Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż na Allegro bez płacenia podatku

Autor: Aleksander Słysz

Mieszkam z mamą, która nie ma stałej pracy, więc nasza sytuacja finansowa jest niezbyt dobra. Ja jestem studentką. Chciałam trochę zarobić, więc 1,5 roku temu zaczęłam wyszukiwać tanie oferty na zagranicznych serwisach aukcyjnych, po czym wystawiałam swoje oferty na Allegro, doliczając marżę (ok. 8-15 zł) za każdy przedmiot. Moje zarobki były różne (od ok. 400 zł do 1500 zł). Jestem osobą młodą, nie znam się na przepisach i podatkach, więc moja sprzedaż na Allegro odbywała się bez płacenia podatku. Nie miałam też założonej działalności gospodarczej. Dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak czynny żal. Czy złożenie czynnego żalu pozwoli mi uniknąć konsekwencji? Czy urząd ewentualnie zgodziłby się na rozłożenie płatności na raty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż na Allegro bez płacenia podatku

Co grozi za uchylanie się od opodatkowania?

Czynny żal nie załatwia sprawy. Tu trzeba pamiętać, że wchodzą w grę głównie dwie sprawy: zobowiązanie podatkowe i odrębnie konsekwencje karnoskarbowe. Czynny żal nie chroni przed zapłaceniem podatku.

Odnośnie samej sprzedaży na Allegro – jeśli spowodowała powstanie przychodu, gdy dodatkowo powstał dochód do opodatkowania, a na to Pani wskazuje, powstało zobowiązanie podatkowe według skali podatkowej (jeżeli nie opodatkuje Pani tych kwot, organ w ew. kontroli może uznać to za dochody ze źródeł nieujawnionych, wtedy zagrożone są Pani dochody stawką podatku w wysokości aż 75%). Tu wskazuję tylko na podatek dochodowy, nie wiem, jakie były obroty i co de facto Pani sprzedawała na Allegro, nie mogę zatem wykluczyć, że powstało również zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy uzna prawdopodobnie, że prowadziła Pani działalność gospodarczą, tzn. działalność zarobkową handlową, ew. usługową, we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Zatem dochód obliczyć winna Pani, zaprowadzając podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Sprzedaż na allegro i niezgłoszenie dochodu do opodatkowania

Wskazuje Pani na 8-15 zł zysku na przedmiocie. Nie oznacza to, że tylko od tego zysku zapłaci Pani podatek, w takich sprawach problemem jest bowiem udokumentowanie kosztów. Przykładowo kupuje Pani za 100 towar X i sprzedaje go za 108 zł. Dochodem będzie 8 zł (108 zł przychód minus 100 zł koszt uzyskania), ale tylko w przypadku, gdy ma Pani dokument mogący stanowić podstawę wpisu tych 100 zł do podatkowej księgi przychodów i rozchodów (wydruk aukcji z serwisu aukcyjnego nie jest takim dowodem). Stąd częste są sytuacje, w których – przenosząc na ww. przykład – dochód realny to 8 zł, ale podatkowy to 108 zł i podatek 18% wynosi 19 zł (czyli dwa razy więcej niż dochód) plus odsetki.

Ewentualne konsekwencje karnoskarbowe związane są z naruszeniem co najmniej kilku norm Kodeksu karnego skarbowego, jak uchylanie się od opodatkowania czy nieprowadzenie księgi. Konsekwencji karnoskarbowych można uniknąć, składając tzw. czynny żal. Więcej informacji o nim znajdzie Pani tutaj.

Uniknięcie konsekwencji podatkowych (umorzenie) jest możliwe w teorii, ale w praktyce bardzo, bardzo rzadkie. Rozłożenie na raty, na Pani wniosek umotywowany ważnym interesem (jak ochrona zdrowia, życia itd.), jest bardziej prawdopodobne, ale nie dzieje się automatycznie, a nawet wykazanie ww. interesu nie nakłada na organ obowiązku udzielenia ulgi w postaci rozłożenia na raty.

Reasumując, zgodnym z prawem i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wyrażenie czynnego żalu i zapłata zaległości podatkowej wraz z odsetkami lub wnioskowanie o rozłożenie spłaty zaległości podatkowej na raty. Niemniej jednak jak już wskazałem, należy dobrze obliczyć kwotę podatku, by być przygotowanym na jego zapłatę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info