Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-04-27
Ponad 5 lat temu otrzymałem w spadku pół domu po rodzicach. Drugą część otrzymał brat. Teraz brat chciałby odkupić moją część, tak aby być właścicielem całej nieruchomości. Myślimy o umowie sprzedaży części nieruchomości u notariusza. Jakie opłaty w związku z tą transakcją przewiduje prawo? Czy spisywać umowę przedwstępną, czy też wystarczy rygor egzekucji na wypadek braku przelewu z banku zawarty w umowie?
»Wybrane opinie klientów
W przypadku umowy sprzedaży części nieruchomości mogą wchodzić w grę dwa obowiązki podatkowe – z tytułu podatku dochodowego oraz podatku PCC.
Jeżeli chodzi o podatek dochodowy to opodatkowaniu podlega odpłatna sprzedaż nieruchomości lub jej części, jeżeli została dokonana w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabycie części nieruchomości w drodze spadku miało miejsce ponad 5 lat temu, w związku z czym sprzedający udział w nieruchomości nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.
Nabywca będzie natomiast zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% ceny nabycia części nieruchomości. Z przedstawionego stanu faktycznego wywnioskowałem, że interesuje Panów wyłącznie finansowe rozwiązanie tej sytuacji. Jeżeli bowiem zdecydowaliby Państwo na nieodpłatne zniesienie współwłasności, to taka transakcja dokonana pomiędzy członkami najbliższej rodziny, jest zwolniona z podatku. W przypadku jednak sprzedaży lub odpłatnego zniesienia współwłasności stawka podatku wynosi 2% (w zakresie dotyczącym nieruchomości).
Jeżeli chodzi o inne podatki to w zakresie samej sprzedaży nic więcej nie obowiązuje. W kwestii natomiast opłat trzeba liczyć się z kosztem opłat notarialnych oraz opłat sądowych związanych z wpisem do księgi wieczystej.
Co do dalszej części pytania najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie klauzuli o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w umowie przedwstępnej. Taki zapis pozwoli na szybkie nadanie umowie klauzuli wykonalności bez konieczności przechodzenia przez cały proces sądowy i praktycznie natychmiastową egzekucję świadczenia.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Jestem emerytką. W deklaracji PIT-37 za 2016 r. zrobiłam pomyłkę, źle się rozliczyłam, tzn. nie naniosłam z PIT-40 odpisu zdrowotnego, tylko podałam kwotę podatku do zapłacenia, Po otrzymaniu z US Upomnienia o zapłatę zrobiłam korektę. Teraz otrzymywałam zajęcie komornicze na podatek z ZUS-u (data sprzed korekty). Jak dokonać zwrotu zajęcia?
Chcemy uniknąć podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Mama męża zmarła w 2016 roku i mąż razem z bratem odziedziczyli po niej mieszkanie (ojciec nie żyje). Bracia sprzedali odziedziczone w zeszłym roku mieszkanie parę dni temu. Od 3 lat jesteśmy współwłaścicielami mieszkania w Warszawie, które kupiliśmy po połowie z moją siostra i mężem. Chcielibyśmy użyć pieniędzy ze sprzedażny odziedziczonego mieszkania, w całości, by odkupić drugą połowę mieszkania od siostry i szwagra. Ile mamy na to maksymalnie czasu, aby uniknąć zapłaty (19%??) podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości? Kiedy mąż musi ten podatek zapłacić?
Nie zgłosiłam przed opływem 6 miesięcy spadku po rodzicach, mieszkanie dziedziczymy z bratem po połowie. Termin upłynął 3 miesiące temu. Rodzice zmarli w ciągu 1 roku, ciężko chorowali, opieka nad nimi bardzo mnie absorbowała. O zgłoszeniu spadku po prostu zapomniałam. Jak naprawić to niedopatrzenie wobec US?
Nabyłem wraz żoną lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Chciałbym prowadzić wynajem w ramach działalności gospodarczej, którą zamierzam otworzyć (na żonę, która nie pracuje, lub wspólnie). Czy przepisanie nieruchomości na własną działalność gospodarczą łączy się z jakimś obowiązkiem podatkowym?
Ja, moja siostra i tata w 2016 r. otrzymaliśmy w spadku mieszkanie po mamie, każde z nas po 1/3 udziału. Chcemy je teraz sprzedać. Siostra z tatą za swoją część zamierzają kupić dom. Trochę im jednak brakuje do pełnej kwoty, dlatego chciałabym na rzecz taty zrobić darowiznę, a za resztę pieniędzy kupić w ciągu 2 lat działkę budowlaną. Czy takie rozwiązanie będzie skutkować powstaniem zobowiązania podatkowego po mojej stronie? Czy zakup udziału w domu, który planują kupić, byłoby lepszym rozwiązaniem? Jak rozwiązać nasz problem, żeby uniknąć płacenia podatku?
Dokonałem zamiany – udokumentowanej notarialną umową – mieszkania własnościowego na inne własnościowe mieszkanie. Wartość mojego mieszkania to 300 tys. zł, natomiast zamienianego na moje 285 tys. Pani zamieniająca dopłaciła mi 15 tys. zł. Uprzednio to mieszkanie nabyłem w drodze darowizny od mojej córki półtora roku temu. Jaki podatek powinienem zapłacić do US i kiedy?
Wraz z żoną posiadamy mieszkanie własnościowe. Chcemy to mieszkanie przepisać dziecku za pomocą umowy dożywocia i w związku z tym mamy pytania dotyczące podatku dochodowego. Podobno nie płaci się podatku dochodowego od takiej transakcji, czy to prawda? Nabyliśmy to mieszkanie dopiero 5 miesięcy temu, czy to coś zmienia, czy w takim wypadku zapłacimy jakiś podatek?
Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Planuję zakup działki budowlanej na kredyt pod zastaw hipoteki już istniejącej (wybudowałem dom 5 lat temu za gotówkę) – tak więc nieobciążającej zakupionej działki. Na tej działce planuję wybudować dom jednorodzinny dwulokalowy, czyli bliźniak. Jedną połowę chciałbym sprzedać mamie, która posiada pieniądze ze sprzedaży mieszkania i musi je przeznaczyć na zakup nieruchomości, aby nie płacić podatku. Drugą połowę bliźniaka chciałbym również sprzedać. Jakie podatki w takiej sytuacji będą mnie obowiązywały (tylko dochodowy)? Czy podatek dochodowy mógłbym obniżyć kwotami za zakup działki, fakturami za materiały budowlane? Co mam zrobić, żeby zapłacić jak najmniej podatków? Czy warto zaniżyć kwotę na umowie sprzedaży nieruchomości w przypadku domu dla mamy? Dodam jeszcze, że kwotę uzyskaną ze sprzedaży domów planuję zainwestować w branży niebudowlanej.
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika