Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż samochodu, który wcześniej był współwłasnością a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-05-20

W 2011 r. kupiłam z mamą na współwłasność samochód. W styczniu 2017 r. mama zrzekła się prawa do tego samochodu i stałam się jedynym właścicielem. Fakt darowizny został zgłoszony do US. W maju 2017 r. sprzedałam samochód za 22 tys. zł. Dopiero teraz, przymierzając się do rozliczenia podatkowego za 2017 r., zorientowałam się, że popełniłam błąd i nie odczekałam 6 miesięcy, aby nie płacić podatku od darowizny. Jaka jest w tej chwili moja sytuacja, czy i w jakiej wysokości powinnam zapłacić podatek? Czy należy uwzględnić kwotę wolną od podatku w tym rozliczeniu, ewentualnie odsetki?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Co do zasady otrzymanie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie jest z art. 4a ustawy zwalania się całkowicie od podatku darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny jeśli obdarowany zgłosi ten fakt do US w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny na druku SD-Z2. Termin ten jest nieprzywracalny, co oznacza, że jego przekroczenie powoduje utratę prawa do całkowitego zwolnienia.

W takim przypadku opodatkowanie odbywa się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że musi Pani złożyć do US zeznanie SD-3, w którym wykaże Pani wartość otrzymanej w darowiźnie połowy samochodu. Naturalnie w rozliczeniu zostanie uwzględniona kwota wolna od podatku, tj. 9637 zł. Na podstawie zeznania SD-3 naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Dobra informacja jest taka, że w tym przypadku nie wystąpi odsetki za zwłokę, ponieważ termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia otrzymania decyzji podatkowej. W rezultacie jeżeli otrzymana Pani decyzję naczelnika na podstawie złożonego zeznania SD-3, to odsetki wystąpią, jeżeli nie zapłaci Pani podatku w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Zgodnie z przepisem podatnik powinien złożyć zeznanie SD-3 w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny. Pani będzie składać zeznanie po terminie, co może spowodować odpowiedzialność karnoskarbową za nieterminowe złożenie zeznania. Aby jednak uniknąć kary, należy do zeznania SD-3 dołączyć tzw. czynny żal. Jest to powiadomienie dokonywane z własnej inicjatywy podatnika o popełnionym wykroczeniu. Pozwala to uniknąć odpowiedzialności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »