Autor: Adam Dąbrowski
W 2023 roku kupiłem akcje spółki. Sprzedaż była realizowana poza giełdą przez dom maklerski. Podatek PCC również zapłaciłem. Czy podczas składania PIT-38 za 2023 powinienem wykazać zakup akcji jako koszt tzn. sekcja C, punkt 2 (inne przychody), kolumna „koszt uzyskania przychodów”? PIT-u 8C nie otrzymałem z domu maklerskiego. Czy powinienem go otrzymać?
Dokonał Pan zakupu akcji poza giełdą. Nie wspomina Pan nic o zbywaniu akcji. Zatem takiej sprzedaży w roku 2023 nie było. To oznacza, że w roku 2023 poniósł Pan wydatki na zakup, ale nie uzyskał żadnego przychodu z obrotu akcjami.
Przychodem jest kwota uzyskana ze sprzedaży papierów wartościowych (cena). Kosztem uzyskania przychodu w tym wypadku są wydatki podatnika poniesione w związku z nabyciem sprzedawanego instrumentu finansowego (również część opłat i prowizji z tym związanych).
Przychód powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego. Oznacza to, że jeżeli sprzedałeś akcje (przeniosłeś ich własność), to jest obowiązek złożenia i rozliczenia się z tej sprzedaży, nawet jeśli jeszcze nie otrzymało się zapłaty. A skoro było tylko nabycie, a nie było zbycia – nie powstał jakikolwiek przychód z tego tytułu.
Gdyby w danym roku wystąpiła nadwyżka kosztów nad przychodami, to po Pana stronie jako podatnika wystąpi teoretycznie strata podatkowa.
Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie PIT-38 o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b”.
Dochodem, ze zbycia papierów wartościowych stosownie do art. 30b ust. 2 jest: „różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f, 1g lub 1gc lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14”.
Ale wydatki gotówkowe na nabycie akcji w spółkach aktywują się jako koszty podatkowe przy ustalaniu dochodu do opodatkowania z ich sprzedaży (art. 23 ust. 1 pkt. 38). Tym samym moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zostaje przesunięty w czasie. Z ustawy:
„Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
38) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, z wykupu przez emitenta obligacji, a także z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e, w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów”.
Przytoczona regulacja wskazuje na konieczność odsunięcia w czasie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, które są bezpośrednio związane z nabyciem papieru wartościowego do momentu jego odpłatnego zbycia.
Ustawodawca, normując omawiane zagadnienie, uwzględnił bowiem bezpośredni związek czynności nabycia i zbycia akcji. Dla celów ustalenia przychodu z odpłatnego zbycia akcji/udziałów i odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów powinno brać się pod uwagę czynność objęcia (nabycia), a następnie zbycia tych samych akcji.
Obowiązek sporządzania informacji przez biura maklerskie został przewidziany w art. 39 ust. 3 ustawy PIT, gdzie przewidziano obowiązek sporządzenia i przesłania imiennych informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ustawy PIT (m.in. dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych) według ustalonego wzoru (PIT-8C) – a konkretny zapis „informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru”.
Biuro jest płatnikiem podatku dochodowego, ale tylko w sytuacji, gdy powstanie dochód pozwalający na ustalenie tego podatku.
Biuro sporządza i przekazuje informacje w razie uzyskania dochodu. We wskazanej informacji powinna być wykazana w szczególności kwota przychodu uzyskanego przez podatnika (klienta biura) z tytułu dokonanych transakcji zbycia akcji, a także koszty uzyskania przychodów.
W konsekwencji, w razie dokonania przez Pana odpłatnego zbycia akcji, biuro będzie zobowiązane do wykazania w informacji PIT-8C jako kosztu uzyskania przychodów wartości historycznych kosztów nabycia. A jak nie ma zbycia lub nie ma dochodu- nie ma informacji PIT-8C.
Na skutek zastosowania prezentowanej wykładni nie dochodzi do zawyżenia ani zaniżenia kosztów nabycia akcji przez podatnika, lecz do ich pełnego rozpoznania w chwili dokonania sprzedaży.
Gdyby ujął Pan swoje wydatki na nabycie akcji w roku 2023 (których Pan w tym 2023 r. nie sprzedał), doszłoby do podwójnego odliczania kosztów – co nie jest dopuszczane.
Raz Pan wykazałaby je jako swoje koszty w dacie nabycia, a nie w dacie zbycia akcji, a w konsekwencji wg złożonego zeznania miałby Pan stratę; Strata byłaby równa wydatkom na zakup, a nie byłoby zbycia tych akcji. W takim przypadku nie sposób mówić o stracie.
Drugi raz wydatki na zakup wykazałby Pan w razie zbycia tych akcji np. w roku 2024.
Reasumując:
podczas składania PIT 38 za 2023 nie powinien Pan wykazać zakupu akcji jako kosztu, tzn. sekcja C, punkt 2 (inne przychody), kolumna „Koszt uzyskania przychodów”,
przy braku operacji zbycia akcji nie powinien Pan otrzymać informacji PIT-8C z biura maklerskiego.
Zakup akcji bez transakcji sprzedaży
Pan Jan w 2023 roku kupił akcje poza giełdą, ale nie sprzedał ich do końca roku. W tej sytuacji nie uzyskał żadnego przychodu z tego tytułu, więc nie musi wykazywać tego w zeznaniu PIT-38 za 2023 rok, ponieważ dochód powstaje dopiero przy sprzedaży akcji, a nie przy samym zakupie.
Brak PIT-8C od biura maklerskiego
Pani Anna nabyła akcje w 2023 roku, ale nie dokonała ich sprzedaży. Jej biuro maklerskie nie przesłało jej formularza PIT-8C, ponieważ nie osiągnęła żadnego przychodu ze sprzedaży. Dopiero kiedy sprzeda akcje, biuro wystawi odpowiednią informację podatkową.
Strata podatkowa
Pan Michał zainwestował w akcje w 2023 roku, ale ich nie sprzedał. Gdyby uwzględnił te wydatki w PIT-38 za 2023 rok jako koszty, wykazałby stratę, która nie miałaby uzasadnienia, ponieważ brak sprzedaży oznacza, że nie powstał żaden przychód ani strata do rozliczenia.
Zakup akcji bez ich sprzedaży nie generuje przychodu, a wydatki związane z nabyciem nie mogą być uwzględnione w rozliczeniu podatkowym. Przychód pojawia się dopiero w momencie sprzedaży akcji, a biuro maklerskie wystawia informację PIT-8C tylko w przypadku uzyskania dochodu. Warto pamiętać, że koszty zakupu akcji można rozliczyć dopiero po ich sprzedaży, co zapobiega podwójnemu odliczeniu.
Oferujemy kompleksowe porady prawne w zakresie rozliczeń podatkowych związanych z zakupem i sprzedażą akcji. Pomagamy w interpretacji przepisów, rozliczeniu PIT-38 oraz ocenie, kiedy i jak rozpoznać koszty zakupu akcji. Jeżeli nie sprzedałeś akcji w danym roku, doradzimy, jak uniknąć błędów podatkowych i jak poprawnie rozliczyć przyszłe transakcje. Zapewniamy indywidualne podejście i pełne wsparcie na każdym etapie.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika