Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

Autor: Marcin Sądej

W sierpniu 2012 roku zmarła mama. Zgodnie z ustaleniami dom w całości odziedziczył tata. Testament był odczytany we wrześniu 2012. Nie wiedzieliśmy o konieczności zgłoszenia tego faktu do US. Teraz tata chce sprzedać dom, ale księgowa powiedziała mu, że może to zrobić dopiero w 2018 roku – bo do daty odczytania testamentu musi doliczyć czas 6 miesięcy, które miał na zgłoszenie. Potem zadzwoniła do US i poinformowała ojca, że ta sprawa się nigdy nie przedawni i nawet jeśli sprzeda dom w 2018, to zapłaci podatek karny 20% z odsetkami. Jedynym wyjściem jest zgłoszenie spadku i zapłata 7%. Czy można w jakiś sposób tego uniknąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

Nierozliczenie podatku od spadku

W przedstawionej sprawie trzeba odróżnić dwie kwestie – podatek od nabycia spadku oraz podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.

W zakresie podatku od spadku należy wskazać, że spadkobiercy są zobowiązani do zapłacenia podatku z tytułu nabycia spadku. W przypadku gdy spadek nabywają członkowie najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem, że spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia złożą do US zgłoszenie SD-Z2. Termin 6 miesięcy jest niestety nieprzywracalny, co oznacza, że z całkowitego zwolnienia spadkobierca (tata) nie może skorzystać.

Nadal jednak podatek od spadku nie został rozliczony, co oznacza, że tata musi złożyć teraz zeznanie o nabyciu spadku na druku SD-3. Na podstawie druku SD-3 urząd skarbowy wyda dla taty decyzję w sprawie podatku od spadku po zmarłej mamie. W tym miejscu wskazać muszę, że złożenie takiego dokumentu do US jest konieczne, ponieważ przy sprzedaży nieruchomości notariusz zawsze prosi o okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego, że podatek od nabycia spadku został uregulowany.

Zobacz też: Sprzedaż samochodu nabytego w spadku przed upływem pół roku

Zbycie nieruchomości dokonane w ciągu 5 lat od nabycia a podatek

Podatek od spadku niekoniecznie musi wystąpić, bowiem istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Dodatkowo razem ze zgłoszeniem SD-3 warto złożyć czynny żal, który chroni przed ewentualną odpowiedzialnością karno-skarbową.

Inną kwestią jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od dnia nabycia. W opisanym przypadku datą nabycia jest data śmierci mamy, czyli sierpień 2012 r. W konsekwencji podatek od sprzedaży tej nieruchomości nie wystąpi, bowiem okres opodatkowania upłynął w dniu 31.12.2017 r.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że należy zgłosić do US fakt nabycia spadku w celu uregulowania sprawy spadkowej i otrzymania zaświadczenia z US koniecznego do notariusza przy sprzedaży nieruchomości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info