Darowizna od rodziców i dziadków

Planuję zakup mieszkania. Rodzina zaoferowała mi pomoc i chęć przekazania darowizny pieniężnej na jego zakup. W internecie przeczytałam, że są...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »