Autor: Artur Bubrowiecki
Od 20 lat jestem udziałowcem w sp. z o.o. (udziały 50/50) zarejestrowanej w RHB i nieprzerejestrowanej do KRS, która nigdy nie prowadziła i nie prowadzi działalności. Spółka posiada REGON, ale nie ma NIP-u, nie zostały też uaktualnione wartości udziałów po denominacji złotego. O tym, że działalność spółki jest zawieszona, informowałem w corocznych wezwaniach WUS w sprawie złożenia danych statystycznych. Figuruje jednak ciągle w rejestrze RHB sądu gospodarczego. Z końcem tego miesiąca, po wieloletnim okresie zatrudnienia, tracę pracę i chcę zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny oraz ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie: czy w opisanej sytuacji urząd pracy może uznać, że mam zarejestrowaną działalność gospodarczą i odmówić przyznania mi statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku oraz odmówić prawa do dotacji na rozpoczęcie własnej działalności?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 25 kwietnia 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), za bezrobotnego uznaje się osobę (...) niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:
Zapewne Pańskie wątpliwości dotyczą tego, czy jako udziałowiec spółki, która de facto nie prowadzi działalności gospodarczej, może Pan uzyskać status bezrobotnego. W zasadzie dokonywanie wykładni tego przepisu (art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. f) w tym konkretnym przypadku obarczone jest dużym ryzykiem, biorąc pod uwagę dość restrykcyjne podejście polskich organów w tej tematyce. Wydaje się, że celem ustawodawcy było wykluczenie możliwości zarejestrowania się jako osoba bezrobotna również przez akcjonariuszy (udziałowców) spółek, które nawet de facto działalności nie prowadzą. W dostępnych bazach prawnych nie odnajduję jednak jakichś oficjalnych interpretacji tych rzadkich przypadków. Jednakże można iść innym torem.
Otóż, zgodnie z aktualną linią orzeczniczą, nawet w przypadku gdy działalność faktycznie nie jest prowadzona, na przedsiębiorcy (w tym przypadku na udziałowcu) ciąży obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (postanowienie SN z dnia 17 lipca 2003 r. II UK111/2003), chyba że przedsiębiorca zgłosi zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej w trybie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Oczywiście w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca może wybrać inny tytuł do ubezpieczenia np. z umowy o pracę i wówczas – po powiadomieniu o tym ZUS – nie odprowadza składek z działalności gospodarczej. Zatem w momencie ustania Pańskiego stosunku pracy zrodzi się obowiązek do odprowadzania składek na ubezpieczenia z działalności gospodarczej, co wykluczy pod każdym względem możliwość skorzystania z wyżej wymienionego pkt f, niezależnie od wykładni tego przepisu.
Zakładając natomiast, iż już w tym momencie rozpocznie Pan procedurę zawieszenia działalności spółki (domyślam się, że działalność spółki jest zawieszona w sensie potocznym, a nie prawnym – możliwość zawieszenia działalności istnieje od nieco ponad roku), z uwagi na potencjalne ryzyko konieczności odprowadzania składek, wówczas aktualne staje się stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w którym stwierdza się, iż przedsiębiorcy zawieszający działalność gospodarczą nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego.
Zatem wydaje się, że jedynym rozwiązaniem, które pozwoliłoby Panu na uzyskanie statusu bezrobotnego, byłaby likwidacja spółki z.o.o., lub sprzedaż jej udziałów.
Zwrócić muszę jeszcze Pana uwagę na fakt, że nieposiadanie NIP-u czy zarejestrowanie w ZUS wcale nie świadczy o nieprowadzeniu działalności gospodarczej, aczkolwiek oczywiście w tak długiej perspektywie (20 lat) jest praktycznie niemożliwe, by taką działalność prowadzić bez NIP i ZUS.
Przedstawiony przez Pana stan faktyczny niestety nie w pełni pozwala na dokonanie jakiś ostatecznych rozstrzygnięć w Pana sprawie.
Dotarłem jednak również do innej wykładni przepisu art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. f (przytoczony wyżej), zgodnie z którą nie należy go interpretować rozszerzająco, czyli w sposób, który pozwalałby na uznanie, że osoby posiadające udziały powinny być traktowane tak samo jak osoby z wpisem do ewidencji. Jako że Pan takiego wpisu nie posiada (wpis do rejestru posiada spółka), nie ma wobec Pana zastosowania ten przepis. Jeśli spółka nie została zarejestrowana w ZUS, nie będzie również obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.
Jeżeli zatem nie będzie Pan osiągał innych dochodów w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia – art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. h ustawy, wówczas może Pan uzyskać status bezrobotnego, o ile oczywiście spełnia Pan inne warunki, jakie wymieniałem w punktach w poprzedniej wiadomości.
Jan Kowalski – zawieszona spółka, problem z rejestracją jako bezrobotny
Jan od lat jest współudziałowcem w spółce z o.o., która nigdy nie podjęła działalności. Po utracie pracy próbował zarejestrować się jako bezrobotny, jednak urząd pracy uznał, że jego status udziałowca może oznaczać potencjalne prowadzenie działalności gospodarczej. Dopiero po udowodnieniu, że spółka nie generuje przychodów, a on nie opłaca składek ZUS, udało mu się uzyskać status bezrobotnego.
Anna Nowak – formalne zawieszenie działalności spółki a status bezrobotnego
Anna była wspólnikiem spółki z o.o., która faktycznie nie funkcjonowała od lat. Po utracie pracy chciała ubiegać się o zasiłek, lecz urząd odmówił rejestracji, argumentując, że jej spółka nie została oficjalnie zawieszona w KRS. Dopiero po dopełnieniu formalności dotyczących zawieszenia działalności i uzyskaniu zaświadczenia, udało jej się zarejestrować jako bezrobotna.
Piotr Malinowski – brak dochodów a prawo do dotacji
Piotr, udziałowiec spółki, która nigdy nie prowadziła działalności, chciał skorzystać z dotacji na otwarcie własnej firmy. Urząd pracy początkowo odmówił, wskazując na jego formalny status przedsiębiorcy. Dopiero po przedstawieniu dokumentacji potwierdzającej brak dochodów i aktywności gospodarczej udało mu się udowodnić, że spełnia warunki rejestracji jako bezrobotny i otrzymać dofinansowanie.
Uzyskanie statusu bezrobotnego przez udziałowca spółki z o.o. w zawieszeniu może być problematyczne ze względu na restrykcyjne podejście urzędów pracy. Choć spółka formalnie nie prowadzi działalności, sam fakt posiadania udziałów może budzić wątpliwości co do spełnienia warunków ustawowych. Kluczowe jest wykazanie braku dochodów, nieopłacania składek ZUS oraz, w niektórych przypadkach, formalne zawieszenie działalności lub sprzedaż udziałów. Ostateczna decyzja urzędu pracy zależy od interpretacji przepisów oraz dostarczonych dokumentów, dlatego warto przygotować się na konieczność udowodnienia faktycznej sytuacji.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego statusu jako bezrobotnego lub chcesz upewnić się, że spełniasz wszystkie wymagania urzędu pracy, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne konsultacje, analizę Twojej sytuacji oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i uniknąć potencjalnych problemów prawnych.
1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2003 r. II UK111/2003
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika