Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sposób na uniknięcie płacenia podatku od spadku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-05-30

W spadku otrzymałem udział w mieszkaniu. Wraz z pozostałymi współwłaścicielami chcemy sprzedać to mieszkanie. Mam świadomość, że sprzedaż przed upływem 5 lat powoduje powstanie zobowiązania podatkowego, a chyba jedyną drogą do uniknięcia podatku jest wydatkowanie tych środków na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od sprzedaży mieszkania. Czy opisany poniżej sposób na uniknięcie płacenia podatku jest prawidłowy? Chcę przekazać swój udział w spadku córce w drodze darowizny, a po sprzedaży mieszkania ona skieruje uzyskane środki na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu na budowę własnego domu.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Nabycie ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, jest tak, bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. właśnie z chwilą śmierci spadkodawcy. Co do zasady, tak jak Pan sam wskazał, sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, czyli licząc od końca roku, w którym spadkodawca zmarł, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2016.2032 j.t. ze zm.).

Podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a w pewnym uproszczeniu kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części nabytej w drodze spadku lub darowizny uważa się jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość, a zostały poczynione w czasie posiadania nieruchomości oraz kwotę ew. zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn).

Darowizna udziału w nieruchomości dla córki nie jest odpłatnym zbyciem, więc u Pana nie powstaje przychód do opodatkowania, a córka nie zapłaci podatku od darowizny, bowiem skorzysta ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – bez konieczności jej zgłaszania, bowiem obowiązek zgłoszenia na druku SD-Z2 nie dotyczy przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

By podatku nie zapłacić można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Powyższe cele określone zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za wydatki poniesione na te cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się m.in. wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego – położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Wydatkami na własne cele mieszkaniowe będą również wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez córkę przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w mieszkaniu, który Pan córce daruje, na cel wskazany powyżej, o ile ten kredyt został zaciągnięty w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Reasumując, tak w tym scenariuszu, przy dochowaniu wskazanych warunków, córka nie zapłaci podatku dochodowego.

Trzeba mieć na uwadze, iż w przypadku, gdy kredyt stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się wydatki przypadające proporcjonalnie na spłatę kredytu związaną z celami mieszkaniowymi. Zwolnienie nie ma zastosowania do tej części wydatków, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy muszę zgłosić do urzędu skarbowego wykonany przelew?

Moja mama jest częściowo ubezwłasnowolniona i jestem jej kuratorem. Dwa miesiące temu sąd rodzinny wydał postanowienie zezwalające mi na dokonanie...

Problem ze zgłoszeniem darowizny pieniężnej od rodziców

Mam problem ze zgłoszeniem darowizny pieniężnej od rodziców. Rodzice sprzedali działkę budowlaną za 90 tys. zł. Kwotę tą chcieli mi darować. Nie...

Dziedziczenie przez nieślubne dziecko a podatek

Mój ojciec zmarł 4 lata temu, jestem jego nieślubnym dzieckiem. Kiedy się urodziłem, ojciec był w związku małżeńskim z inną kobietą, później...

Sytuacja podatkowa obdarowanych

W zeszłym roku odziedziczyłem udział w nieruchomości (10%). Jest to budynek, w którym wynajmowane są lokale, więc można powiedzieć, że przynosi...

Zakup mieszkania na współwłasność z synem

Czy aby uniknąć podatku od spadku ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat mogę dokonać zakupu mieszkania na współwłasność z synem?

Zapłata za rezygnację z zachowku a podatek

Jako jedyny spadkobierca zamierzam zrzec się prawa do spadku (w tym własnościowego mieszkania) po żyjącej babci na rzecz jej siostry, która się nią...

Odkupienie całości spadku a podatek

W zeszłym roku zmarł mój tata. Wraz z mamą i 4 mojego rodzeństwa zostaliśmy współwłaścicielami domu rodziców (akt dziedziczenia). Niestety mama...

Darowizna od brata bez zgody jego żony a podatek

Mój brat wygrał w lotto znaczną kwotę i chce przekazać mi 300 tys. zł w ramach darowizny bez wiedzy swojej żony. Ona o wygranej nie wie....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »