Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż darowanego udziału w nieruchomości na rzecz spółki z o.o.

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-03-14

W 2012 r. przepisałam mojej córce w formie darowizny udział 1/3 w nieruchomość, na której znajduje się zakład usługowy. Wczoraj ta nieruchomość została sprzedana w całości (czyli 2/3 pozostałych właścicieli i 1/3 mojej córki) spółce z o.o., w której udziały ma jeden ze współwłaścicieli, jego brat i moja córka. Nabywca uiści zapłatę w ratach miesięcznych w ciągu kilku lat. Jakie podatki będzie musiała zapłacić moja córka?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Sprzedaż nieruchomości, w części nabytej w darowiźnie w 2012 r. podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), gdyby dokonana została przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (co wynika z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub gdyby zbycie miało miejsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (z pewnymi wyłączeniami). Zbycie podlegające opodatkowaniu, czyli przed upływem 5 lat, powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych – czyli podlega opodatkowaniu – co w konsekwencji może rodzić obowiązek zapłaty podatku (19% podstawy obliczenia podatku), o ile nie skorzysta się ze zwolnień. W opisanej sytuacji sprzedaż części nabytej w 2011 r., ze względu na upływ wyżej wymienionego terminu od końca 2011 r., nie powoduje w ogóle powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem zobowiązanie podatkowe nie powstanie. Córka nie zapłaci podatku, bowiem zbycie poza działalnością (a takie zakładam) miało miejsce w 2017 r., a od 1 stycznia 2017 r. można było nieruchomość zbyć bez podatku.

PCC. Nabycie nieruchomości podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem podatkowi temu podlega umowa sprzedaży. Jednakże obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, więc Pani córka jako sprzedawca nie jest nim obciążona.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

VAT. Nie każda sprzedaż nieruchomości, czy też udziału w niej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nawet gdy sama nieruchomość może być przedmiotem dostawy towaru. Sprzedaż nieruchomości co do zasady podlega VAT tylko wtedy, gdy sprzedawca działa w zakresie sprzedaży jako podatnik VAT, tj. osoba, której można w tym zakresie przypisać status profesjonalisty (czyli, w uproszczeniu, gdy sprzedaż związana będzie z prowadzeniem działalności lub gdy sam charakter sprzedaży wypełnia znamiona działalności gospodarczej). Zazwyczaj decydujące znaczenie ma tu więc ocena działań i profesjonalizmu sprzedawcy w świetle postanowień art. 15 u.VAT, który uznaje za podatników VAT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (która obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Jak już wskazywałem w naszym portalu wielokrotnie, w przypadku pojedynczych sprzedaży mających za przedmiot nieruchomość lub udział w niej z majątku prywatnego transakcja taka nie podlega opodatkowaniu VAT ze względu na niedziałanie sprzedawcy w charakterze podatnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizny i sprzedaże nieruchomości a podatek

Sprawa dotyczy darowizny i sprzedaży nieruchomości i podatku. W 2009 roku zmarła najpierw siostra taty, później jej mąż (miał dwóch braci). Nie mieli...

Ulga mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności małżeńskiej

W 2013 r. mąż w darowiźnie otrzymał mieszkanie od rodziców. Właśnie kupiliśmy na kredyt dom i chcemy sprzedać to mieszkanie. Zdajemy sobie jednak...

Podatek ze sprzedaży mieszkania osoby mieszkającej w USA

Od przeszło 5 lat posiadamy z mamą mieszkanie własnościowe: ja 25%, mama – 75%. Mama na stałe mieszka w USA, ma zieloną kartę, upoważniła...

Kiedy sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest zwolniona z podatku?

Dostałam w spadku połowę mieszkania po rodzicach. Zamierzam ją sprzedać bratankowi, następnie część uzyskanych pieniędzy przekazać w formie...

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku przy darowiźnie a US

Trzy lata temu podarowałem część (60%) samochodu synowi. Darowizna miała wartość 1700 zł. Syn samochód przerejestrował na siebie. Nie zgłosiłem tego...

Kontrahent zagraniczny a uzyskanie A1 dla pracowników

Prowadzę firmę budowlaną w Polsce. Zatrudniam 6 osób na umowy-zlecenia. Moimi kontrahentami są firmy zagraniczne, a w najbliższym czasie...

Pomyłka w deklaracji PIT-37

Jestem emerytką. W deklaracji PIT-37 za 2016 r. zrobiłam pomyłkę, źle się rozliczyłam, tzn. nie naniosłam z PIT-40 odpisu zdrowotnego, tylko...

Jaki podatek od najmu garaży?

Mieszkam w UK. Mam w Polsce kilka garaży i chciałbym je wynajmować. Jaki podatek od najmu garaży mam płacić? Czy wystarczy karta podatkowa?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »