Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód kempingowy a odliczenie podatku VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-07-02

W grudniu 2013 r. kupiłem używany samochód kempingowy (faktura VAT 23%). Samochód został przerobiony z ciężarowego w 2011 r. Wpisałem auto do ŚT w mojej działalności. Podaję informacje o tym samochodzie:

 

  • posiada homologację „ciężarowy”,
  • dopuszczalna masa całkowita 3500 kg,
  • dopuszczalna ładowność 1671 kg,
  • zarejestrowany jest jako specjalny kempingowy, 3 miejsca siedzące w kabinie.

 

Czy mogę odliczyć cały podatek VAT?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym stanowiła w art. 3 ust. 1, iż do dnia 31 grudnia 2013 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego do odliczenia stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.

 

Skoro dopuszczalna masa całkowita samochodu nie przekracza 3,5 tony, zasadą jest stosowanie ograniczenia odliczenia. Ograniczenie to jednak nie dotyczyło w 2013 r. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, co wynika z jej art. 3 ust. 2 pkt 5. W załączniku tym nie wymieniono samochodów kempingowych, a jedynie pojazdy o przeznaczeniu:

 

  • agregat elektryczny/ spawalniczy,
  • bankowóz,
  • do prac wiertniczych,
  • koparka, koparkospycharka,
  • ładowarka,
  • do oczyszczania dróg,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • pomoc drogowa,
  • do zimowego utrzymania dróg,
  • żuraw samochodowy,
  • pogrzebowy.

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Tym samym samochód kempingowy nie jest pojazdem specjalnym uprawniającym do odliczenia całego naliczonego podatku VAT w 2013 r.

 

Podobnie wskazuje fiskus m.in. w piśmie z dnia 7 listopada 2011 r. Izby Skarbowej w Poznaniu [sygnatura: ILPP2/443-1173/11-2/SJ], gdzie czytamy: „Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż samochód kempingowy, w związku z załącznikiem do ustawy nowelizującej nie jest uznawany za pojazdy specjalne, o którym mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy nowelizującej”.

 

Podatnicy w kraju odliczali, nawet w 2013 r., cały podatek naliczony przy nabyciu samochodów kempingowych (na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 ww. ustawy), ale miało to miejsce w sytuacji, gdy przedmiotem działalności tych podatników była:

 

  • odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
  • oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) były przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

 

 

 

 

*Stan prawny z dnia 16.01.2014 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Świadczymy usługi jako biuro rachunkowe. Faktury za dany miesiąc wystawiamy w ostatnim dniu tego miesiąca. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc. Kiedy powstaje...

Trofea myśliwskie a podatek VAT

Prowadzę działalność polegającą na organizacji polowań dla myśliwych zagranicznych. Działalność składa się z:   ...

Opodatkowanie kosztów transportu

Prowadzimy sprzedaż krajową towarów opodatkowanych stawkami 23% i 8% VAT. Nasi kontrahenci obciążani są kosztami transportu. Jest to usługa świadczona dla...

Świadczenie usług coachingu a zwolnienie z VAT

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą – świadczenie usług w zakresie coachingu dla osób indywidualnych i firm. Według definicji coaching nie...

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej

Moje pytanie dotyczy sprzedaży środka trwałego. Trzy lata temu kupiłem ciężarówkę za 300 tys. zł. Odliczyłem podatek VAT, ciężarówka była...

Sprzedaż odzieży używanej a podatek

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży odzieży używanej (sprzedaż hurtowa – faktury; sprzedaż detaliczna – kasa fiskalna)....

Umowa o dzieło a podatek VAT

Mąż jest na rencie wojskowej. Pracuje dla konkretnej firmy na podstawie umowy o dzieło (jest programistą). Czy musi płacić podatek VAT, mimo że nie ma...

Podatek VAT przy zakupie nieruchomości

Od 1 stycznia br. prowadzę działalność gospodarczą. W styczniu zakupiłem też nieruchomość pod tę działalność (restaurację). Lokal wymaga jednak...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »