Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-02-26
Prowadzę działalność, rozliczam się ryczałtem. Chciałbym poszerzyć zakres usług o najem urządzeń i maszyn budowlanych. Planuję zakup kilku maszyn i wprowadzenie ich jako środki trwałe. Jaka stawka ryczałtu będzie właściwa przy ich wynajmowaniu? Czy po przekroczeniu 4000 euro będzie to zawsze 20%?
Pyta Pan o stawkę ryczałtu w określonej sytuacji. Ustawodawca nie ogranicza zryczałtowanego sposobu opodatkowania jedynie do przychodów z najmu nieruchomości, najem ruchomości również może zostać opodatkowany w sposób zryczałtowany. Słusznie wskazuje A. Bartosiewicz, że „opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z najmu (dzierżawy) kojarzy się powszechnie z przychodami z wynajmu nieruchomości czy też lokali. Trzeba jednak podkreślić, że opodatkowaniu w tej formie podlegać mogą również przychody z najmu (dzierżawy) rzeczy ruchomych” [A. Bartosiewicz, Komentarz praktyczny, Opodatkowanie przychodów z najmu (dzierżawy) ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, (w:) Vademecum Doradcy Podatkowego].
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi w art. 6 ust. 1A, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W artykule 12 ust. 1 pkt 3 ustawodawca wskazuje, że z wyżej wymienionego tytułu przychód opodatkowany jest 8,5% stawką ryczałtu. Od 1 stycznia 2010 roku nie obowiązuje już limit w równowartości 4000 euro od nadwyżki, ponad który ryczałt wynosi 20% przychodów, zatem obecnie nawet po przekroczeniu 4000 euro stawka ryczałtu wynosi 8,5%.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane