Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania kupionego na rynku pierwotnym

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-21

Syn mój kupił w 2012 r. na rynku pierwotnym (deweloper) mieszkanie za kwotę 260 tys. zł. Teraz chce to mieszkanie sprzedać. Czy będzie musiał płacić podatek dochodowy różnicy między ceną zakupu i sprzedaży i czy jest jakiś okres, po którym takiego podatku się nie płaci?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Odpłatne zbycie mieszkania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu jeśli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Tym samym sprzedaż mieszkania nabytego w 2012 r. przed 1 stycznia 2018 r. spowoduje powstanie przychodu i konieczność rozliczenia dochodu.

Obecnie podatek od dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia m.in. mieszkania stanowiącego odrębną własność wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a – w uproszczeniu – kosztami. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego, co do zasady, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Wysokość nakładów ww. ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych. Koszty nabycia (lub koszty wytworzenia, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dokonując zbycia przed upływem wspomnianego 5-letniego okresu, rozliczenia należy dokonać do końca kwietnia – na druk PIT-39 – roku następującego po roku, w którym dokona syn sprzedaży. Bez znaczenia jest tu fakt, ze nabył nieruchomość ze środków otrzymanych w darowiźnie.

Można uniknąć płacenia podatku dochodowego w przypadku sprzedaży po 1 stycznia 2018 r. lub przy sprzedaży wcześniejszej ale korzystając ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Szczegółowo cele mieszkaniowe wymienia art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mieści się w tamże zamieszczonym katalogu tak nabycie budynku mieszkalnego jak i zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość itp. Innymi słowy, nawet sprzedając mieszkanie przed 1 stycznia 2018 r., wydając w okresie 2 lat całą kwotę przychodu ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe, syn uniknie płacenia podatku w całości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opodatkowanie odszkodowania od najemcy

Wynajmuje lokal użytkowy instytucji. Najemca chce rozwiązać umowę wcześniej i wypłacić odszkodowanie. Z tytułu najmu place podatek dochodowy...

Wydatki na budowę przed sprzedażą mieszkania ze spadku

Czy wydatki poniesione na budowę domu mieszkalnego przed sprzedażą odziedziczonego mieszkania można rozliczyć w PiT-39, czyli po sprzedaży mieszkania?

Powołanie prokurenta w spółce z o.o. a koszty uzyskania przychodu

W spółce z o.o. ma zostać powołany prokurent. Nie miałby być zatrudniony na umowę o pracę, ale za pełnienie funkcji zarząd określiłby dla...

Prawidłowe wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe

Za kwotę 125 tys. zł dwa lata temu sprzedałem część domu otrzymanego w spadku po rodzicu. Złożyłem PIT-39. Przed upływem dwóch lat zakupiłem...

Uniknięcie podwójnego podatku przy wspólnocie majątkowej

Razem z żoną chcemy rozpocząć budowę domu (mamy wspólność majątkową). Mój brat przekaże mi/nam działkę pod budowę domu. W jaki sposób to...

Podanie kwoty przychodu

Jestem rolnikiem, mam 1,2 ha przeliczeniowego, płacę składki KRUS, poza tym prowadzę działalność pozarolniczą na ryczałcie. Ubiegam się o zasiłek...

Czy podatek muszę zapłacić z góry?

2 wujów i matka są spadkobiercami roszczenia działki, którą zabrało miasto na budowę zakładu w 1951 roku. Rodzina chce przepisać na mnie te...

Użyczenie mieszkania dla wnuczki i jej matki

Chciałem użyczyć lokalu mieszkalnego niepełnoletniej wnuczce, którą opiekuje się samotna matka, która nie pozostaje w żadnej zależności rodzinnej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »