Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5-letniego okresu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-03-27

W 2010 zmarła moja „przyszywana” babcia i pozostawiła mi spadek. Jestem więc w III grupie spadkobiorców (byłem jej pełnoprawnym opiekunem i byłem razem z nią zameldowany od 2006 roku). W styczniu 2011 roku złożyłem w US zeznanie i naliczono mi podatek od spadku, lecz warunkowo ustalono że podatek nie będzie się należał, jeśli będę zameldowany i nie sprzedam nieruchomości przez 5 lat. Ze względów zdrowotnych i narodzin dziecka wymeldowałem się i notarialnie sprzedałem nieruchomość 7 dni przed upływem tego 5-letniego okresu. Środki bym chciał przeznaczyć na nowy cel mieszkaniowy, ale tak do końca nie jestem pewny, czy US wyda ponowną decyzję o zapłacenie podatku od spadku. Wiem, że podatku od dochodu już nie muszę płacić, bo z dniem 31 grudnia 2015 minęło 5 lat podatkowych od dnia nabycia przeze mnie spadku. Chciałbym się dowiedzieć, czego teraz mogę się spodziewać, co teraz z podatkiem? Kiedy mogę się spodziewać takiej decyzji od US? Chciałbym kupić mieszkanie, ale boję się że US źle zinterpretuje mój cel mieszkaniowy i będę musiał podatek zapłacić mimo ulgi mieszkaniowej. Nie wiem też, czy się wyrywać i samodzielnie zgłaszać sprzedaż do US, bo liczę na jakieś prawne luki, opieszałość urzędu, przedawnienie itp. Proszę o radę.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Jak się domyślam, skorzystał Pan z tzw. ulgi mieszkaniowej z art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Zgodnie z tym przepisem w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

 

Warunkiem przysługiwania ulgi jest m.in. (art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. a), by nabywca zamieszkiwał będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonał jego zbycia przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Niemniej jednak zbycie przed upływem ww okresu jest możliwe bez utraty prawa do zwolnienia. Nie stanowi bowiem podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego (art. 16 ust. 7 pkt 2) zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym albo wybudowanym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat.

 

Konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania może być jak najbardziej uzasadniona względami zdrowotnymi, tak np. uznała Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z dnia 8 czerwca 2012 r. (sygn. IPPB2/436-188/12-2/MZ). By jednak prawo do ulgi zachować, trzeba w okresie dwóch lat od dnia zbycia przeznaczyć środki na jeden z omówionych powyżej celów. W przeciwnym razie organ wyda decyzję ustalającą zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn.

 

Na marginesie dodam w celu informacyjnym (gdyż w mojej ocenie nie straci Pan prawa do ulgi, jeśli przeznaczy Pan środki na ww. cel), że w razie niedopełnienia przez podatnika warunków uprawniających do skorzystania z uzyskanej ulgi podatkowej prawo do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe powstaje w dniu, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do ulgi, a termin do wydania decyzji wynosi 3 lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do ulgi podatkowej, chyba że podatnik nie zgłosił organowi podatkowemu utraty prawa do ulgi co najmniej na 2 miesiące przed upływem tego terminu, wtedy termin do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe wynosi 5 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Duże przelewy bankowe między małżonkami z rozdzielnością majątkową

Mam z mężem od 2 lat rozdzielczość majątkową. Dokonywaliśmy pomiędzy naszymi rachunkami (każdy z nas ma swoje konto) wpłat powyżej...

Jaka jest różnica między testamentem a darowizną z punktu widzenia podatkowego?

Jestem opiekunką cioci (jest to siostra mojej mamy). Jest to osoba starsza i samotna. Wszystko co posiada (niewielki domek z działką) chce mi...

Dopisanie partnera do własności mieszkania

Interesuje mnie dopisanie partnera do własności mieszkania. Żyjemy z partnerem w konkubinacie od 8 lat, wychowujemy wspólnie dziecko. Trzy lata temu...

Podatek od otrzymanych pieniędzy

Ciocia w testamencie zapisała połowę działki mojej mamie. Jednak niedawno działka została sprzedana, a pieniądze ze sprzedaży trafiły na konto...

Przekazanie udziału w mieszkaniu po zmarłej bratu a podatek od darowizny

Mama zmarła w 2014 r. i przekazała swoją część udziału w mieszkaniu (3/4) mojemu bratu, który chce ten udział przekazać mnie w formie...

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

W sierpniu 2012 roku zmarła mama. Zgodnie z ustaleniami dom w całości odziedziczył tata. Testament był odczytany we wrześniu 2012. Nie wiedzieliśmy...

Zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Jako jedyny spadkobierca zmarłego ojcu syn w spadku po nim otrzymał mieszkanie. Było to rok temu. Obecnie chce to mieszkanie sprzedać, a uzyskane...

Darowizna dla bratanka bez zapłacenia podatku - kary i konsekwencje

Dałam darowiznę bratankowi w 2011 r., nie wiedziałam, że należy zapłacić podatek. Ma teraz kontrolę z US. Jakie mogą być kary...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »