Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku przy darowiźnie a US

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-03-21

Trzy lata temu podarowałem część (60%) samochodu synowi. Darowizna miała wartość 1700 zł. Syn samochód przerejestrował na siebie. Nie zgłosiłem tego w US, ponieważ wartość nie przekraczała kwoty wolnej od podatku. Umowa została spisana w formie zwykłej (nie aktu notarialnego). Teraz chcę mu podarować znaczną kwotę pieniężną, która spowoduje w sumie przekroczenie limitu 9637 zł. Oczywiście tę darowiznę muszę przelać na konto i zgłosić w ciągu 6 miesięcy, aby uzyskać zwolnienie. Co mam teraz zrobić w takim razie z tamtą darowizną, skoro jej wtedy nie zgłosiłem?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Nie dokonując zgłoszenia darowizny samochodu, postąpił Pan prawidłowo, ponieważ, jak słusznie Pan zauważył, darowizna ta nie przekroczyła kwoty wolnej, tj. 9637 zł.

Obecnie planuje Pan dokonać darowizny środków pieniężnych i skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ustawy. Warunkiem jest przekazanie środków pieniężnych na konto bankowe obdarowanego i fakt zgłoszenia przez obdarowanego otrzymania tej darowizny w terminie 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Należy mieć na uwadze, że całkowite zwolnienie, o którym tutaj mowa, jest odrębną instytucją od kwoty wolnej, czyli 9637 zł.

Jeżeli zatem syn zgłosi w terminie otrzymanie środków pieniężnych, całość zostanie zwolniona i nie ma potrzeby odnosić się czy też korygować ani nawet doliczać do tego poprzedniej darowizny części samochodu.

Podsumowując, zgłoszenie darowizny środków pieniężnych w terminie 6 miesięcy w żaden sposób nie wpłynie na poprzednią darowiznę. Postępowanie jest prawidłowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »