Kategoria: Podwójne opodatkowanie
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeprowadzka do Kanady i zmiana rezydencji podatkowej

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-10-16

Zamierzamy przeprowadzić się z mężem do Kandy. Mąż będzie tam pracował na etacie. Ja także zamierzam podjąć tam pracę. Posiadam z wyłącznego majątku w Polsce własnościowe mieszkanie, które będę utrzymywać (opłacać), posiadam także środki na koncie i w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych. Czy mój mąż może zmienić rezydencję podatkową, a ja nie? Jeśli oboje zmienimy rezydencję podatkową, to które państwo pobierze podatki od moich środków w banku polskim i ewentualnych zysków z funduszy? Dodam, że żadne z nas nie zamierza zrzec się polskiego obywatelstwa.

Bogusław Nowakowski

»Wybrane opinie klientów

 Z pierwszej porady prawnej online jestem bardzo zadowolona. 
Justyna
Treściwie. Jasno i na temat. 
Piotr
Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące. 
Agnieszka
Jestem bardzo zaskoczona profesjonalną i szybką poradą.
Danuta
Bardzo profesjonalne podejście i fachowa pomoc. 
Marta
Jestem bardzo zadowolony z usługi, odpowiedź na moje pytanie byla dokładna i wyczerpująca. Z pewnością nadal będę korzystał z waszych usług w przyszłości.
Krzysztof, 38 lat, inżynier serwisu
Przestalam już liczyć ile razy pani mecenas już mi pomogła ale nie przestane dziękować za szybka profesjonalna pomoc tego wspaniałego mecenasa. Dziękuje dziękuję pani mecenas z ocena 10.
Maria
szybki kontakt i fachowość
Tadeusz, 59 lat, inżynier
Odpowiedz została udzielona szybko, profesjonalnie, w sposób wyczerpujący, napisana zrozumiałym językiem. Miła obsługa ważne ,że mogłam skorzystać również z bezpośredniego kontaktu telefonicznego gdy pojawiły się wątpliwości ponieważ korzystałam z usługi w tej firmie pierwszy raz. 
Anna, ekonomista, 70 lat
Dziękuję za odpowiedź. 
Sebastian
Wszystko OK.
Tadeusz, inżynier, 74 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informację. Porada była szybka i zawierała cały opis sytuacji.
Paulina
Polecam Pana Marka Gola, Jego porady są bardzo pomocne . Główna odpowiedź dała mi do zrozumienia w jakiej sytuacji się znalazłem za co bardzo dziękuję , a dzięki odpowiedziom na moje dodatkowe pytania poczułem że ten Pan chce mi pomóc a to jest najważniejsze żeby poczuć chociaż przez chwilę że nie jest się pozostawionym samemu sobie. Gdy będę miał problemy w przyszłości ( oby nie ) zwrócę się do tego prawnika.
Damian, 20 lat
Bardzo treściwa i dokładna odpowiedź na pytanie. Jeszcze nie raz będę korzystać z Państwa usługi.
Malwina, 31 lat
Dziękuję bardzo za szczegółowe wyjaśnienia w interesującej mnie  kwestii. Mogę wreszcie odetchnąć z ulgą. Uważam, że Pana profesjonalna i szybka odpowiedź zasługuje na najwyższą ocenę. Polecam
Krystyna
Odpowiedź jest wyczerpująca i poparta dowodami, które pomogą mi w rozwikłaniu sprawy.
Anna, 58 lat
Bardzo dziękuję, Państwa pomoc bardzo mi się przydała i wiele wyjaśniła. Na pewno będę polecała wasze usługi moim znajomym. 
Zofia
Dziękuję bardzo za udzieloną informacja na moje pytanie. Jestem zadowolony z współpracy i polecam skorzystać. 
Lubomir, emeryt
Trochę sceptycznie podchodziłam do porad on-line, niemniej z czystym sumieniem bardzo polecam portal. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłana poradą.
Ewa
Dziękuję Pani Marcie Handzlik za fachową poradę prawną.
AB
Dziękuję za pomoc prawną, porada jest wyczerpująca i konstruktywna.
Jarosław, dekorator wnętrz, 43 lata
Radca prawny p.Marek Gola,dziękuję bardzo za pomoc w spojrzeniu na moją sytuację rodzinną i ujęcie problemów w aktualnie istniejące normy prawne.Magdalena
Magda
Dziękuję. Odpowiedź była szybka i udzielona zrozumiałym językiem.
Czesław
Wyjaśnienia bardzo wyczerpujące i pomocne. Bardzo polecam
Aleksandra
Za pierwszym razem nie uzyskałem odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Zadając je ponownie jako dodatkowe, odpowiedź była wyczerpująca i dla mnie wystarczająca.
Janusz
Zadowoliła mnie wyczerpująca odpowiedź.

Wojciech
Konkretna i szybka odpowiedź
Michał
Dziękuję Pani za kompetentne porady i uwagi, również i za to, że odpowiedzi napływały niezwłocznie. Była to pomoc profesjonalna i suwerenna. Spotkałam się z życzliwością i dobrą atmosferą, które tak dodatnie wpływają na relacje międzyludzkie.
Bożena
wieloletnia współpraca, zawsze owocna.
Roman, 45 lat, pole nieobowiązkowe
Odpowiedź z formułowana zrozumiale. Bardzo dobrze, że odpowiedź nie jest anonimowa i oczywiście poparta artykułem z K.C. 
Piotr, przedsiębiorca, 47 lat

Jak wynika z opisu nie zamierza Pani przed wyjazdem sprzedać mieszkania ani zamknąć rachunku bankowego i wycofać środków z FIZ. Prawdopodobnie zachowa Pani w Polsce adres zamieszkania oraz adres zameldowania.

Rezydencja podatkowa nie jest sprawą prostą i bezdyskusyjną.

Stosownie do przepisów:

 1. Generalna zasada wg prawa obcego – jeśli ktoś przebywa w danym państwie ponad 183 dni w roku, to nabywa status rezydenta podatkowego i w tym kraju powinien rozliczyć wszelkie dochody, niezależnie od tego gdzie one powstały.
 2. Wg polskiego prawa:
  Art. 3. 1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
  1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
  1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
  2.(uchylony).
  2a.Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
  2b. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
  1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
  2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
  3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  4)położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.”
 3. Przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska i Kanada.

Cytat z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Art. 3.1.Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

2. (uchylony).

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

2b. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

3. Od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze źródeł przychodów położonych za granicą wolni są członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

Polska zawarła z Kanadą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W Polsce na pewno będzie Pani dalej płacić podatek od nieruchomości związany z byciem właścicielem mieszkania.

Uzyskanie statusu podatnika bez ograniczenia w Polsce w opisywanej przez Panią sytuacji nie jest takie proste.

 

Polski fiskus uznaje, że podatnik, który nie zamieszkuje na terytorium (np.: od roku lub kilku lat) Rzeczpospolitej Polskiej i nie posiada centrum interesów życiowych i gospodarczych w Polsce, a także nie przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, nie będzie objęty obowiązkiem podatkowym w kraju.

Poza Polską będzie Pani przegrzebywać dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Będzie Pani posiadać inne źródło dochodu w Polsce podlegające opodatkowaniu. To samo dotyczy Pani małżonka. Przy takim założeniu – w Polsce posiadać będzie Pani i małżonek wyłącznie ograniczony obowiązek podatkowy.

Na rezydencję podatkową mogą wpływać takie elementy, jak posiadanie lub zamknięcie polskich kont bankowych, sprzedaż nieruchomości w Polsce, brak innej rodziny w Polsce, do której podatnik zamierza w przyszłości na stałe wracać. „Tym samym za zmianą rezydencji mogą przemawiać posiadanie i otwarcie zagranicznego konta bankowego, zakup nieruchomości w celu mieszkalnym, inwestowanie zarobionych za granicą pieniędzy – za granicą, poza Rzecząpospolitą.”

W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte są określenia takie jak „miejsce zamieszkania dla celów podatkowych”, co w rozumieniu tych umów określa „osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie”, a więc każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.

Umowa Polski z Kanadą stanowi:

„Artykuł 4. Miejsce zamieszkania lub siedziba

1. W rozumieniu niniejszej Konwencji, określenie »osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie« oznacza:

(a) każdą osobę, która według ustawodawstwa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu ze względu na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze, jednakże nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko ze względu na dochód, jaki osiąga ze źródeł położonych w tym Państwie; oraz

(b) to Państwo lub jego jednostkę terytorialną lub organy władz lokalnych lub jakąkolwiek agencję lub organ rządu tego Państwa, jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej.

2. Jeżeli, stosownie do postanowień ustępu 1, osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas status tej osoby fizycznej określa się według następujących zasad:

(a) osobę fizyczną uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym ta osoba ma stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ta osoba ma stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

(b) jeżeli nie jest możliwe ustalenie, w którym Państwie osoba fizyczna ma ośrodek interesów życiowych albo nie ma ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, wówczas osobę tę uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym zwykle przebywa;

(c) jeżeli osoba fizyczna przebywa zazwyczaj w obu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, wówczas będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem; oraz

(d) jeśli osoba fizyczna jest obywatelem obu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.”

Artykuł 14. Dochody z pracy najemnej

1. Z zastrzeżeniem postanowień artykułów 15, 17 i 18, pensje, płace oraz inne wynagrodzenia uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie w związku z wykonywaniem pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

2. Bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenia uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie w związku z wykonywaniem pracy najemnej w drugim Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli:

 (a) odbiorca wynagrodzenia przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym; i

(b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania ani siedziby w drugim Państwie; i

(c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w drugim Państwie.”

Nie chcąc być nadal polskim rezydentem podatkowym bez ograniczenia:

 • nie powinna Pani (i małżonek) mieć w Polsce miejsca zamieszkania oraz miejsca prowadzenia swoich interesów,
 • nie powinna mieć Pani (i małżonek) adresu zamieszkania a jedynie adres do korespondencji,
 • nie powinna Pani (i małżonek) mówić, że ma zamiar na stałe zamieszkać w Polsce (przynajmniej na razie),
 • nie powinna Pani przebywać na terenie Polski w danym roku podatkowy więcej niż 183 dni kalendarzowe,
 • powinna Pani dokumentować zasady zamieszkiwania w Kanadzie (umowa najmu, zakup mieszkania, domu, otwarcie rachunków bankowych, zakup samochodu w Kanadzie, itp.).

Posiadanie rachunku bankowego w Polsce nie oznacza jeszcze podstawy do ustalenia, że jest Pani polskim rezydentem podatkowym bez żadnego ograniczenia. To samo dotyczy posiadania mieszkania oraz środków w FIZ. Ale połączenie tych elementów może spowodować, że fiskus uzna, że jest Pani nadal rezydentem od całości dochodów, a nie tylko rezydentem w ograniczonym zakresie.

Pani rachunek można zlikwidować, założyć rachunek w Kanadzie i wskazać go dla przekazywania środków z Funduszy.

Gdyby to Pani nie odpowiadało, może Pani pozostawić swój rachunek w takim stanie jak obecnie.

Działania (obronne) pozwoliłyby Pani na w pełni zasadne twierdzenie, że nie jest Pani zobowiązana do rozliczania się podatkowego w Polsce za dany rok kalendarzowy. Nie jest Pani (i małżonek) polskim rezydentem podatkowym w pełni, a jedynie w ograniczonym zakresie (od dochodów uzyskanych w Polsce).

Jeżeli przebywałaby Pani na terenie Polski w roku 2017 ponad 183 dni, to musiałaby Pani rozliczyć się z podatków w Polsce, nawet gdyby nie uzyskała Pani żadnego dochodu ze źródła położonego w Polsce.

Małżonek może zmienić rezydencję podatkową, Pani także. Wymagałoby to jednak powstania warunków ku temu, a nadto udowodnienie co najmniej faktu zamieszkiwania w Kanadzie, stałego pobytu, potraktowania Kanady jako centrum swoich interesów życiowych (przynajmniej w jakimś czasie).

Obecnie jako osoba mająca miejsca zamieszkania na terenie RP podlega Pani obowiązkowi podatkowemu w Polsce (posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych – ośrodek interesów życiowych) oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym. Taki stan powoduje, że w Polsce powinna Pani płacić podatek dochodowy od całych swoich dochodów tu uzyskanych.

Po przeprowadzce do Kanady będzie miała Pani dwa źródła przychodów położone w Polsce:

 • odsetki od środków na rachunku bankowym,
 • zyski z funduszy zamkniętych.

Jako że obydwa źródła położone są w Polsce, zatem bez względu na to, czy będzie Pani zamieszkiwać w Polsce, czy nie, dochody z tych źródeł będą opodatkowywane w Polsce (u źródła).

Jeżeli w danym roku kalendarzowym w Polsce nie będzie Pani zamieszkiwać w ogóle lub krócej niż 183 dni – podatki w Polsce będzie Pani płaciła tylko ze źródeł położonych w Polsce.

Dla dobra własnego oraz małżonka proszę rozważyć zwrócenie się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dla zdarzenia przyszłego. A wszystko to po to, by uzyskać interpretację ustalająca, że oboje Państwo nie będziecie polskimi rezydentami podatkowymi z tytułu dochodów uzyskiwanych za granicami Polski w okresie pracy i pobytu w Kanadzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek od spadku z USA

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od spadku z USA? Spadkodawca to mój stryj, obywatel USA (stan Michigan).

Dochód z pracy na na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym

Mam pytanie dotyczące podwójnego opodatkowania. Czy obywatel Polski otrzymujący wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych, na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym jest zwolniony z podatku od dochodów, pod warunkiem że są to jego jedyne dochody? Siedziba firmy zatrudniającej mieści się na terenie USA.

Jak rozliczyć dochód ze Słowacji za należności licencyjne?

Jako osoba prywatna zamierzam sprzedawać licencję na programy komputerowe, których jestem twórcą, firmie na Słowacji – jestem rezydentem polskim. Słowacy, zgodnie ze swoim prawem i ustawą polsko-słowacką, chcą pobrać podatek dochodowy w wysokości 5% (potrącą go przy zapłacie). Jak mam te wpływy rozliczyć z polskim fiskusem? Jak wykazać je w zeznaniu podatkowym? Jaki podatek dochodowy muszę od tego zapłacić?

Pobyt w Niemczech a rozliczenie przychodów z Forex

W 2016 roku otworzyłem w biurze maklerskim w Polsce rachunek i spekuluję (gram) na rynku Forex. Dodam, że od trzech lat mieszkam, pracuję i płacę podatki w Niemczech. W Polsce posiadam tylko adres zameldowania u rodziny. Jak i gdzie złożyć zeznanie PIT? Czy wystawiony przez biuro maklerskie PIT 8C załączam do rozliczenia w Niemczech, czy muszę złożyć oddzielny PIT w Polsce w urzędzie skarbowym? I jak wygląda płacenie podatku – czy w Polsce, czy w Niemczech?

Powrót do kraju z Wielkiej Brytanii a podatki w Polsce

Od kilkunastu lat mieszkamy i pracujemy wraz z żoną w Anglii. Chcielibyśmy jednak wrócić do kraju. W Anglii posiadaliśmy dom, który sprzedaliśmy w tym roku. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przelaliśmy na moje konto w Polsce. Owe środki mamy zamiar przeznaczyć na kupno domu w Polsce. Jesteśmy jednak rezydentami Wielkiej Brytanii i tutaj znajduje się nasze centrum interesów życiowych. W Polsce nie mamy żadnych dochodów. Z tytułu uzyskanych dochodów w Wielkiej Brytanii zapłaciliśmy wszelkie należne podatki w tym kraju. Czy w tej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zapłaty jakiegokolwiek podatku w Polsce? Obawiamy się podwójnego opodatkowania.

Czy muszę złożyć NIP-3 albo ZAP-3 za pracę w Finlandii?

Od 2015 roku pracuję w Finlandii (do tej pory). Nie wiedziałem, że muszę złożyć NIP-3 albo ZAP -3. Co muszę zrobić teraz, jakie są konsekwencje? Mieszkam i żyję w Finlandii, do rodziny latam tylko na wakacje oraz jak mi się zdarzy wolny weekend. Czy muszę się rozliczać dodatkowo w Polsce z mojej pracy w Finlandii (rozliczam się w Finlandii), jak nie uzyskuję w Polsce dochodów, ale moja rodzina tu przebywa? Mam adres zameldowania na dowodzie z Polski, gdyż mamy kredyt mieszkaniowy w Polsce.

Wygrane z zakładów bukmacherskich w Anglii

Planuję wyjechać do Anglii, gdzie będę zajmował się obstawianiem zakładów bukmacherskich. Wynajmę mieszkanie, założę konto w banku, na które wpływać będą wygrane z zakładów zawieranych przez Internet. W Anglii takie wygrane nie podlegają opodatkowaniu. Czy po przyjeździe do Polski dysponowanie tymi pieniędzmi będzie w pełni legalne? Co w przypadku, gdy urząd skarbowy nakaże mi udokumentować źródło majątku? Czy pieniądze zarobione w ten sposób w Anglii mogą zostać opodatkowane przez polski US?Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »