Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie PIT-a za osobę zmarłą

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2014-12-16

Czy osobę zmarłą na początku roku (emeryt) musi rozliczyć rodzina z urzędem skarbowym (PIT) za poprzedni rok? Zaznaczam, że nie jestem świadoma jakichkolwiek innych przychodów zmarłego.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Z art. 97 Ordynacji podatkowej wynika, że spadkobiercy przejmują po podatniku jego prawa i obowiązki podatkowe. Jednak w art. 104 Ordynacji ukonstytuowano zasadę, że spadkodawcę będącego podatnikiem podatku od dochodów osoby fizycznej rozlicza sam urząd skarbowy właściwy dla niego przed śmiercią.

Procedura wygląda następująco.

Organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa powyżej, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.

Po upływie terminu na zgłoszenie ulg organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.

Nie musi zatem ani Pani, ani żaden inny spadkobierca wujka podejmować jakichkolwiek czynności związanych z rozliczaniem wujka, chyba że urząd skarbowy stwierdzi niedopłatę w podatku. Wówczas spadkobiercy dziedziczą ten dług spadkowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »