Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż wcześniej dzierżawionej działki a podatek VAT

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-04-09

Sprawa dotyczy podatku VAT. Osoba fizyczna będąca właścicielem 2 działek – jednej rolnej, drugiej budowlanej, w 2013 roku wydzierżawiła te działki pod zabudowę myjni bezdotykowej. W bieżącym roku znalazł się chętny na zakup gruntu i postawionej na tym gruncie myjni bezdotykowej. Grunt składający się z dwóch działek zostałby sprzedany aktem notarialnym przez właściciela – osobę fizyczna (niemającą działalności), a sama wiata myjni z urządzeniami – fakturą VAT wystawioną przez dzierżawcę (prowadzącego działalność). Czy osoba fizyczna sprzedając powyżej wymienione działki zobowiązana jest do odprowadzenia z tego tytułu podatku VAT?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wyłącznie czynności dokonywane przez podatnika. Aby zatem ustalić, czy dana transakcja rodzi konieczność zapłacenia podatku, w pierwszej kolejności ustalić należ, czy dana osoba występuje jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą czy jako osoba prywatna.  W przypadku podatników będących osobami fizycznymi znaczna część czynności przezeń wykonywanych, które jako takie mają charakter czynności podlegających opodatkowaniu, jest przez nich wykonywana prywatnie jako przez konsumentów. W odniesieniu do tej czynności osoba ta nie występuje jako podatnik, stąd też czynność ta nie może podlegać opodatkowaniu. Tylko zatem u podatnika wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu może prowadzić do powstania obowiązku podatkowego (a w konsekwencji zobowiązania podatkowego). U pozostałych podmiotów wykonanie takiej czynności będzie obojętne z punktu widzenia podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Obecnie na gruncie VAT przyjmuje się, że w sytuacji, w której dany podmiot dokonuje sprzedaży towarów z majątku prywatnego (nienabytego w celu odprzedaży, choć z dopuszczeniem takiej możliwości), nie jest podatnikiem VAT w zakresie tych czynności, choćby takich transakcji było kilka lub nawet kilkanaście. Nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego (prywatnego), który nie został nabyty w celach odprzedaży (w celach handlowych). Jeżeli sprzedane działki zostały wydzielone z gruntu stanowiącego majątek osobisty sprzedawcy, który nie został nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawca nie może być uznany za podatnika w tym zakresie.

W mojej ocenie sprzedaż działki przez osobę fizyczną nie będzie rodzić konieczności zapłaty podatku VAT. W świetle przytoczonych okoliczności nie można uznać aby zamiarem sprzedaży i jej celem był cel handlowy. Osoba fizyczna nie podjęła żadnych dodatkowych czynności mogących świadczyć o gospodarczym charakterze tej sprzedaży.

Trzeba jednak zauważyć, że sprzedaż wiaty wraz z elementami wyposażenia myjni bezdotykowej dokonana przez przedsiębiorcę zostanie już zakwalifikowana jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu. Wynika to głównie z faktu, że elementy te nie mogą zostać zaliczone do części składowych nieruchomości, ponieważ nie są trwale związane z gruntem. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Karta podatkowa a jednorazowe zlecenie za granicę

Prowadzę działalność usługową na kartę podatkową (hafciarstwo), nie jestem vatowcem, mam pojedyncze zlecenie do Norwegii. Czy muszę to zgłaszać do US?...

Refakturowanie opłat za media

Wynajmuję mieszkanie jako właściciel w ramach najmu prywatnego i wystawiam fakturę ze stawką zw. Najemca ma podpisane umowy z dostawcami...

Limit dotyczący podatku VAT

Pod koniec grudnia firma zajmująca si usługami naprawy samochodów przekroczyła proporcjonalnie do prowadzonej działalności limit na VAT 150 000 zł, ale nie...

Sformułowanie o podatku w akcie notarialnym sprzedaży domu

W tym miesiącu sprzedałam dom, w akcie notarialnym pojawiło się sformułowanie „strona sprzedająca z tytułu sprzedaży nie jest opodatkowana...

Jaka stawka VAT na fakturze dla firmy czeskiej

Sporządzam deklaracje do ZUS oraz obliczam podatki dla pracowników będących Polakami, których zatrudnia firma czeska. Są oni ubezpieczeni w Polsce...

Sprzedaż udziałów w nieruchomości a podatek dochodowy i VAT

Jestem współwłaścicielem lokalu użytkowego zakupionego w 2002 r. Jeszcze tego samego roku lokal został wpisany jako środek trwały i na...

Sprzedaż domu letniskowego jako środka trwałego działalności a VAT

Zamierzam sprzedać dom letniskowy – środek trwały w działalności gospodarczej. Jestem podatnikiem VAT. Zakupiłem tę nieruchomość 4 lata temu bez...

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w formie samochodu firmowego a podatki

Z końcem ubiegłego miesiąca została rozwiązana umowa o pracę z pracownikiem za porozumieniem stron. Pracownikowi należał się ekwiwalent za...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »