Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-05-02

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi prawnicze). Chcę kupić od dewelopera apartament nad morzem. Cena zawiera podatek VAT – podobno urząd skarbowy może mi go zwrócić. Apartament będzie wynajmowany przez dewelopera, a ja będę otrzymywać stałą miesięczną kwotę. Mam też własne mieszkanie, które wynajmuję (ryczałt, 8,5%). Jak mam rozliczać przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, tj. apartamentu nad morzem? Czy muszę zarejestrować nową działalność (wynajem)?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

W przypadku gdy osoba fizyczna uzyskuje przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, przychód może pochodzić z dwóch źródeł, tj.:

 

  • najem itd.,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

 

W Pana przypadku jest to pierwsze z ww. źródeł, czyli najem (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Pan, jak się domyślam, odda deweloperowi w najem apartament, który Pan od niego kupi. Przychód z tego rodzaju najmu również może być opodatkowany ryczałtem, więc nie musi Pan poszerzać działalności gospodarczej, a może Pan osiągać przychody z najmu, umieszczając je w tym samym źródle (tj. najem), w jakim umieszcza Pan przychody z tytułu wynajmu mieszkania.

 

Odnośnie podatku od towarów i usług – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (tzw. odliczenia VAT). Zatem jeśli jest Pan podatnikiem VAT (a zakładam, że tak jest, gdyż usługi prawnicze nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego od VAT), to należy sprawdzić, czy oddanie w najem apartamentu może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od VAT.

 

Moim zdaniem w przypadku najmu apartamentu deweloperowi, jeśli będzie on świadczył usługi hotelarskie/ krótkotrwałego zakwaterowania, nie skorzysta Pan ze zwolnienia przedmiotowego dla usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zatem skoro będzie Pan obowiązany opodatkować podatkiem od towarów i usług usługę najmu, apartament będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, więc będzie się Pan mógł ubiegać o zwrot podatku z rozliczenia VAT. (W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »