Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż obrazów własnego autorstwa

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-01-26

Sprzedaję obrazy własnego autorstwa. Nie prowadzę działalności ani nie współpracuję z galerią. Od sprzedanego dzieła naliczam (od 50% kwoty) podatek dochodowy w wysokości 18% i płacę zaliczkę do US. Czy jeśli klient nie chce rachunku, mogę sprzedać obraz na mocy umowy kupna–sprzedaży i odprowadzić tylko 2% PCC?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Niestety opisany przez Panią sposób postępowania nie będzie prawidłowy. Niezależnie od tego, czy nabywca żąda wystawienia rachunku, czy też nie, jest Pani zobowiązana do obliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu działalności wykonywanej osobiście (tak jak robiła to Pani do tej pory).

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest zupełnie odrębny od podatku dochodowego, a jego odprowadzenie (lub nieodprowadzenie) pozostaje bez wpływu na istnienie lub nieistnienie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych „podatkowi podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, przy czym zgodnie z art. 4 ustawy, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym” (nie zaś na sprzedawcy).

Jeżeli zatem którakolwiek ze stron umowy powinna zweryfikować obowiązek rozliczenia i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, jest to nabywca, bo to on jest w tym przypadku podatnikiem. Nie ma również zgodnej z prawem możliwości umownego „przeniesienia” tego obowiązku na sprzedawcę.

Niezależnie od tego, czy nabywca rozliczy podatek od czynności cywilnoprawnych, zbywca jest zobowiązany do odprowadzania podatku dochodowego – reasumując, do tej pory postępowała Pani prawidłowo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »