Autor: Marcin Sądej
Chcę sprzedać nieruchomość będącą firmowym środkiem trwałym. Zakup nieruchomości miał miejsce w 2015 r., więc okres 5-letni minął. Amortyzacja była kosztem podatkowym w firmie, w nieruchomości nie dokonywano żadnych remontów i nie zwiększano jej wartości. Co mogę zrobić, żeby nie zapłacić 19% (liniowy) podatku przy sprzedaży nieruchomości? Sprzedaż nastąpi na rzecz innej firmy. Czy podatek należałoby rozliczyć w miesiącu sprzedaży, czy w deklaracji rocznej? Czy jest możliwość wykorzystania tych środków na inne cele inwestycyjne w jakimś dłuższym czasie? Drugie pytanie odnośnie VAT. Zakup bez VAT-u w 2015 r., sprzedaż bez VAT-u?
Odpowiedź na zadane pytanie zależy od tego, czy firmowa nieruchomość ma charakter mieszkalny czy też użytkowy.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest odpłatne zbycie środków trwałych, w tym nieruchomości, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2c ustawy PIT.
Zgodnie z przywołanym wyłączeniem z art. 14 ust. 2c ustawy PIT do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
W takim przypadku stosuje się art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT, który podaje, że nie podlega opodatkowaniu sprzedaż nieruchomości, jeżeli miała miejsce po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie nieruchomości.
W rezultacie jeżeli mamy do czynienia z nieruchomością mieszkalną, to w momencie sprzedaży nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku PIT, ponieważ od końca roku kalendarzowego nabycia upłynęło więcej niż 5 lat.
Jeżeli natomiast mamy do czynienia z nieruchomością użytkową, to moment nabycia nie ma znaczenia. W takim przypadku sprzedaż wygeneruje przychód z działalności gospodarczej, który należy rozliczyć na bieżąca w miesiącu dokonania sprzedaży i uwzględnić w zaliczce na podatek (a nie w zeznaniu rocznym).
Jeżeli dodatkowo rozpatrujemy opcję wycofania nieruchomości z majątku firmowego do majątku prywatnego i sprzedaż w ramach majątku prywatnego, to wskazać należy, że w tym przypadku również skutki podatkowe zależne są od rodzaju nieruchomości.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
W myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
W świetle wyżej wskazanych przepisów, aby sprzedaż nieruchomości zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, muszą zostać spełnione łącznie wskazane wyżej powołanymi przepisami przesłanki, a więc:
Jeżeli zatem wycofanie ma dotyczyć nieruchomości firmowej mieszkalnej, to przy sprzedaży podatek PIT nie powstaje. Jeżeli natomiast dotyczy nieruchomości firmowej użytkowej, to dopiero po 6 latach od wycofania można taką nieruchomość sprzedać bez podatku.
Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują żadnego zwolnienia/preferencji w przypadku sprzedaży nieruchomości firmowej użytkowej. Nie ma przepisu, który pozwalałby uniknąć podatku w przypadku przeznaczenia środków pochodzących ze sprzedaży na inne cele inwestycyjne. Podatek od sprzedaży nieruchomości firmowej użytkowej i tak należy odprowadzić.
Jeżeli chodzi natomiast o podatek VAT, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. W konsekwencji kluczowe staje się ustalenie, czym jest pierwsze zasiedlenie oraz kiedy mamy z nim do czynienia.
Definicja pierwszego zasiedlenia zawarta jest w art. 2 pkt 14 ustawy VAT (w brzmieniu od 1 września 2019 r.), w myśl którego „przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
Przyjmując nawet, że do pierwszego zasiedlenia doszło w 2015 r., to sprzedaż takiej nieruchomości w 2022 r. będzie korzystać z opisanego zwolnienia. Z uwagi, iż w momencie zakupu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nie znajdzie zastosowania system korekty podatku odliczonego, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy VAT. W konsekwencji transakcja ta będzie neutralna podatkowo na gruncie podatku VAT.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika