Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie PIT jako matka samotnie wychowująca dziecko

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-12-13

Jestem panną. Dwa lata temu urodziłam córkę. Z ojcem dziecka jesteśmy zameldowani pod tym samym adresem. Ojciec dziecka już od ponad roku nie ma pracy. Cały koszt utrzymania córki spoczywa na mnie. Czy w związku z tym mogę rozliczyć PIT jako matka samotnie wychowująca dziecko?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2016.2032 j.t. ze zm. dalej jako u.PIT) dochody rodzica, podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności; jeżeli w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci małoletnie, mogą być rozliczone, jak potocznie się to określa, wspólnie z dzieckiem.

Podatek może być określony, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 8 u.PIT, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7 u.PIT, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ww. ustawie.

W mojej ocenie, która bazuje na indywidualnych rozstrzygnięciach organów podatkowych i sądów, w opisanym przez Panią stanie faktycznym nie jest Pani osobą samotnie wychowującą dziecko, bowiem pozostaje Pani w związku nieformalnym i partner bierze (jak domyślam się z treści Pani pytania) udział w wychowywaniu dziecka – to odbiera Pani ten status. Nie wychowuje Pani dziecka samotnie.

Proszę zwrócić uwagę, że ustawa stanowi o samotnym wychowaniu, a nie samotnym, samodzielnym, utrzymywaniu dziecka.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 lipca 2015 r. (sygn. I SA/Gd 711/15) sąd uznał, iż „Utrzymywanie dzieci nie może być odnoszone do wychowywania dzieci, jako pojęcie tożsame. Jeśli oboje rodzice uczestniczą w procesie wychowawczym, niezależnie od przyjętego przez nich podziału, prawo preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów nie przysługuje”. Ponadto, jak już wielokrotnie stwierdzono w orzecznictwie, samotne wychowywanie dziecka to wychowywanie go bez udziału innej osoby (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2013 r., I SA/Bd 893/13).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wyjazd na wakacje z celem służbowym a odliczenie kilometrówki

W wakacje wybieramy się z rodziną na wakacje nad morze. Podczas tego wyjazdu chcę używać prywatnego pojazdu do prowadzonej działalności. Czy...

Sprzedaż mieszkania sprzed małżeństwa a skorzystanie z ulgi mieszkaniowej

Otrzymałem 2 lata temu mieszkanie w darowiźnie, będąc kawalerem. Aktualnie jestem żonaty i miesiąc temu sprzedałem to mieszkanie za 250 tys. zł....

Nabycie spadku a pięcioletni okres na zapłatę podatku

Mama zmarła w 2010 roku, zostawiając w spadku działkę (jedyna własność majątkowa mamy). W 2012 roku złożyliśmy do sądu wniosek...

Program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy

W ramach program dobrowolnych odejść w 2016 r. otrzymałem odprawę oraz rekompensatę. Od składników odszkodowania został pobrany podatek dochodowy 18%....

Podatek za zrzeczenie się służebności

15 lat temu mama darowała mi mieszkanie. W akcie notarialnym miała wpisaną służebność do tego mieszkania. Obecnie mama zrzekła się notarialnie tej...

Zamiana mieszkań w rodzinie a podatek

Mam pytania dotyczące zamiany mieszkań w rodzinie i związanego z tym podatku. Chciałbym wraz z żoną zamienić się mieszkaniami...

Monitoring jako odrębny środek trwały

Czy zakupiony system monitoringu o wartości 8 tys. zł, obejmującego teren części wspólnej wspólnoty można zaliczyć do jej środków trwałych...

Czy mam zobowiązanie podatkowe w Polsce, gdy od 30 lat jestem rezydentem podatkowym w USA?

Jestem obywatelem polskim, ale od 30 lat rezydentem podatkowym w USA. 6 lat temu odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach i korzystałem z niego,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »