Indywidualne porady prawne
Autor: Adam Dąbrowski
W dniu wczorajszym dokonałam zbycia 1/2 nieruchomości na rzecz brata. Z tego tytułu brat spłacił mnie, przekazując kwotę, na jaką się umówiliśmy. Mieszkanie nabyliśmy po śmierci ojca, który zmarł 6 lat temu (przeprowadziliśmy wtedy postępowanie spadkowe). Czy muszę składać deklarację PIT-39?
Spadek oraz prawo do jego składników spadkobierca nabywa w chwilą otwarcia spadku, czyli z dniem śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że stał się Pani współwłaścicielem nieruchomości 6 lat temu. Stwierdzenie nabycia spadku (sądowe) lub notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zmienia daty otwarcia spadku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- PIT, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Według tego przepisu 5 lat w Pana sytuacji zaczęło swój bieg 1 stycznia 2015. Zatem 5 lat minęło 31.12.2019 r.
Oznacza to, że takie zbycie (po 31.12.2019 r.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). W sytuacji, gdy dane zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT – zbywca nie jest podatnikiem w zakresie podatku dochodowego. Jest to jednoznaczne z tym, że nie jest zobowiązany do składania z tego tytułu jakichkolwiek deklaracji, zeznań podatkowych.
Wskażę, że według art. 10 ust. 5 ustawy PIT „w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę”.
Przepis ten wprowadziła ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Zmiana dotyczy wszystkich, którzy sprzedają odziedziczone nieruchomości po 1 stycznia 2019 r. Nie liczy się przy tym data spadkobrania. Osoby, które odziedziczyły nieruchomość w 2014 r., również mogą doliczyć sobie okres jej posiadania przez spadkodawcę.
Istotna jest data nabycia nieruchomości przez spadkodawcę – tutaj Pani ojca. Biorąc pod uwagę datę jego śmierci – właścicielem nieruchomości stał się najpóźniej w roku 2019, a prawdopodobnie było to wcześniej.
W związku z powyższym:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika