Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania za cenę nieco niższą niż cena rynkowa

Piotr Geliński • Opublikowane: 2016-05-02

Mam klienta na zakup mieszkania nieco poniżej wartości rynkowej za m2. Mieszkanie jest do częściowego remontu. Czy z tego tytułu grożą mi jakieś konsekwencje? Mieszkanie posiadam już ponad 8 lat. Czy można dopisać jakąś informację w akcie notarialnym, np. „mieszkanie do częściowego remontu – stąd niższa cena”? Czy mogę sprzedać klientowi kilka mebli z wyposażenia, jak to ująć w umowie?

Piotr Geliński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jedynym zobowiązaniem podatkowym, jakie potencjalnie mogłoby na Panu ciążyć w związku ze sprzedażą mieszkania (i ruchomości), jest podatek dochodowy od osób fizycznych.

Odnośnie mieszkania, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak Pan wskazuje, jest Pan właścicielem tego mieszkania przez okres przekraczający powyższy 5-letni okres, a więc sprzedaż mieszkania nie będzie się wiązała z koniecznością rozliczenia na gruncie podatku dochodowego, a zatem ewentualne zaniżenie wartości nie ma z tego względu żadnego znaczenia.

Zaniżenie wartości mieszkania może mieć znaczenie z punktu widzenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale ewentualne zobowiązanie w tym zakresie ciąży na kupującym, a nie na Panu. Pozostaje to zatem poza zakresem pytania.

Odnośnie sprzedaży wyposażania i innych rzeczy ruchomych, na ogół odbywa się to poza aktem notarialnym, najczęściej w formie ustnej, ale mogą Panowie spisać zwykłą umowę pisemną. W akcie notarialnym wskazuje się co najwyżej stałe elementy wyposażenia, jak biały montaż, drzwi wewnętrzne etc. Z zasady nie dokonuje się wyceny takich rzeczy, chyba że będzie takie oczekiwanie kupującego. Jeśli jest Pan właścicielem tych rzeczy przynajmniej pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to ich sprzedaż również nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ewentualne rozliczenie na gruncie PCC jest po stronie kupującego, a nie po Pana.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niewielka dieta dla członków rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Członkowie rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej otrzymują diety przyznane decyzją walnego zgromadzenia członków, w wysokości 40 zł miesięcznie....

Ulga podatkowa dla rodzica samotnie wychowującego dziecko

Moje pytanie dotyczy ulgi od podatku dla rodzica samotnie wychowującego dziecko. Jeżeli moja 20-letnia córka (do tej pory studentka biologii) podejmie studia...

Zwrot odliczonych kwot za ulgę prorodzinną

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadziła niekorzystną dla niektórych rodziców i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych dzieci zmianę...

Kiedy dochód z wynajmu pięciu pokoi nie podlega PIT?

Rodzice prowadzili wynajem pokoi przy gospodarstwie rolnym; pokoi jest pięć, co zwalniało z podatku dochodowego. Od miesiąca gospodarstwo należy już do...

Osoba władająca mieszkaniem na podstawie umowy dożywocia a dochód z najmu

Przekazałem mieszkanie synowi w ramach zawartej u notariusza umowy dożywocia, która gwarantuje mi dożywotnią służebność tego mieszkania....

Sprzedaż nieruchomości i zakup działki siedliskowej, czy będzie ulga w PIT?

Cztery lata temu wykupiłam strych od wspólnoty za 30 tys. zł, dzisiaj chciałabym go sprzedać ze znacznym zyskiem, mimo że 5-letni okres zwalniający...

Mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku a podatek

Jesteśmy po rozwodzie i chcemy zrobić podział majątku. Były mąż chce darować mi mieszkanie, a ja będę spłacać kredyt. Czy zapłacę podatek?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu a podatek

Mama przed śmiercią zaciągnęła dla mnie kredyt na mieszkanie, w którym zamieszkałam z dziećmi. Po śmierci mamy odziedziczyliśmy razem...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »