Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż obrazów własnego autorstwa

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-01-26

Sprzedaję obrazy własnego autorstwa. Nie prowadzę działalności ani nie współpracuję z galerią. Od sprzedanego dzieła naliczam (od 50% kwoty) podatek dochodowy w wysokości 18% i płacę zaliczkę do US. Czy jeśli klient nie chce rachunku, mogę sprzedać obraz na mocy umowy kupna–sprzedaży i odprowadzić tylko 2% PCC?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Niestety opisany przez Panią sposób postępowania nie będzie prawidłowy. Niezależnie od tego, czy nabywca żąda wystawienia rachunku, czy też nie, jest Pani zobowiązana do obliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu działalności wykonywanej osobiście (tak jak robiła to Pani do tej pory).

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest zupełnie odrębny od podatku dochodowego, a jego odprowadzenie (lub nieodprowadzenie) pozostaje bez wpływu na istnienie lub nieistnienie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych „podatkowi podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, przy czym zgodnie z art. 4 ustawy, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym” (nie zaś na sprzedawcy).

Jeżeli zatem którakolwiek ze stron umowy powinna zweryfikować obowiązek rozliczenia i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, jest to nabywca, bo to on jest w tym przypadku podatnikiem. Nie ma również zgodnej z prawem możliwości umownego „przeniesienia” tego obowiązku na sprzedawcę.

Niezależnie od tego, czy nabywca rozliczy podatek od czynności cywilnoprawnych, zbywca jest zobowiązany do odprowadzania podatku dochodowego – reasumując, do tej pory postępowała Pani prawidłowo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Następujące po sobie sprzedaże nieruchomości a podatki

W 2007 r. kupiłem spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Sprzedałem je 4 lata później z niewielkim zyskiem. Złożyłem oświadczenie...

Jak ominąć podatek dochodowy przy sprzedaży darowanej nieruchomości?

W 2011 r. otrzymałyśmy z siostrą w darowiźnie od rodziców mieszkanie z wpisem do księgi wieczystej służebności na ich rzecz. Dwa lata temu...

Konieczność uiszczenia podatku dochodowego

W 2011 r. zmarł mój tata, odziedziczyłem jego mieszkanie jako jedyny spadkobierca. W maju 2013 r. sprzedałem je. Czy w zeznaniu za 2013 r. muszę...

Czy mogę sprzedać mieszkanie i kupić dom?

Czy mogę sprzedać mieszkanie własnościowe (zmiana na takie ze statusu spółdzielczo-lokatorskiego miała miejsce w 2012 r.) i kupić dom? Czy...

Komitent jako osoba fizyczna a obowiązek podatkowy

Jestem artystą, nie prowadzę działalności. Pracuję na umowę o dzieło. Chciałbym wystawiać moje prace w galerii na zasadzie komisu. Ja ustalam...

Podatek spadkowy i dochodowy

Ja i siostra jesteśmy spadkobiercami majątku rodziców. Wiemy, że po postępowaniu spadkowym należy zapłacić podatek spadkowy. Jak jest jednak...

Sprzedaż działki z VAT-em a podatek dochodowy

W 2006 r. nabyłam działkę do majątku osobistego. Nie stosowałam żadnych odliczeń ani amortyzacji. Nieruchomość wynajmowałam w latach 2011–2013,...

Czy zapłacę podatek dochodowy, skoro mieszkam w Szwecji?

Od 1999 r. posiadam mieszkanie w Polsce, ale od 8 lat mieszkam w Szwecji (tu pracuję, płacę podatki, mam rodzinę). Obecnie chcę sprzedać moje...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »