Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-02-05

Mój zakład pracy wysłał już roczny PIT do urzędu skarbowego. Czy można to jakoś odkręcić i złożyć rozliczenie wspólnie z małżonkiem?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Nie ma potrzeby czegokolwiek „odkręcać”. Zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) małżonkowie mogą, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, spełniając przesłanki z art. 6 ust. 2, być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, a ten sposób rozliczenia nie ma zastosowania do małżonków, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złożą po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jako że brak jest w tej materii innych regulacji uznać należy, że podatnik rozliczony przez płatnika (złożony PIT-12 i wystawiony PIT-40) może samodzielnie złożyć zeznanie (PIT-36 albo PIT-37) i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. W tym wypadku PIT-40 jest podstawą do wypełnienia PIT-36 lub PIT-37.

Podobnie wskazuje się w doktrynie, np. P. Ziółkowski wskazuje, że „(…) należy dopuścić możliwość rozliczenia łącznego, jeżeli zeznanie takie zostałoby złożone przed końcem kwietnia – ustawodawca nie przewidział bowiem stosownego zakazu, a co nie jest zakazane jest dozwolone” (P. Ziółkowski, Czy rozliczenie roczne dokonane przez pracodawcę na PIT-40 wyklucza późniejsze wspólne rozliczenie z małżonkiem na PIT-37?, Wolters Kluwer Polska, nr 205575).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »