Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka ryczałtu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-02-26

Prowadzę działalność, rozliczam się ryczałtem. Chciałbym poszerzyć zakres usług o najem urządzeń i maszyn budowlanych. Planuję zakup kilku maszyn i wprowadzenie ich jako środki trwałe. Jaka stawka ryczałtu będzie właściwa przy ich wynajmowaniu? Czy po przekroczeniu 4000 euro będzie to zawsze 20%?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Pyta Pan o stawkę ryczałtu w określonej sytuacji. Ustawodawca nie ogranicza zryczałtowanego sposobu opodatkowania jedynie do przychodów z najmu nieruchomości, najem ruchomości również może zostać opodatkowany w sposób zryczałtowany. Słusznie wskazuje A. Bartosiewicz, że „opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z najmu (dzierżawy) kojarzy się powszechnie z przychodami z wynajmu nieruchomości czy też lokali. Trzeba jednak podkreślić, że opodatkowaniu w tej formie podlegać mogą również przychody z najmu (dzierżawy) rzeczy ruchomych” [A. Bartosiewicz, Komentarz praktyczny, Opodatkowanie przychodów z najmu (dzierżawy) ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, (w:) Vademecum Doradcy Podatkowego].

 

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi w art. 6 ust. 1A, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.


W artykule 12 ust. 1 pkt 3 ustawodawca wskazuje, że z wyżej wymienionego tytułu przychód opodatkowany jest 8,5% stawką ryczałtu. Od 1 stycznia 2010 roku nie obowiązuje już limit w równowartości 4000 euro od nadwyżki, ponad który ryczałt wynosi 20% przychodów, zatem obecnie nawet po przekroczeniu 4000 euro stawka ryczałtu wynosi 8,5%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »