Sprzedaż odziedziczonego mieszkania po zaniżonej cenie i zakup nowego bez podatku

Autor: Michał Berliński

Zmarła moja babcia, w testamencie zapisała mi swoje mieszkanie. Babcia miała jedną córkę, a ja jestem jej jedyną wnuczką. Wraz z mamą udam się za 3 dni do notariusza, aby przyjąć spadek. Zaraz po otwarciu testamentu dokonam wpisu do księgi wieczystej. Wiem, że muszę złożyć SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy, to mnie zwolni z podatku. Zamierzam jednak to mieszkanie sprzedać tuż po załatwieniu formalności, a następnie nabyć w przeciągu kilku miesięcy mieszkanie u dewelopera. Czy dobrze rozumiem, że w tym wypadku obowiązuje mnie zwolnienie z podatku i zaznaczam to w PIT-39 (własne cele mieszkaniowe)? Wartość nowo zakupionego mieszkania z pewnością przekroczy o połowę wartość zbytego. Jak prawidłowo załatwić sprawy podatkowe? I druga sprawa: Z różnych względów cena, za jaką sprzedam mieszkanie babci, będzie zaniżona o ok. 30% od ceny rynkowej, przede wszystkim dlatego, że jest tam duży problem z instalacją wodno-kanalizacyjną. Czy to może mnie narazić na jakieś problemy ze strony skarbówki? Czy będą podważać taką cenę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania po zaniżonej cenie i zakup nowego bez podatku

Brak podatku do zapłaty przy dziedziczeniu w najbliższej rodzinie

Zatem wkrótce otrzyma Pani w formie spadku, a dokładniej w formie aktu poświadczenia dziedziczenia, nieruchomość po swojej babci, która została Pani zapisana w testamencie. Spadek to niejako „darowizna” od osoby najbliższej, w związku z tym należy ją zaliczyć do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Do grupy 1 zalicza się:

  • małżonka (obecnego, nie byłych) oraz,
  • zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierba,
  • ojczyma,
  • macochę,
  • teściów,
  • zięcia.

W I grupie podatkowej, a w zasadzie grupie 0, nie mamy podatku do zapłaty. Po przekroczeniu jednak limitu 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat musimy taką sytuację zgłosić do urzędu skarbowego, wobec tego czynność ta powinna być zgłoszona do US na formularz SD-Z2. Na to zgłoszenie ma Pani dokładnie 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Zbycie odziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat, nowe zasady od 2019 r.

Teraz kwestia druga. Co do zasady, odpłatne zbycie nieruchomości, z zastrzeżeniem zwolnienia po upływie terminu 5-letniego, podatnik (osoba fizyczna) jest zobowiązany rozliczyć, składając do właściwego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe PIT-39 w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym miało miejsce odpłatne zbycie. Również w PIT-39 można wskazać, iż zamierzamy skorzystać ze zwolnienia podatkowego oraz nabyć inną nieruchomość na własne cele mieszkaniowe.

Od 2019 r. obowiązują nowe przepisy w tej materii. Od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT, wprowadzono odrębne zasady dla spadkobierców. W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w spadku, pięcioletni okres liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z tym, jeśli babcia była właścicielką nieruchomości przez 5 lat, nie musi Pan teraz przeznaczać tej kwoty na cele mieszkaniowe ani składać żadnej deklaracji, bowiem od takiej transakcji i tak nie będzie naliczonego podatku do zapłaty. Oczywiście nabycie spadku musi Pani zgłaszać na SD-Z2.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania po cenie niższej niż rynkowa

Co do trzeciej kwestii, to w mojej ocenie należy zawrzeć w akcie notarialnym sprzedaży kilka informacji o niesprawności mieszkania. Nie ma to jednak większego znaczenia bowiem to nie Pani, a nabywca obowiązany jest do zapłaty podatku. Podatek zaś należny jest od wartości nieruchomości, a nie ceny, za którą nabywca ją kupi. Wobec tego urząd skarbowy zawsze może wezwać tego człowieka do złożenia wyjaśnień oraz uzupełnienia podatku i to ten pan będzie musiał to tłumaczyć.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »