Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku przy darowiźnie a US

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-03-21

Trzy lata temu podarowałem część (60%) samochodu synowi. Darowizna miała wartość 1700 zł. Syn samochód przerejestrował na siebie. Nie zgłosiłem tego w US, ponieważ wartość nie przekraczała kwoty wolnej od podatku. Umowa została spisana w formie zwykłej (nie aktu notarialnego). Teraz chcę mu podarować znaczną kwotę pieniężną, która spowoduje w sumie przekroczenie limitu 9637 zł. Oczywiście tę darowiznę muszę przelać na konto i zgłosić w ciągu 6 miesięcy, aby uzyskać zwolnienie. Co mam teraz zrobić w takim razie z tamtą darowizną, skoro jej wtedy nie zgłosiłem?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Nie dokonując zgłoszenia darowizny samochodu, postąpił Pan prawidłowo, ponieważ, jak słusznie Pan zauważył, darowizna ta nie przekroczyła kwoty wolnej, tj. 9637 zł.

Obecnie planuje Pan dokonać darowizny środków pieniężnych i skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ustawy. Warunkiem jest przekazanie środków pieniężnych na konto bankowe obdarowanego i fakt zgłoszenia przez obdarowanego otrzymania tej darowizny w terminie 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Należy mieć na uwadze, że całkowite zwolnienie, o którym tutaj mowa, jest odrębną instytucją od kwoty wolnej, czyli 9637 zł.

Jeżeli zatem syn zgłosi w terminie otrzymanie środków pieniężnych, całość zostanie zwolniona i nie ma potrzeby odnosić się czy też korygować ani nawet doliczać do tego poprzedniej darowizny części samochodu.

Podsumowując, zgłoszenie darowizny środków pieniężnych w terminie 6 miesięcy w żaden sposób nie wpłynie na poprzednią darowiznę. Postępowanie jest prawidłowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym a zmiana planów mieszkaniowych

W 2013 r. sprzedałem działkę i złożyłem PIT-39. Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej wybudowałem dom (2014-2015) na działce, której byłem...

Podatek ze sprzedaży mieszkania osoby mieszkającej w USA

Od przeszło 5 lat posiadamy z mamą mieszkanie własnościowe: ja 25%, mama – 75%. Mama na stałe mieszka w USA, ma zieloną kartę, upoważniła...

Kiedy sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest zwolniona z podatku?

Dostałam w spadku połowę mieszkania po rodzicach. Zamierzam ją sprzedać bratankowi, następnie część uzyskanych pieniędzy przekazać w formie...

Sprzedaż darowanego udziału w nieruchomości na rzecz spółki z o.o.

W 2012 r. przepisałam mojej córce w formie darowizny udział 1/3 w nieruchomość, na której znajduje się zakład usługowy. Wczoraj ta nieruchomość...

Kontrahent zagraniczny a uzyskanie A1 dla pracowników

Prowadzę firmę budowlaną w Polsce. Zatrudniam 6 osób na umowy-zlecenia. Moimi kontrahentami są firmy zagraniczne, a w najbliższym czasie...

Pomyłka w deklaracji PIT-37

Jestem emerytką. W deklaracji PIT-37 za 2016 r. zrobiłam pomyłkę, źle się rozliczyłam, tzn. nie naniosłam z PIT-40 odpisu zdrowotnego, tylko...

Uniknięcie podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Chcemy uniknąć podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Mama męża zmarła w 2016 roku i mąż razem z bratem odziedziczyli po niej...

Naprawienie niedopatrzenia wobec US

Nie zgłosiłam przed opływem 6 miesięcy spadku po rodzicach, mieszkanie dziedziczymy z bratem po połowie. Termin upłynął 3 miesiące temu. Rodzice...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »