Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie dochodu i straty z przychodów giełdowych

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-12-29

W 2015 r. wpłaciłem brokerowi 20 tys. zł, z czego osiągnąłem przychód na koniec roku 23 tys. zł, którego nie wypłaciłem. Od kwoty 23 tys. zł zapłaciłem w PIT-38 za 2015 rok 19% podatku ze swoich innych dochodów. Natomiast początkiem 2016 r. wpłaciłem 21 tys. zł i trochę później jeszcze 10 tys. zł. Niestety poniosłem stratę i rachunek mi się wyzerował, czyli wszystko straciłem. Czy strata za 2016 r. to 21 tys. zł + 10 tys. zł, czy jeszcze plus wpłata i przychód z 2015 r.?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Osiągał Pan przychody giełdowe. Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz.U.2016.2032 t.j. ze zm. dalej jako „u.PIT”] – od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Nadwyżka kosztów danego roku nad przychodami stanowi tu stratę, a o wartość tej straty można pomniejszyć dochody uzyskane w ciągu kolejnych pięciu lat – tak stanowi art. 9 ust. 2 i ust. 3 u.PIT. Artykuł 8 ust. 6 u.PIT stanowi wyraźnie, że powyższe ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych na rynku regulowanym w ramach krótkiej sprzedaży i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, a także z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Tym samym obecnie w kosztach uwzględnia Pan koszty roku 2016, a nie koszty roku 2015.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Tak na marginesie trzeba pamiętać, że dochodu, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt. 5, tj. z tytułu udziału w funduszach kapitałowych; nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich – tak stanowi ust. 5 ww. artykułu.

Analogicznie wskazuje się w doktrynie: „We wprowadzonym systemie opodatkowania, gdzie opodatkowaniu podlega suma dochodów (a nie zaś pojedyncze przychody, czy też dochody, albo suma przychodów) możliwe jest powstanie straty podatkowej. Nastąpi to wówczas, gdy suma przychodów ze zbycia papierów wartościowych (oraz z innych źródeł, które składają się na strumień dochodów, o których mowa) będzie niższa od kosztów ich uzyskania. Tego rodzaju strata podlega rozliczeniu (skompensowaniu) z dochodami przyszłych lat podatkowych na analogicznych zasadach jak straty z pozostałych źródeł przychodu. Strata może zatem obniżyć dochód uzyskany z tego „strumienia” dochodów w ciągu następnych 5 lat podatkowych, przy czym kwota obniżenia w żadnym z tych lat nie może przekroczyć 50% poniesionej straty. Przedmiotowa strata może obniżać jedynie dochody, o których mowa w art. 30b u.p.d.o.f. Nie będzie możliwe uwzględnienie straty z innymi dochodami z kapitałów (niewchodzącymi w zakres strumienia dochodów, o których mowa), mimo że są one dochodami z tego samego źródła przychodów.” [Bartosiewicz, Adam. Opodatkowanie dochodów giełdowych. Publikacje Elektroniczne ABC].

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek za zrzeczenie się służebności

15 lat temu mama darowała mi mieszkanie. W akcie notarialnym miała wpisaną służebność do tego mieszkania. Obecnie mama zrzekła się notarialnie tej...

Zamiana mieszkań w rodzinie a podatek

Mam pytania dotyczące zamiany mieszkań w rodzinie i związanego z tym podatku. Chciałbym wraz z żoną zamienić się mieszkaniami...

Monitoring jako odrębny środek trwały

Czy zakupiony system monitoringu o wartości 8 tys. zł, obejmującego teren części wspólnej wspólnoty można zaliczyć do jej środków trwałych...

Czy mam zobowiązanie podatkowe w Polsce, gdy od 30 lat jestem rezydentem podatkowym w USA?

Jestem obywatelem polskim, ale od 30 lat rezydentem podatkowym w USA. 6 lat temu odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach i korzystałem z niego,...

Rozliczenie dochodu z tworzonych modeli 3D

Niedawno stworzyłem kilka modeli 3D, które udostępniłem na stronie www. Jest to serwis pewnej firmy umożliwiający zakup takich modeli i innych narzędzi...

Zminimalizowanie podatku od sprzedaży mieszkania

Sprzedałem zakupione wcześniej mieszkanie przed upływem 5 lat, zakupiłem nowe, tańsze o 80 tys. zł, czyli należałoby zwrócić do urzędu skarbowego...

Czy odsetki od wyegzekwowanej kwoty zwolnione są z opodatkowania?

Wyrokiem sądu w sprawie cywilnej został mi zasądzony zwrot kwoty ponad 100 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu oraz zwrot...

Kiedy sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest zwolniona z podatku?

Dostałam w spadku połowę mieszkania po rodzicach. Zamierzam ją sprzedać bratankowi, następnie część uzyskanych pieniędzy przekazać w formie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »