Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i zakup nowych na dzieci

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-10

 W 2013 r. w formie spadku otrzymałam nieruchomość, obecnie mam możliwość korzystnej sprzedaży. Uzyskane fundusze chcę przekazać na zakup nowych nieruchomości, ale już na własność moich dzieci. Jak uniknąć podatku od sprzedaży? Czy uniknę jego płacenia, jeśli przed sprzedażą przekażę w formie darowizny lub sprzedaży za symboliczną złotówkę posiadaną nieruchomość na własność moich dzieci?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Pani opis stanu faktycznego jest trochę nieprecyzyjny. Jeśli daruje Pani nieruchomość dziecku, to oczywiście już jej Pani nie sprzeda.

 

Przechodząc do meritum. Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, zatem jeśli od końca roku, w którym zmarł spadkodawca, do momentu zbycia nie upłynęło pięć lat, to przychód uzyskany ze sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu. Jeśli spadkodawca zmarł w 2013 r., to sprzedaż nieruchomości 1 stycznia 2019 r. lub później nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Niekiedy podatnicy zawierają notarialnie umowę przedwstępną sprzedaży przed upływem ww 5 lat, przyjmują 99% zaliczki, a umowę przenoszącą własność zawierają dopiero po upływie terminu dającego możliwość zwolnienia przychodu spod opodatkowania.

 

Jeśli to dzieci mają być właścicielami nieruchomości i nieruchomości te mogą realizować ich własne cele mieszkaniowe (wypełnione zostaną cele i warunki zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), to może Pani darować nieruchomość dzieciom, nie powstaje u Pani przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym z tego tytułu, bowiem przy darowiźnie nie ma przychodu u darczyńcy. Dzieci korzystają ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, a po sprzedaży otrzymanej w darowiźnie nieruchomości, nabywając zgodnie ze zwolnieniem związanym z własnymi celami mieszkaniowymi, jeśli wydadzą cały przychód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (dochowując terminu z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nie zapłacą podatku dochodowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Może Pani także sama sprzedać nieruchomość, wydatkować środki na własne cele mieszkaniowe i po pewnym czasie, gdy zmieni Pani zamiar, tj. nie będzie chciała dalej zamieszkiwać w nabytych nieruchomościach, darować je dzieciom. Rozwiązanie to jest jednak problematyczne, bowiem organ może starać się dowodzić, że nie realizowała Pani własnego celu mieszkaniowego, nabywając nieruchomości

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »