Indywidualne porady prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-03
Spadkobiercy przejęli spadek. W spadku są pieniądze na kilku rachunkach bankowych. Czy urząd skarbowy może żądać od spadkobierców wyjaśnień lub udokumentowania skąd są te pieniądze? Dodam, że w chwili śmierci spadkodawcy nie było prowadzone żadne postępowanie.
Jeżeli przed śmiercią podatnika organ podatkowy prowadził przeciwko niemu postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł, to do zapłaty ew. sankcyjnego podatku, który ujawni się w efekcie tego postępowania zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego podatnika.
W przypadku gdy postępowanie nie było prowadzone za życia spadkobiercy, zdania co do wszczynania go później bywają podzielone.
Proszę zauważyć, iż zgodnie z art. 97 ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zasadniczo przyjmuje się, że po śmierci podatnika nie jest dopuszczalne wszczęcie postępowania wobec niego np. w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego.
Z drugiej jednak strony proszę sobie wyobrazić sytuację, gdy umiera Pani X, która pobierała 1000 zł emerytury. Jej spadkobierca, syn, deklaruje na SD-Z2, że odziedziczył 10 000 000 zł (które kilka dni przed śmiercią Pani X znalazły się na jej rachunku). Urząd skarbowy wie z rozliczeń Pani X, że nie uzyskała opodatkowanych dochodów pozwalających na zgromadzenie takiego majątku. Gdyby nie miał możliwości „weryfikacji” takiej sytuacji byłby to wspaniały sposób na bezkosztową legalizację brudnych pieniędzy. W praktyce więc organy podatkowe wszczynają postępowania wobec spadkobierców i ustalają ewentualne zobowiązania za nieujawnione dochody wobec nich, gdy nie wykażą oni skąd spadkobiercy dysponowali takimi środkami. By się przed tym obronić spadkobiercy wskazują na inwentarz spadku i inne dowody w tym zakresie, nie zawsze jest to jednak przez organ honorowane i prowadzi do długotrwałych sporów i nieprzewidywalnych rozstrzygnięć.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika