Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelew na konto dewelopera bezpośrednio dokonany przez mojego ojca

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-12

Tata przelał ze swojego rachunku na konto dewelopera – zrobił to bezpośrednio, zamiast najpierw przelać je mnie. W dokumentach mieszkania widnieję jako jedyny właściciel. Jak rozwiązać ten problem, skoro pani w US twierdzi, że teraz trzeba zapłacić podatek od darowizny? O co chodzi w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2015 r., poz. 86 j.t ze zm) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (w tym zatem dzieci), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i

gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem by obdarowany syn mógł skorzystać ze zwolnienia, musi złożyć, w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny, druk SD-Z2, ale jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w wymieniony sposób, tj. np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy. W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Odpowiadając zatem na Pana pytanie „o co chodzi”, chodzi o to, że warunkiem zwolnienia przy darowiźnie pieniężnej pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest co do zasady udokumentowanie otrzymania środków przez obdarowanego:

dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy,

dowodem przekazania na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub

przekazem pocztowym.

Pan nie może przedstawić takiego dowodu, więc co do zasady Pani z US ma rację. Zapadają przed sądami wyroki, które w pewnym sensie rozszerzają prawo do zwolnienia na przypadki jak Pan, tj. gdy wpłaty dokonano na rachunek np. dewelopera (trudno będzie jednak Panu przekonać do takiej wykładni organ podatkowy). Przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 kwietnia 2011 r.:

„Warunek o jakim mowa w art. 4a u.p.s.d. tj. przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, jest wymogiem wyłącznie technicznym, związanym z przewidzianą przez ustawodawcę potrzebą udokumentowania faktycznego przeprowadzenia darowizny; warunek ten nie może być utożsamiany z istotą przedmiotowego zwolnienia podatkowego. Wprowadzając ten wymóg ustawodawcy nie chodziło przecież o przysporzenie korzyści bankom czy też spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym i poczcie - ale o preferowanie faktycznego dokonywania darowizny pomiędzy oznaczonymi członkami rodziny. Sąd podziela pogląd, że wprowadzona przez ustawodawcę konieczność potwierdzenia otrzymania darowizny dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy jest jedynie niezręcznością sformułowania i to w zakresie marginalnym jakim jest wprowadzony wymóg natury technicznej, bowiem z samej istoty zwolnienia można powyższe zamiary ustawodawcy wyinterpretować.”

Podobnie Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 981/09), gdzie czytamy, że „wpłata dokonana na konto dewelopera spełnia wymogi zawarte w art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d., ponieważ przelew dokonywany jest w związku z umową łączącą dewelopera z obdarowanym, a nie dewelopera z darczyńcą. Dokonanie tej wpłaty przez darczyńcę zamiast obdarowanego na konto dewelopera ze szczegółowym określeniem tytułu tej wpłaty jest tylko ominięciem zbędnego pośrednika, przy pełnym zachowaniu celu ustanowionego przepisu. Cel ten zostanie osiągnięty także w przypadku udokumentowania darowizny środków pieniężnych dowodem ich przekazania na rachunek bankowy należący do innego – niż obdarowany – podmiotu, ale na jego rzecz”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odziedziczenie domu a podatek

Mamy odziedziczyć z siostrą dom po zmarłej matce, w najbliższym czasie będzie założona sprawa spadkowa. Czy jako najbliższa rodzina będziemy...

Czy pieniądze będą uznane za darowiznę czy spadek?

W roku 2009 moja mama dowiedziała się o kosmicznych długach swojego męża. Część powstała przed zawarciem małżeństwa, a część po ślubie....

Mieszkanie dla córki kuzynki a podatek

Jedna kuzynka (siostra cioteczna) przed śmiercią sporządziła testament, zapisując w nim mieszkanie córce drugiej kuzynki. Który to jest stopień...

Co i jak mają zgłosić do US poszczególni spadkobiercy?

Moja mama zmarła. Pozostawiła testament, na podstawie którego trójka dzieci otrzymała w spadku mieszkanie. Czwarte dziecko otrzymało prawo dożywotniego...

Koszty przepisania działki na budowę domu

Teściowie mają gospodarstwo. Chcą nam zapisać działkę na budowę domu. Czy jeśli przekażą ją córce, musimy zapłacić podatek? A może da się...

Pieniądze w spadku z Polski a podatek

Dostałem spadek (pieniądze) z Polski po mojej cioci. Czy muszę zapłacić podatek od tego spadku? Jeśli tak to, czy według prawa polskiego czy...

Syn współwłaścicielem konta bankowego a podatek

Uczyniłem mojego syna współwłaścicielem mojego konta bankowego. Obecnie nie ma już instytucji pełnomocnika do konta, dlatego tylko taka opcja wchodziła...

Pożyczka dla córki a odsetki karne

Pożyczyłam córce przelewem na konto sumę przekraczającą 10 tys. Córka nie zgłosiła do US faktu otrzymania pożyczki w ustawowym terminie....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »