Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-12 • Aktualizacja: 2022-01-04
W 2012 roku zostałam właścicielką nieruchomości gruntowej (działki budowlanej) na podstawie ugody mediacyjnej zatwierdzonej przez sąd w sprawie o podział majątku rodziców. Wówczas byłam osobą niepełnoletnią. Teraz chciałabym sprzedać tę działkę. Czy muszę zapłacić podatek (PIT-39)? Jeżeli nie, jakie dokumenty powinnam złożyć w urzędzie skarbowym i czy powinnam wystąpić o zaświadczenie z US o tym, że ta transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Nie znam treści ugody i tytułu Pani nabycia, ale przyjmując, że nabycie miało miejsce w 2012 r., sprzedaż przed 1 stycznia 2018 roku spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu; szczegóły poniżej.
Źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie:
Innymi słowy sprzedaż po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie następująca w ramach działalności gospodarczej, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, zatem nie ma możliwości by z tego tytułu powstało zobowiązanie podatkowe. Sprzedaż przed upływem terminu pięcioletniego powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowany, ów przychód rozlicza się w PIT-39 składanym do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym dokonano sprzedaży. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości podatek dochodowy wynosi tu 19% podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia – jeśli nie odbiega od wartości rynkowej) a kosztami, które tu ustalone mogą być tylko zgodnie z art. 22 ust. 6d i 6c ustawy o PIT. Sprzedając nieruchomość przed upływem lat pięciu, by nie płacić podatku, można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Szczegółowo cele mieszkaniowe określa art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika