Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż działki z VAT-em a podatek dochodowy

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-02-23

W 2006 r. nabyłam działkę do majątku osobistego. Nie stosowałam żadnych odliczeń ani amortyzacji. Nieruchomość wynajmowałam w latach 2011–2013, wystawiając fakturę VAT. Niedawno sprzedałam nieruchomość, został naliczony podatek VAT. Jaki powinnam zapłacić podatek dochodowy? Szczegóły w załącznikach. 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Co do zasady sposób opodatkowania w podatku od towarów i usług, konkretnego przychodu pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania tego przychodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Źródłami przychodów, do których dany przychód kwalifikuje się, co też determinuje sposób jego opodatkowania, są m.in.:

  • działalność gospodarcza – art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza,
  • odpłatne zbycie nieruchomości – art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) tej ustawy.

To, jak zostanie opodatkowany przychód ze zbycia nieruchomości, zależy właśnie od tego, do którego z wyżej wymienionych źródeł zakwalifikujemy opisany przez Panią przychód.

Rzeczą normalną jest, że osoby prowadzące działalność opodatkowaną liniowo prywatne składniki majątku oddają w najem poza działalności, w ramach właśnie źródła najem i np. opodatkowują przychód stawką 8% podatku zryczałtowanego czy według skali (wtedy i tak płacą mniej w 1. Progu, bowiem 18%, a nie 19%). Głównym jednak powodem bywa często właśnie opodatkowanie przy sprzedaży.

W uproszczeniu – w sytuacji, gdy dana nieruchomość nie była wynajmowana w ramach działalności i nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością, można po upływie 5 lat od końca roku, w którym ją nabyto, sprzedać ją bez podatku dochodowego. Wynika to wprost z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w Pani przypadku nieruchomość niezabudowaną nabytą w 2006 roku obecnie można by sprzedać bez podatku dochodowego, nawet jeśli była wynajmowana w latach 2011–2013, jeśli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, a by tak było, opisana nieruchomość nie mogła być środkiem trwałym w ciągu ostatnich 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy). Nie chodzi tu jednak o to, czy ją Pani do ewidencji wpisała, czy nie, ale o to, czy winna się w niej znaleźć. Grunt jest środkiem trwałym (mimo że się go nie amortyzuje, bowiem jest rzeczą o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok), jeśli jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji niewpisanie gruntu do ewidencji nie odbiera mu statusu środka trwałego i jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 7 sierpnia 2013 r. (sygn. alt II FSK 2435/11), skutkuje to dla sprzedaży powstaniem przychodu z działalności: „choć nieruchomość wykorzystywana w działalności gospodarczej nie figurowała w ewidencji środków trwałych, były właściciel firmy nie może rozliczyć jej zbycia tak jak osoba fizyczna”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Reasumując zatem, jeśli w opisanej sytuacji nieruchomość nie była wynajmowana w ramach działalności (przychód osiągnięty w latach 2011–2013 z oddania w najem nie był przychodem z działalności), sprzedaż nie spowoduje powstania przychodu, który mógłby zostać opodatkowany – sprzeda Pani grunt bez podatku dochodowego. Natomiast jeżeli w opisanych latach nieruchomość była wynajmowana w ramach działalności, to przychód osiągnięty z jej sprzedaży będzie przychodem z działalności gospodarczej i zostanie zatem opodatkowany podatkiem dochodowym tak jak każdy inny przychód z Pani działalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę sprzedać mieszkanie i kupić dom?

Czy mogę sprzedać mieszkanie własnościowe (zmiana na takie ze statusu spółdzielczo-lokatorskiego miała miejsce w 2012 r.) i kupić dom? Czy...

Sprzedaż obrazów własnego autorstwa

Sprzedaję obrazy własnego autorstwa. Nie prowadzę działalności ani nie współpracuję z galerią. Od sprzedanego dzieła naliczam (od 50% kwoty) podatek...

Komitent jako osoba fizyczna a obowiązek podatkowy

Jestem artystą, nie prowadzę działalności. Pracuję na umowę o dzieło. Chciałbym wystawiać moje prace w galerii na zasadzie komisu. Ja ustalam...

Podatek spadkowy i dochodowy

Ja i siostra jesteśmy spadkobiercami majątku rodziców. Wiemy, że po postępowaniu spadkowym należy zapłacić podatek spadkowy. Jak jest jednak...

Czy zapłacę podatek dochodowy, skoro mieszkam w Szwecji?

Od 1999 r. posiadam mieszkanie w Polsce, ale od 8 lat mieszkam w Szwecji (tu pracuję, płacę podatki, mam rodzinę). Obecnie chcę sprzedać moje...

Jak zoptymalizować koszty podatkowe?

Prowadzę jednoosobową działalność, świadczę usługi na materiałach dostarczonych przez klientów. Mam problemy z wysokim podatkiem VAT...

Rozliczenia rodzinne w formie zakupów i darowizn nieruchomości

Planujemy kilka transakcji w rodzinie w ramach pewnych rozliczeń. Mój brat sprzedał mieszkanie (które posiadał od 7 lat) za 375 tys. zł. Brat chce...

Wydatki na remont - cele mieszkaniowe

W lutym 2011 r. otrzymałam w darowiźnie od mamy działkę. W październiku 2013 r. ją sprzedałam i zadeklarowałam, że część środków...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »