Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka ryczałtu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-02-26

Prowadzę działalność, rozliczam się ryczałtem. Chciałbym poszerzyć zakres usług o najem urządzeń i maszyn budowlanych. Planuję zakup kilku maszyn i wprowadzenie ich jako środki trwałe. Jaka stawka ryczałtu będzie właściwa przy ich wynajmowaniu? Czy po przekroczeniu 4000 euro będzie to zawsze 20%?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Pyta Pan o stawkę ryczałtu w określonej sytuacji. Ustawodawca nie ogranicza zryczałtowanego sposobu opodatkowania jedynie do przychodów z najmu nieruchomości, najem ruchomości również może zostać opodatkowany w sposób zryczałtowany. Słusznie wskazuje A. Bartosiewicz, że „opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z najmu (dzierżawy) kojarzy się powszechnie z przychodami z wynajmu nieruchomości czy też lokali. Trzeba jednak podkreślić, że opodatkowaniu w tej formie podlegać mogą również przychody z najmu (dzierżawy) rzeczy ruchomych” [A. Bartosiewicz, Komentarz praktyczny, Opodatkowanie przychodów z najmu (dzierżawy) ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, (w:) Vademecum Doradcy Podatkowego].

 

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi w art. 6 ust. 1A, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


W artykule 12 ust. 1 pkt 3 ustawodawca wskazuje, że z wyżej wymienionego tytułu przychód opodatkowany jest 8,5% stawką ryczałtu. Od 1 stycznia 2010 roku nie obowiązuje już limit w równowartości 4000 euro od nadwyżki, ponad który ryczałt wynosi 20% przychodów, zatem obecnie nawet po przekroczeniu 4000 euro stawka ryczałtu wynosi 8,5%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?

Przez pomyłkę wykazałam w zeznaniach podatkowych za wysoką kwotę ulgi z tytułu budowy na wynajem. Chodzi o zeznania za lata 1999-2001. Czy muszę dokonać...

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

W 2011 r. otrzymałam w spadku po mamie udział w hali produkcyjnej (1/6) oraz udział w spółce z o.o. (również 1/6). Swoją część udziału w...

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?

Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt...

Dochód z umorzenia udziałów

Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową spółki musimy wypłacić spadkobiercom po zamarłym wspólniku wynagrodzenie za udziały...

Najem na cele mieszkalne

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i jestem płatnikiem podatku VAT. Chcę wynająć komuś mieszkanie (prywatnie, nie w...

Możliwość opodatkowania ryczałtem

Zajmuję się handlem i rozliczam się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie opodatkowanie nie dotyczy podatników działających w zakresie handlu...

Pieniądze od byłej żony a podatki

Razem z byłą żoną prowadziliśmy firmę. Po rozwodzie na mocy ugody notarialnej żona zobowiązała się dobrowolnie – do czasu spłaty mojej części...

Opodatkowanie przychodów pracowników z Indii

Mamy pracowników z Indii zatrudnionych zarówno na umowy o pracę, jak i kontrakty menedżerskie. Mają pozwolenie na pracę oraz wizę na 2 lata. Jak należy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »