Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podatkowe w Holandii i Polsce

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2013-11-26

Wyszłam za mąż za Holendra i zamieszkałam w Holandii. Rozliczaliśmy się razem z mężem. Po jakimś czasie otrzymałam obywatelstwo holenderskie, obecnie mam podwójne. Po rozwiązaniu umowy o pracę w Polsce nie składałam już żadnego zeznania podatkowego. W ubiegłym roku byłam w Polsce i jakiś czas pracowałam. Mąż został w Holandii. W czerwcu wróciłam do Holandii i zaczęłam nową pracę. Jak powinnam się rozliczyć?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

W mojej ocenie jest Pani pod względem podatkowym rezydentką Holandii, zatem podlega Pani w Polsce tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w Holandii natomiast będzie Pani podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to w uproszczeniu, że w Polsce jest Pani zobowiązana rozliczyć wyłącznie dochody uzyskane ze źródeł polskich (polska umowa o pracę), w Holandii natomiast – całość swoich dochodów (zarówno holenderskich, jak i polskich). Aby uniknąć przy tym podwójnego opodatkowania dochodów polskich (w Polsce i w Holandii), należy w holenderskim rozliczeniu podatkowym zastosować stosowną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.):

 

„1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

2. (uchylony)

 

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy) […]”.

 

Ponieważ w Pani przypadku ośrodek interesów życiowych znajduje się w Holandii (ma tam Pani stałe miejsce zamieszkania, męża, rodzinę) oraz w ubiegłym roku nie przebywała Pani w Polsce dłużej niż 183 dni (jak Pani wspomina, do czerwca pracowała Pani w Holandii) – żaden z ustawowych warunków nie jest spełniony, podlega Pani zatem w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

 

W takim przypadku należy złożyć w Polsce zeznanie PIT-37 (wyłącznie z dochodów polskich), podając jako adres zamieszkania adres zagraniczny (holenderski).

 

W Holandii natomiast powinna Pani rozliczyć się z całości dochodów (zarówno polskich, jak i holenderskich), stosując zgodnie z art. 15 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wyłączenie z opodatkowania. W zakresie dokładnej procedury rozliczania zeznania holenderskiego nie jestem niestety w stanie doradzić, konwencja odwołuje się bowiem bezpośrednio do regulacji krajowych prawa holenderskiego. Należałoby zatem skonsultować się z wykwalifikowaną osobą (księgowym, doradcą podatkowym) w Holandii i w celu informacyjnym przekazać jej kopię polskiego rozliczenia rocznego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wierzytelność podatkowa

Mój problem dotyczy wierzytelności podatkowej . W 2010 r. miałam firmę zarejestrowaną w Norwegii. Musiałam zamknąć firmę, ale nie...

Podatek od stypendium

Moja córka od kilku lat przebywa w USA, obecnie jest studentką. W liceum była na stypendium częściowym (socjalne + naukowe), a teraz na studiach jest na...

Zakup domu w Polsce

Planujemy zakup domu w Polsce i jego najem. Jaki podatek będziemy musieli zapłacić i czy dla urzędu ma znaczenie fakt, że mieszkamy w UK?...

Podatek od dochodów z USA

Czy obywatel Polski, posiadający stałe zameldowanie w Polsce, a od kilkunastu lat przebywający na stałe w USA i posiadający dochody z pracy...

Opodatkowanie renty z Niemiec

Otrzymałem z niemieckiego urzędu skarbowego informację, że mam zapłacić podatek od niemieckiej renty. Nie wiedziałem o  opodatkowaniu renty...

Opodatkowanie umorzonych odsetek

Od 2006 r. mieszkam w Anglii i tam też się rozliczam. Spłacam w Polsce kredyt. Bank umorzył mi część odsetek od kredytu. Czy mam obowiązek...

Praca w Singapurze

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, wynagrodzenie wpływa na moje konto z Singapuru. Mam umowę o pracę. W Polsce nie...

Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Od ok. 20 lat mieszkam i pracuję w Danii (tu płacę podatki). Nigdy nie rozliczałam się w Polsce, choć jestem tam zameldowana. Czy muszę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »