Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze w spadku z Polski a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-19

Dostałem spadek (pieniądze) z Polski po mojej cioci. Czy muszę zapłacić podatek od tego spadku? Jeśli tak to, czy według prawa polskiego czy angielskiego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego. Jednakże art. 2 ww. ustawy, rozszerza znacznie zakres opodatkowania, artykuł ten stanowi, że „Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Innymi słowy, jeśli jako nabywca jest Pan obywatelem polskim nabycie własności rzeczy i praw, bez względu na to gdzie się znajdują, podlega opodatkowaniu w Polsce, nawet jeśli w Polsce nie ma Pan miejsca stałego pobytu. Również jeśli nie jest Pan obywatelem polskim, ale jeśli w chwili śmierci cioci pieniądze znajdowały się w Polsce, dziedziczenie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Reasumując, tak należy złożyć zeznanie SD-3 co spowoduje wydanie przez organ decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe i zapłacić należny podatek.

Nie istnieje między Polską a Wielką Brytanią umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie spadków i darowizn, więc to że dziedziczenie zostanie opodatkowane w Polsce nie oznacza, że nie zostanie opodatkowane również w Anglii. Tu decydować będzie wewnętrzne prawo angielskie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »