Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż działki budowlanej i mieszkania a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-06-22

Proszę o wyjaśnienie kwestii płacenia podatku w kontekście sprzedaży działki budowlanej i mieszkania. Chciałbym sprzedać działkę budowlaną, którą otrzymałem aktem darowizny w 2008 r. Mam do sprzedania także mieszkanie, które nabyłem w 2014 r. Jakie będę zmuszony zapłacić podatki w przypadku sprzedaży tych nieruchomości?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nastąpiło w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Jeżeli zatem pierwszą nieruchomość nabył Pan w 2008 r. to jej odpłatna sprzedaż podlegała opodatkowaniu do dnia 31.12.2013 r. Po tej dacie można sprzedać działkę budowlaną bez podatku. Oznacza to, że obecnie sprzedaż gruntu nabytego w 2008 r. jest wolna od podatku.

Inaczej przedstawia się kwestia w zakresie mieszkania nabytego w 2014 r.

Odpłatna sprzedaż tego mieszkania podlega opodatkowaniu, jeśli zostanie dokonana do dnia 31.12.2019 r. Po tej dacie sprzedaż mieszkania będzie zwolniona od podatku.

Jeżeli jednak do dnia 31.12.2019 r. sprzeda Pan tę nieruchomość będzie Pan zobowiązany do zapłaty 19% podatku dochodowego od wartości sprzedaży. Rozliczenia sprzedaży nieruchomości dokonuje się na formularzu PIT-39 składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym przypadku istnieje jednakże możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT. W świetle tego przepisu zwolnieniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe. Przez własne cele mieszkaniowe rozumie się m.in. zakup nowego mieszkania, remont innego mieszkania, spłatę innego kredytu hipotecznego. Zaznaczam, że muszą to być wydatki na własne, a nie cudze cele mieszkaniowe. Przychód należy wydać w terminie dwóch lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano sprzedaży. Jeżeli część uzyskanego ze sprzedaży przychodu wyda Pan na cele mieszkaniowe podatek ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnemu. W przypadku skorzystania ze zwolnienia również należy złożyć zeznanie PIT-39, na którym podatnik ma obowiązek zadeklarować jaką kwotę przychodu ze sprzedaży będzie wydatkował na własne cele mieszkaniowe przez najbliższe dwa lata.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podsumowując, sprzedaż działki nabytej w 2008 r. jest wolna od podatku. Natomiast sprzedaż mieszkania będzie podlegała opodatkowaniu, jeżeli zostanie dokonana do 31.12.2019 r. W tym przypadku można jednak skorzystać ze zwolnienia od podatku opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Lokal wniesiony do jednoosobowej działalności gospodarczej

Nabyłem wraz żoną lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Chciałbym prowadzić wynajem w ramach działalności gospodarczej, którą zamierzam otworzyć...

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania - jaki podatek do zapłacenia?

W roku 1995 zmarł mój ojciec, który był współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego. Po ojcu wyrokiem sądu odziedziczyłem wraz z siostrą...

Posiadanie władzy rodzicielskiej a jej wykonywanie - ulga prorodzinna

Jestem po rozwodzie. Mam dwoje dzieci, na które płacę alimenty. Na sprawie rozwodowej wspólnie z żoną ustaliliśmy, że dzieci pozostaną z nią,...

Kredyt hipoteczny dla córki jako darowizna

Wraz z mężem kupiliśmy córce mieszkanie u dewelopera. Córka jest jedynym właścicielem. Połowę wartości mieszkania przelaliśmy na jej konto jako...

Sprzedaż nieruchomości, która przypadła małżonkowi po podziale majątku a podatki

W 2007 r. kupiliśmy z mężem mieszkanie na kredyt. W 2014 r. rozwiedliśmy się i dokonaliśmy podziału majątku. Na tej podstawie jedyną...

Ulga meldunkowa, czy można z niej jeszcze skorzystać?

W 2008 r. nabyłam udziały w mieszkaniu*, które sprzedałam w 2011 r. Niestety nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i teraz muszę złożyć...

Praca za granicą a podatek od sprzedaży nieruchomości

Chcę sprzedać mieszkanie, które kupiłem dwa lata temu. Nie podlegam prawu podatkowemu w Polsce, ponieważ pracuję za granicą i tam też się...

Spółka zarejestrowana w Estonii, udziałowcy to Polacy - czy podatki opłacać w Estonii, czy w Polsce?

Spółka zarejestrowana w Estonii, udziałowcy – polscy rezydenci podatkowi. Podstawowa (a praktycznie jedyna) działalność to zawieranie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »