Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Samochód w spadku a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-06-27

Po śmierci ojca otrzymaliśmy w spadku samochód. Spadkobiercami są żona i dzieci. Samochód został sprzedany i każdy ze spadkobierców otrzymał po 3 tys. zł. Czy tę kwotę należy umieścić w PIT jako dochód? Od śmierci ojca minął rok.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli minęło pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie do momentu odpłatnego zbycia samochodu to uzyskany przychód nie stanowi przychodu ze źródła podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.).

Zgodnie z obowiązującym prawem, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Tym samym musiałoby minąć co najmniej 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym zmarł spadkodawca do momentu sprzedaży, by przedmiotowej kwoty nie trzeba było ujmować w PIT.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spadkobierca z III grupy podatkowej

Dostałem w spadku na mocy testamentów dom po bezdzietnym małżeństwie – siostrze mojej babci i jej mężu. Chciałbym przeprowadzić sprawę...

 

Darowizny – oddzielny limit od każdego rodzica

Chcemy z mężem przekazać synowi darowiznę w postaci samochodu osobowego o wartości ok. 15 000 zł. Nie mamy rozdzielności majątkowej, ale...

 

Sankcje związane z niezgłoszeniem darowizny

W 2011 roku zakupiłem przy wsparciu rodziców mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie jest zapisane na mnie, przy czym wkład pieniężny został rozłożony po...

 

Darowizna i niejednoznaczny zapis w akcie notarialnym

Moi rodzice darowali mi mieszkanie. W akcie notarialnym niejednoznacznie napisano, czy wchodzi ono do mojego majątku osobistego czy jest wspólne...

 

Zapomniałam zgłosić pożyczkę w US, co robić?

Rodzice sfinansowali dziecku 90% mieszkania. 1/2 tej kwoty jako darowizna została zgłoszona do US zaraz po fakcie przelania wpłaty na moje konto bankowe....

 

Czy darowizna od ojca, obywatela USA, jest opodatkowana?

Mam otrzymać darowiznę od ojca, posiadającego obywatelstwo amerykańskie i mieszkającego w USA. Czy darowizna ta będzie zwolniona z podatku,...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »