Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-05-02

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi prawnicze). Chcę kupić od dewelopera apartament nad morzem. Cena zawiera podatek VAT – podobno urząd skarbowy może mi go zwrócić. Apartament będzie wynajmowany przez dewelopera, a ja będę otrzymywać stałą miesięczną kwotę. Mam też własne mieszkanie, które wynajmuję (ryczałt, 8,5%). Jak mam rozliczać przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, tj. apartamentu nad morzem? Czy muszę zarejestrować nową działalność (wynajem)?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W przypadku gdy osoba fizyczna uzyskuje przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, przychód może pochodzić z dwóch źródeł, tj.:

 

  • najem itd.,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

 

W Pana przypadku jest to pierwsze z ww. źródeł, czyli najem (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Pan, jak się domyślam, odda deweloperowi w najem apartament, który Pan od niego kupi. Przychód z tego rodzaju najmu również może być opodatkowany ryczałtem, więc nie musi Pan poszerzać działalności gospodarczej, a może Pan osiągać przychody z najmu, umieszczając je w tym samym źródle (tj. najem), w jakim umieszcza Pan przychody z tytułu wynajmu mieszkania.

 

Odnośnie podatku od towarów i usług – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (tzw. odliczenia VAT). Zatem jeśli jest Pan podatnikiem VAT (a zakładam, że tak jest, gdyż usługi prawnicze nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego od VAT), to należy sprawdzić, czy oddanie w najem apartamentu może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od VAT.

 

Moim zdaniem w przypadku najmu apartamentu deweloperowi, jeśli będzie on świadczył usługi hotelarskie/ krótkotrwałego zakwaterowania, nie skorzysta Pan ze zwolnienia przedmiotowego dla usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zatem skoro będzie Pan obowiązany opodatkować podatkiem od towarów i usług usługę najmu, apartament będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, więc będzie się Pan mógł ubiegać o zwrot podatku z rozliczenia VAT. (W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?

Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt...

Najem na cele mieszkalne

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i jestem płatnikiem podatku VAT. Chcę wynająć komuś mieszkanie (prywatnie, nie w...

Możliwość opodatkowania ryczałtem

Zajmuję się handlem i rozliczam się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie opodatkowanie nie dotyczy podatników działających w zakresie handlu...

Pieniądze od byłej żony a podatki

Razem z byłą żoną prowadziliśmy firmę. Po rozwodzie na mocy ugody notarialnej żona zobowiązała się dobrowolnie – do czasu spłaty mojej części...

Wypłata świadczenia z polisy na życie

Mamy syna, któremu wiele lat temu założyliśmy polisę na życie („Junior”). Syn ma już 22 lata i niebawem otrzyma wypłatę świadczenia z...

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości

W 2012 r. odziedziczyłem po ojcu 1/4 nieruchomości wraz ze starym domem. Dom był bardzo zniszczony, w związku z czym nie mogłem czekać 5 lat i sprzedałem go...

Obowiązek składania zeznania podatkowego

W ubiegłym roku podatkowym rozpocząłem pracę kontraktową na statku z zarządem w Niemczech. Wcześniej prowadziłem działalność gospodarczą, którą...

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości

Moi dziadkowie byli właścicielami mieszkania. Po śmierci babci przeprowadzone zostało postępowanie spadkowe. Prawa do lokalu nabyli mój ojciec, ciocia oraz...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »