Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości z darowizny na zakup mieszkania a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-03-06

Ojciec zmarł w 2016 roku. W tym samym roku mama darowała mi swoją część nieruchomości (w domu i działce). 1/4 nieruchomości uzyskałam w drodze spadku po ojcu. Teraz jestem właścicielem całości. W 2017 r. kupiłam z synem na kredyt mieszkanie (oboje jesteśmy współwłaścicielami). Mam swoją inną nieruchomość z mężem. Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości uzyskanej z darowizny, jeśli pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na spłatę kredytu za zakupione z synem mieszkanie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nabycie nieruchomości (udziałów) poprzez dziedziczenia ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. właśnie z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabycie nieruchomości w drodze darowizny nie jest przesunięte w czasie względem momentu zawarcia umowy. Zasadniczo odpłatne zbycie przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawę tę stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a, w pewnym uproszczeniu, kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części nabytej w drodze spadku lub darowizny uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały poczynione w czasie posiadania nieruchomości oraz kwotę ew. zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn). Rozliczenia dokonuje się na druku PIT-39, który należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym dokonano zbycia.

By podatku nie zapłacić, można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Powyższe cele określone zostały w art. 21 ust. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. By uniknąć podatku w ogóle, musiałaby Pani przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy całą kwotę przychodu, bowiem wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe (art. 21 ust.1 pkt 131 ).

 

Zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit a) wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, na własne cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 (czyli również nabycie we współwłasności mieszkania z celem zamieszkiwania w nim) – w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 29 i 30 – mogą być rozliczone w ramach zwolnienia. Problematyczne jest, zakładając, że jesteście Państwo właścicielami 1/2 i 1/2 udziałów, w jakiej wysokości uznać Pani wydatek za zgodny z ulgą. W znanych mi przypadkach, gdy nie mamy do czynienia ze współwłasnością małżeńską, zazwyczaj organy podatkowe, w sytuacji gdy np. jeden z dwóch współwłaścicieli spłaca cały kredyt, uznają tylko połowę jego wpłat za możliwą do rozliczenia w uldze. Przeciwnicy takiego ujęcia wskazują na solidarną odpowiedzialność kredytobiorców i pojawiającą się konieczność (a zarazem możliwość) spłaty całego kredytu przez jednego współwłaściciela. Gdy zaś kredyt spłacany jest proporcjonalnie do nabytych udziałów, istnieje solidny argument, by wykazywać, że całą kwota wydatkowana może być rozliczona w uldze.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Gdzie zgłosić dochody z najmu mieszkania?

Pracuję na etacie w Wielkiej Brytanii, mieszkam tu i płacę podatki. W Polsce nie płacę żadnego podatku. Mam zameldowanie na stałe...

 

Sprzedaż mieszkania w Irlandii a podatek

Pracuję i mieszkam w Irlandii. W tym roku zamierzam przeprowadzić się do Polski. Jestem właścicielem, razem z żoną (oboje posiadamy...

 

Rozliczenia spółki typu general partnership zarejestrowanej w USA

Moje pytanie dotyczy rozliczenia zysków (i strat) spółki typu General Partnership zarejestrowanej w USA przez polskiego rezydenta zamieszkującego...

 

Wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą a podatki

Wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą a podatki

Od wielu lat mieszkam na stale za granicą. W Polsce posiadam mieszkanie. Żeby nie ponosić jego kosztów z nim związanych, wynająłem je 8 lat temu za...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »