Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-04-10

W sierpniu 2012 roku zmarła mama. Zgodnie z ustaleniami dom w całości odziedziczył tata. Testament był odczytany we wrześniu 2012. Nie wiedzieliśmy o konieczności zgłoszenia tego faktu do US. Teraz tata chce sprzedać dom, ale księgowa powiedziała mu, że może to zrobić dopiero w 2018 roku – bo do daty odczytania testamentu musi doliczyć czas 6 miesięcy, które miał na zgłoszenie. Potem zadzwoniła do US i poinformowała ojca, że ta sprawa się nigdy nie przedawni i nawet jeśli sprzeda dom w 2018, to zapłaci podatek karny 20% z odsetkami. Jedynym wyjściem jest zgłoszenie spadku i zapłata 7%. Czy można w jakiś sposób tego uniknąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przedstawionej sprawie trzeba odróżnić dwie kwestie – podatek od nabycia spadku oraz podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.

W zakresie podatku od spadku należy wskazać, że spadkobiercy są zobowiązani do zapłacenia podatku z tytułu nabycia spadku. W przypadku gdy spadek nabywają członkowie najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem, że spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia złożą do US zgłoszenie SD-Z2. Termin 6 miesięcy jest niestety nieprzywracalny, co oznacza, że z całkowitego zwolnienia spadkobierca (tata) nie może skorzystać.

Nadal jednak podatek od spadku nie został rozliczony, co oznacza, że tata musi złożyć teraz zeznanie o nabyciu spadku na druku SD-3. Na podstawie druku SD-3 urząd skarbowy wyda dla taty decyzję w sprawie podatku od spadku po zmarłej mamie. W tym miejscu wskazać muszę, że złożenie takiego dokumentu do US jest konieczne, ponieważ przy sprzedaży nieruchomości notariusz zawsze prosi o okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego, że podatek od nabycia spadku został uregulowany.


Podatek od spadku niekoniecznie musi wystąpić, bowiem istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Dodatkowo razem ze zgłoszeniem SD-3 warto złożyć czynny żal, który chroni przed ewentualną odpowiedzialnością karno-skarbową.

Inną kwestią jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od dnia nabycia. W opisanym przypadku datą nabycia jest data śmierci mamy, czyli sierpień 2012 r. W konsekwencji podatek od sprzedaży tej nieruchomości nie wystąpi, bowiem okres opodatkowania upłynął w dniu 31.12.2017 r.


Nie zmienia to jednak faktu, że należy zgłosić do US fakt nabycia spadku w celu uregulowania sprawy spadkowej i otrzymania zaświadczenia z US koniecznego do notariusza przy sprzedaży nieruchomości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wspólne konto z partnerem - wypłata na własne konto a podatek

Wraz ze swoim partnerem posiadam wspólne konto walutowe. Wpływy na to konto pochodzą z jego zarobków za granicą. Czy wypłata środków na moje konto...

 

Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5-letniego okresu

W 2010 zmarła moja „przyszywana” babcia i pozostawiła mi spadek. Jestem więc w III grupie spadkobiorców (byłem jej pełnoprawnym...

 

Przekazanie udziału w mieszkaniu po zmarłej bratu a podatek od darowizny

Mama zmarła w 2014 r. i przekazała swoją część udziału w mieszkaniu (3/4) mojemu bratu, który chce ten udział przekazać mnie w formie...

 

Zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Jako jedyny spadkobierca zmarłego ojcu syn w spadku po nim otrzymał mieszkanie. Było to rok temu. Obecnie chce to mieszkanie sprzedać, a uzyskane...

 

Duża darowizna pieniędzy dla córki

Chce przekazać dużą darowiznę pieniędzy córce w kwocie 300 tys. zł. Czy zapłacę z tego tytułu jaki podatek?

 

Pieniądze przekazane dziecku na studia - co z podatkiem?

W 2014 r. sprzedaliśmy z mężem dom. Moją część pieniędzy, czyli połowę, kupujący przelał bezpośrednio na konto mojej 17-letniej córki jako...

 

Przelewy między małżonkami a podatki

Jestem mężatką, mam z mężem wspólność majątkową. Ja i mój mąż posiadamy oddzielne rachunki bankowe (założone jeszcze przed ślubem), na...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »