Indywidualne porady prawne
Autor: Marcin Sądej
W 2011 r. kupiłam z mamą na współwłasność samochód. W styczniu 2017 r. mama zrzekła się prawa do tego samochodu i stałam się jedynym właścicielem. Fakt darowizny został zgłoszony do US. W maju 2017 r. sprzedałam samochód za 22 tys. zł. Dopiero teraz, przymierzając się do rozliczenia podatkowego za 2017 r., zorientowałam się, że popełniłam błąd i nie odczekałam 6 miesięcy, aby nie płacić podatku od darowizny. Jaka jest w tej chwili moja sytuacja, czy i w jakiej wysokości powinnam zapłacić podatek? Czy należy uwzględnić kwotę wolną od podatku w tym rozliczeniu, ewentualnie odsetki?
Co do zasady otrzymanie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie jest z art. 4a ustawy zwalania się całkowicie od podatku darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny jeśli obdarowany zgłosi ten fakt do US w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny na druku SD-Z2. Termin ten jest nieprzywracalny, co oznacza, że jego przekroczenie powoduje utratę prawa do całkowitego zwolnienia.
W takim przypadku opodatkowanie odbywa się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że musi Pani złożyć do US zeznanie SD-3, w którym wykaże Pani wartość otrzymanej w darowiźnie połowy samochodu. Naturalnie w rozliczeniu zostanie uwzględniona kwota wolna od podatku, tj. 9637 zł. Na podstawie zeznania SD-3 naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Dobra informacja jest taka, że w tym przypadku nie wystąpi odsetki za zwłokę, ponieważ termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia otrzymania decyzji podatkowej. W rezultacie jeżeli otrzymana Pani decyzję naczelnika na podstawie złożonego zeznania SD-3, to odsetki wystąpią, jeżeli nie zapłaci Pani podatku w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Zgodnie z przepisem podatnik powinien złożyć zeznanie SD-3 w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny. Pani będzie składać zeznanie po terminie, co może spowodować odpowiedzialność karnoskarbową za nieterminowe złożenie zeznania. Aby jednak uniknąć kary, należy do zeznania SD-3 dołączyć tzw. czynny żal. Jest to powiadomienie dokonywane z własnej inicjatywy podatnika o popełnionym wykroczeniu. Pozwala to uniknąć odpowiedzialności.
Zobacz też: Sprzedaż samochodu otrzymanego w spadku a podatek
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika