Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-12-10
Rodzice około roku temu zakupili dla mnie nowy samochód. Darowizna nie została zgłoszona do urzędu skarbowego, cała kwota została przelana w dniu zakupu auta na konto salonu dealerskiego. Jak można teraz naprawić ten błąd? Czy wystosować do urzędu skarbowego pismo z czynnym żalem?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny m.in. z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jest różnica pomiędzy darowaniem samochodu, gdy nabywcami są rodzice, a samochód Panu darują, a sytuacją, gdy rodzice darują Panu pieniądze, by Pan kupił samochód i Pan jest stroną umowy. W tym drugim przypadku Pan jako nabywca może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, jeśli spełni warunki przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn [Dz.U.2016.205 t.j. ze zm.], zgodnie z którym: zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (zatem dzieci) jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:
W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia, tj. niezłożenia w terminie SD-Z2 lub niepotwierdzenia otrzymania w ww. sposób (tj. np. dowodem otrzymania przelewu) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Termin 6 miesięcy na zgłoszenie jest nieprzywracany jako termin prawa materialnego i czynny żal tego nie zmienia. Po upływie tych 6 miesięcy należy złożyć SD-3 i w efekcie zapłacić podatek, czynny żal nie powoduje, że można złożyć SD-Z2 i skorzystać ze zwolnienia, a składa się go np. by uniemożliwić organowi nałożenie grzywny, bowiem nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Trzeba więc wyjaśnić, jak doszło do niezłożenia SD-3 w terminie (i jednocześnie niezłożenia SD-Z2).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika