Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprowadzenie auta z zagranicy a późniejsza sprzedaż przed upływem 6 miesięcy

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-04

W 2007 roku sprowadziłam auto z zagranicy i sprzedałam je przed upływem sześciu miesięcy. Dodam, że w 2007 roku nie miałam żadnych dochodów, gdyż nigdzie nie pracowałam. Pod koniec 2012 roku odezwał się do mnie urząd skarbowy z zapytaniem, dlaczego nie rozliczyłam się za 2007 rok. Na chwilę obecną moje zadłużenie w US to prawie 1300 zł i wpis do hipoteki mieszkania (hipoteka przymusowa). Czy w 2007 roku nie posiadając żadnego zatrudnienia i środków do życia, mogłam zarobić na sprzedaży samochodu przed upływem sześciu miesięcy? Czy hipoteka przymusowa oznacza, że urząd skarbowy może pozbawić mnie własnościowego mieszkania, doprowadzając do jego licytacji za niecałe 1300 złotych?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Pyta Pani:

„1) Czy w 2007 roku nie posiadając żadnego zatrudnienia i środków do życia, mogłam zarobić na sprzedaży samochodu przed upływem sześciu miesięcy?

2) Czy hipoteka przymusowa oznacza, że urząd skarbowy może pozbawić mnie własnościowego mieszkania, doprowadzając do jego licytacji za niecałe 1300 złotych?”

Ad 1. Oczywiście, mogła Pani osiągnąć dochód, ze źródła „odpłatne zbycie”, a dochód taki podlega opodatkowaniu. Wynika to głównie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym: źródłem przychodu jest odpłatne zbycie innych rzeczy (m.in. rzeczy ruchomych jak samochód), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Jest to jak najbardziej legalne źródło przychodów pozwalające na uzyskiwanie dochodów. Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, czyli samochodu jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy. Należało dokonać rozliczenia w zeznaniu rocznym.

Ad 2. Oczywiście jest, w przyszłości, takie niebezpieczeństwo. Jak wskazuje się w doktrynie „Zasadniczym skutkiem powstania hipoteki przymusowej jest możliwość zaspokojenia się wierzyciela z nieruchomości obciążonej hipoteką od chwili upływu terminu płatności podatku” (Goettel Aleksy, Hipoteka przymusowa, ABC nr 70674). Niemniej jednak nie spotkałem się z przypadkiem w trakcie swojej pracy, by nieruchomość zbywano w takiej sytuacji, by odzyskać tak niską kwotę. Organ podatkowy uzyskuje hipotekę na tak niewielkie kwoty, albowiem nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką (po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu i wtedy – czyli na ogół po upływie 5 lat, jeśli zobowiązanie nie zostanie uregulowane). Brak przedawnienia jest kontrowersyjny, Trybunał Konstytucyjny uznał sytuację, gdy zobowiązanie podatkowe zabezpieczone hipoteką przymusową nie ulega przedawnieniu, za niekonstytucyjną (SK 40/12). Nie wiem na jakim etapie jest postępowanie i czy uznaje Pani, że organ podatek obliczył prawidłowo, ale na ogół dobrym wyjście jest tu wnioskowanie o rozłożenie zaległości podatkowej na raty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego

Prowadzę działalność gospodarczą i dotychczas rozliczałem się w formie ryczałtu od przychodów. Po kontroli urzędu skarbowego okazało się, że...

Czy można wynająć lokal samemu sobie?

Jeśli osoba fizyczna zakłada przedszkole (jest organem założycielskim) i posiada własny lokal spełniający wszystkie wymagania sanitarne...

Zakup mieszkania na firmę a VAT i podatek dochodowy

Chcę sprzedać część majątku firmy. Żeby od faktury za sprzedaż części majątku nie płacić podatku, chcę kupić mieszkanie lub lokal na wynajem. Czy jak...

Jak wykazać US, że dłużnik przelał odsetki a nie należność główną od zaległego wynagrodzenia?

Jako wierzyciel wystąpiłem na piśmie do spółki z o.o. o wypłatę zaległych odsetek od wynagrodzenia za lata 2004 i 2005. Spółka uznawała...

Podatek od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu

Kilka miesięcy temu kupiłem mieszkanie. Mam możliwość jego sprzedania za bardzo atrakcyjną cenę. Jeżeli mieszkanie kosztowało mnie teoretycznie 500 tys....

Sprzedaż na Allegro a urząd skarbowy

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony, do tego chciałbym dorobić, sprzedając na Allegro. Od pewnego czasu z powodzeniem sprzedaję akcesoria...

Przychody z najmu nieruchomości

Prowadzę działalność gospodarczą polegająca m.in. na handlu art. spożywczymi oraz dodatkowo mam zgłoszone prowadzenie działalności gospodarczej...

Rozliczenie PIT-a za osobę zmarłą

Czy osobę zmarłą na początku roku (emeryt) musi rozliczyć rodzina z urzędem skarbowym (PIT) za poprzedni rok? Zaznaczam, że nie jestem świadoma...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »