Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż importowanej odzieży a VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-01-08

Zajmuję się sprzedażą importowanej odzieży z Unii Europejskiej. Kupuję towar za np. 100 zł i sprzedaję go za 120 zł. Ile powinnam zapłacić od tego VAT-u?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Sama sprzedaż krajowa towaru, który nabyła Pani, i który znajduje się w kraju, opodatkowana jest na zasadach ogólnych właściwą dla danego towaru stawką podatku od towarów i usług. Jest tak, albowiem co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; podstawą opodatkowania jest z reguły wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów (sprzedawca) ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, a podstawowa stawka podatku wynosi 23%. Zatem w tym prostym przykładzie, jeśli cena brutto to 120 zł, jest w niej 22,44 zł VAT (97,56 zł netto), jeśli zaś ceną netto ma być 120 zł to brutto wyniesie 147,60 zł (120 zł plus 23% VAT, czyli 27,60 zł).

Używa Pani sformułowania „importowanej” z UE, co de facto jest na gruncie VAT niemożliwe, albowiem import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej; natomiast przywóz towaru z jednego do drugiego kraju UE to inny rodzaj transakcji. Tu więc pozwolę sobie zwrócić uwagę na wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), tj. nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z WNT mamy do czynienia co do zasady, gdy:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (u. VAT) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

– z zastrzeżeniem art. 10 u. VAT;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a u. VAT;

3) A także w przypadku, gdy:

a) nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w pkt 1,

b) dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w pkt 2

– jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

Od ww. reguł istnieje szereg wyjątków, stąd każdorazowo dla konkretnej transakcji należy zbadać jej konsekwencje. Przy WNT zasadą jest, że czynność taką wykazać należy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów tak po stronie podatku należnego, jak i podatku naliczonego (jeśli zakupy te służyły działalności opodatkowanej).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wystawienie faktury korygującej

Sprzedaliśmy (faktura VAT) ciągnik rolniczy klientowi, który zarejestrował ciągnik w wydziale komunikacji. Następnie klient oddał nam ciągnik, a my...

Zakup mieszkania na siedzibę firmy

Prowadzę działalność, rozliczam się na zasadzie KPiR, jestem podatnikiem VAT. Zastanawiam się nad zakupem mieszkania na siedzibę firmy. Czy to się opłaca?...

Import drewna z Afryki do Polski

Czy jest możliwość, żeby nie płacić VAT-u przy odprawie celnej przy imporcie drewna z Afryki do Polski? Kolega mi mówił, że stosuje zwolnienie...

Działalność przy współpracy z kontrahentami z Białorusi

Mam zamiar otworzyć firmę w Polsce, która będzie specjalizowała się głównie w sprzedaży odzieży. Chcę współpracować z firmą...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »