Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-02-05

Mój zakład pracy wysłał już roczny PIT do urzędu skarbowego. Czy można to jakoś odkręcić i złożyć rozliczenie wspólnie z małżonkiem?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Nie ma potrzeby czegokolwiek „odkręcać”. Zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) małżonkowie mogą, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, spełniając przesłanki z art. 6 ust. 2, być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, a ten sposób rozliczenia nie ma zastosowania do małżonków, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złożą po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jako że brak jest w tej materii innych regulacji uznać należy, że podatnik rozliczony przez płatnika (złożony PIT-12 i wystawiony PIT-40) może samodzielnie złożyć zeznanie (PIT-36 albo PIT-37) i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. W tym wypadku PIT-40 jest podstawą do wypełnienia PIT-36 lub PIT-37.

Podobnie wskazuje się w doktrynie, np. P. Ziółkowski wskazuje, że „(…) należy dopuścić możliwość rozliczenia łącznego, jeżeli zeznanie takie zostałoby złożone przed końcem kwietnia – ustawodawca nie przewidział bowiem stosownego zakazu, a co nie jest zakazane jest dozwolone” (P. Ziółkowski, Czy rozliczenie roczne dokonane przez pracodawcę na PIT-40 wyklucza późniejsze wspólne rozliczenie z małżonkiem na PIT-37?, Wolters Kluwer Polska, nr 205575).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »