Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-04-10

W sierpniu 2012 roku zmarła mama. Zgodnie z ustaleniami dom w całości odziedziczył tata. Testament był odczytany we wrześniu 2012. Nie wiedzieliśmy o konieczności zgłoszenia tego faktu do US. Teraz tata chce sprzedać dom, ale księgowa powiedziała mu, że może to zrobić dopiero w 2018 roku – bo do daty odczytania testamentu musi doliczyć czas 6 miesięcy, które miał na zgłoszenie. Potem zadzwoniła do US i poinformowała ojca, że ta sprawa się nigdy nie przedawni i nawet jeśli sprzeda dom w 2018, to zapłaci podatek karny 20% z odsetkami. Jedynym wyjściem jest zgłoszenie spadku i zapłata 7%. Czy można w jakiś sposób tego uniknąć?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

W przedstawionej sprawie trzeba odróżnić dwie kwestie – podatek od nabycia spadku oraz podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.

W zakresie podatku od spadku należy wskazać, że spadkobiercy są zobowiązani do zapłacenia podatku z tytułu nabycia spadku. W przypadku gdy spadek nabywają członkowie najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem, że spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia złożą do US zgłoszenie SD-Z2. Termin 6 miesięcy jest niestety nieprzywracalny, co oznacza, że z całkowitego zwolnienia spadkobierca (tata) nie może skorzystać.

Nadal jednak podatek od spadku nie został rozliczony, co oznacza, że tata musi złożyć teraz zeznanie o nabyciu spadku na druku SD-3. Na podstawie druku SD-3 urząd skarbowy wyda dla taty decyzję w sprawie podatku od spadku po zmarłej mamie. W tym miejscu wskazać muszę, że złożenie takiego dokumentu do US jest konieczne, ponieważ przy sprzedaży nieruchomości notariusz zawsze prosi o okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego, że podatek od nabycia spadku został uregulowany.


Podatek od spadku niekoniecznie musi wystąpić, bowiem istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Dodatkowo razem ze zgłoszeniem SD-3 warto złożyć czynny żal, który chroni przed ewentualną odpowiedzialnością karno-skarbową.

Inną kwestią jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od dnia nabycia. W opisanym przypadku datą nabycia jest data śmierci mamy, czyli sierpień 2012 r. W konsekwencji podatek od sprzedaży tej nieruchomości nie wystąpi, bowiem okres opodatkowania upłynął w dniu 31.12.2017 r.


Nie zmienia to jednak faktu, że należy zgłosić do US fakt nabycia spadku w celu uregulowania sprawy spadkowej i otrzymania zaświadczenia z US koniecznego do notariusza przy sprzedaży nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »