Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Remont domu przez rodzeństwo w celu sprzedaży - najlepsze rozwiązania

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-12-24

Proszę o wskazanie najkorzystniejszego rozwiązania w poniższej kwestii. W 2014 roku rodzice przepisali w akcie darowizny dom na siostrę. Dom wymaga solidnego remontu, dlatego uznaliśmy, że wraz z reszta rodzeństwa wspólnie dom wyremontujemy, a siostra przepisze dom na nas wszystkich (czyli 5 rodzeństwa). Zależy nam na jak najniższych kosztach i optymalizacji podatkowej. Proszę o wskazanie jak najlepszego i najtańszego rozwiązania. Możliwe jest również, że dom sprzedamy. Czy najlepiej odczekać tych 5 lat od momentu darowizny? Jak w międzyczasie zabezpieczyć nasze interesy, skoro wiemy, że dom musi być natychmiast remontowany, a każde z nas przeznaczy na ten cel minimum 50 000 zł?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. rodzeństwo, jeżeli spełnią warunki opisane w tym przepisie czyli na ogół: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Artykuł 4a ust. 4 pkt 2 ww. ustawy zwalnia z obowiązku zgłoszenia darowizny (czyli z obowiązku złożenia SD-Z2 przez obdarowanego), gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taką właśnie formę musi przybrać darowizna nieruchomości (części, udziału). Siostra może bez podatku darować udziały w domu rodzeństwu, nie traci w ten sposób zwolnienia, które obejmowało ją jako obdarowaną, nie musi czekać 5 lat. Można zatem sprawę przeprowadzić tak, iż siostra daruje każdemu z rodzeństwa udział nieruchomości, wtedy proporcjonalne nakłady na remont nie będą mogły nawet być rozpatrywane w kontekście darowizny, a przy ewentualnej sprzedaży domu przed upływem 5 lat od końca roku, w którym mieć miejsce będzie nabycie, wydatki te pomniejszą u każdego podatnika przychód, zmniejszając dochód stanowiący podstawę opodatkowania, bowiem będzie je można uznać za udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

 

Oczywiście możliwe są i inne scenariusze, np. siostra może sprzedać rodzeństwu udziały w nieruchomości, ale wtedy uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu, bowiem nie upłynie ww. 5 lat; można jej udzielić pożyczki i odpowiednio ją zabezpieczyć itd. Uważam jednak, że przedstawione rozwiązanie jest bardzo proste, transparentne, a jednocześnie korzystne podatkowo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zamiana mieszkań w kręgu najbliższej rodziny a obowiązek podatkowy

W lutym br. dokonałem notarialnie zamiany mieszkania z moim bratem. Bratu przekazałem moje prawo własności, jakie otrzymałem w spadku po zmarłym...

Amortyzacja i VAT przy okresowym wynajmie pokoi

Sprawa dotyczy amortyzacji i VAT przy okresowym wynajmie pokoi. Jestem VAT-owcem i rozliczam się poprzez KPiR. Prowadzę działalność związaną...

Przedawnienie zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości

Mam pytanie z zakresu prawa podatkowego. W styczniu 2008 r. przekształciłem mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na własnościowe. W maju 2011 r....

Podatek od wynajmu okazjonalnego

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest emerytką. Mamy mieszkanie własnościowe, którym zajmuje się żona i to ona zgłosiła wynajem do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »