Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie PIT-39, ulga mieszkaniowa

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2018-02-16

Sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie we wrześniu 2017 r. Mieszkanie zbyte zostało przed upływem 5 lat od końca roku, w jakim zostało nabyte. Mam dom i zamierzam część przychodu ze sprzedaży przeznaczyć na jego remont, a od pozostałości zapłacić podatek dochodowy już obecnie. Czy muszę złożyć teraz PIT-39? Jeśli tak, to jak to mam zaznaczyć, że nie będę teraz płacić tego podatku, tylko w przyszłym roku, tyle ile nie przeznaczę na remont?

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

PIT-39 stanowi zeznanie podatkowe roczne w zakresie przychodów ze zbycia nieruchomości. Składa się je niezależnie od tego, czy podatnik (w tym przypadku) Pani zamierza skorzystać ze zwolnienia podatkowego w całości lub w części albo nie korzystać z niego.

Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 30e:(...)

4. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

5. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.”

Art. 45. 1a. W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z: (...)

3) odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.”

Termin – do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

PIT-39 – przykład:

  • cena zbycia – 100,
  • koszty – 0,
  • dochód – 100,
  • w dziale C wpisuje Pani przychód, koszty, dochód (strata); dochód w pkt C.23. – 100 z przykładu,
  • w D.25 – wpisuje Pani kwotę, jaką chce Pani przeznaczyć na remont domu (wydatki własne cele mieszkaniowe wg art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT); np.: 40,
  • w D.25 – wpisuje Pani kwotę do opodatkowania (podstawa obliczenia podatku, po zaokrągleniu do pełnych złotych – od kwoty z poz. 23 odejmuje Pani kwotę z poz. 25.); czyli 60 (100-40).

A dalej ustala Pani podatek do zapłacenia od kwoty, jaka będzie wpisana w D.26 jako podstawa opodatkowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zminimalizowanie podatku od sprzedaży mieszkania

Sprzedałem zakupione wcześniej mieszkanie przed upływem 5 lat, zakupiłem nowe, tańsze o 80 tys. zł, czyli należałoby zwrócić do urzędu skarbowego...

Czy odsetki od wyegzekwowanej kwoty zwolnione są z opodatkowania?

Wyrokiem sądu w sprawie cywilnej został mi zasądzony zwrot kwoty ponad 100 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu oraz zwrot...

Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży mieszkania?

W 2000 roku otrzymałem mieszkanie w drodze darowizny. W tym roku chciałbym je sprzedać. Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży...

Lekarz zatrudniony na etacie a podatek liniowy 19%

Jestem lekarzem zatrudnionym w szpitalu na umowę o pracę. Moje pytanie dotyczy dyżurów kontraktowych. Czy lekarz zatrudniony na etacie może płacić...

Podwójne obywatelstwo a podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku

Od ponad 10 lat mieszkam w Szwecji i tu płacę podatki. Mam podwójne obywatelstwo. W zeszłym roku dostałem spadek po dziadku w postaci...

Ulga mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności małżeńskiej

W 2013 r. mąż w darowiźnie otrzymał mieszkanie od rodziców. Właśnie kupiliśmy na kredyt dom i chcemy sprzedać to mieszkanie. Zdajemy sobie jednak...

Podatek ze sprzedaży mieszkania osoby mieszkającej w USA

Od przeszło 5 lat posiadamy z mamą mieszkanie własnościowe: ja 25%, mama – 75%. Mama na stałe mieszka w USA, ma zieloną kartę, upoważniła...

Lokal wniesiony do jednoosobowej działalności gospodarczej

Nabyłem wraz żoną lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Chciałbym prowadzić wynajem w ramach działalności gospodarczej, którą zamierzam otworzyć...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »