Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z podatkiem dochodowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie usług dropshippingu a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-13

Planuję założyć jednoosobową DG, by świadczyć usługi dropshippingu (serwis Allegro). Jak wygląda sprawa podatków? Dla przykładu: Załóżmy, że klient dokona zakupu na mojej aukcji za 150 zł. Ja w imieniu klienta dokonuję zakupu bezpośrednio u dostawcy za 100 zł. Dostawca przesyła towar bezpośrednio do mojego klienta. Mój zysk zatem wynosi 50 zł. Czy jest to kwota, która podlega opodatkowaniu? Czy mogę zatem od niej odliczyć koszt prowizji, którą uiszczam do serwisu Allegro? Jak udokumentować wysokość kwoty podlegającej opodatkowaniu? Czy wystarczą elektroniczne potwierdzenia przelewu (kwota od klienta – kwota wysłana do dostawcy)?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za udzieloną informacja na moje pytanie. Jestem zadowolony z współpracy i polecam skorzystać. 
Lubomir, emeryt
Trochę sceptycznie podchodziłam do porad on-line, niemniej z czystym sumieniem bardzo polecam portal. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłana poradą.
Ewa
Dziękuję Pani Marcie Handzlik za fachową poradę prawną.
AB
Dziękuję za pomoc prawną, porada jest wyczerpująca i konstruktywna.
Jarosław, dekorator wnętrz, 43 lata
Radca prawny p.Marek Gola,dziękuję bardzo za pomoc w spojrzeniu na moją sytuację rodzinną i ujęcie problemów w aktualnie istniejące normy prawne.Magdalena
Magda
Dziękuję. Odpowiedź była szybka i udzielona zrozumiałym językiem.
Czesław
Wyjaśnienia bardzo wyczerpujące i pomocne. Bardzo polecam
Aleksandra
Za pierwszym razem nie uzyskałem odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Zadając je ponownie jako dodatkowe, odpowiedź była wyczerpująca i dla mnie wystarczająca.
Janusz
Zadowoliła mnie wyczerpująca odpowiedź.

Wojciech
Konkretna i szybka odpowiedź
Michał
Dziękuję Pani za kompetentne porady i uwagi, również i za to, że odpowiedzi napływały niezwłocznie. Była to pomoc profesjonalna i suwerenna. Spotkałam się z życzliwością i dobrą atmosferą, które tak dodatnie wpływają na relacje międzyludzkie.
Bożena
wieloletnia współpraca, zawsze owocna.
Roman, 45 lat, pole nieobowiązkowe
Odpowiedź z formułowana zrozumiale. Bardzo dobrze, że odpowiedź nie jest anonimowa i oczywiście poparta artykułem z K.C. 
Piotr, przedsiębiorca, 47 lat
Wyjaśnienia i porada udzielona przez Pana Marka Golę, radcę prawnego z Waszego portalu doprowadziła do pozytywnego dla mnie wyroku, tzn. odstąpienia przez Sąd od wymierzenia kary zakazu prowadzenia pojazdów a jedynie ukarania mnie karą grzywny. 
Adam
Dziękuję za owocną współpracę, jestem zadowolona z państwa usług i porad. Wasza wiedza bardzo pomogła mi dojść do wspólnych ustaleń i ominąć nieciekawe konsekwencje niedoszłego konfliktu.
Dorota, księgowa, 38 lat
Kolejny raz korzystam z usług serwisu i kolejny raz jestem bardzo zadowolony. Jak zwykle - szybkie i wyczerpujące odpowiedzi w przystępnej cenie. 
Adrian
Odpowiedź bardzo pomocna dziękuję.
Irena, pielęgniarka

paula
Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź.
Jerzy
Składam serdeczne podziękowanie Pani Wiolecie Biel za szybkie i profesjonalne zredagowanie pisma. Podziwiam wiedzę i fachowość prawnika. Maria
Maria
Dzień dobry z udzielonej informacji jestem zadowolony, wyjaśnia moje pytania. 
Janusz, emeryt, 68 lat
Szybkie , wyczerpujące i w pełni zrozumiałe odpowiedzi na moje pytania.
Grażyna
Dziękuję za obszerną, precyzyjną odpowiedź na moje pytanie. Warto było skorzystać. 
Bożena
Zdecydowanie polecam.
Teresa
Uzyskałem fachową, solidną poradę prawną. Jestem z niej zadowolony. Serwis eporady24.pl mogę polecić jako rzetelny.
Józef, inż. mechanik. 64 lata
Serdecznie dziękuję za szybkie przeslanie mi skanow pism od Komornika. Jestem bardzo zadowolona z usługi korespondencja . 
Ewa, emerytka, 63 lata
Fachowa porada, widać, że prawnik przeczytał uważnie opis problemu i ma strategię próby jego rozwiązania.
Dominik, naukowiec, 45 lat
Profesjonalna, rzetelna i wyczerpująca odpowiedź. 
Wojciech, żołnierz, 36 lat
Przyznaję ocenę najwyższą. Jasne, czytelne, zrozumiałe i cierpliwe tłumaczenie spowodowało, że coś mi się rozjaśniło. Dzięki temu zrozumiałam coś czego nie mogłam wcześniej pojąć. A kwestia dotyczyła wkładu mieszkaniowego, który był i jest (mimo śmierci współmałżonka) wspólnotą małżeńską i majątkową.
Halina, emerytka, 70 lat
Szybka i rzetelna odpowiedz .Polecam panel ePorady24. Bez wychodzenia z domu można uzyskać fachową pomoc w sprawach ważnych dla nas pytających.
Ewa

Klasycznie „dropy” dostępne na platformie Allegro działają inaczej, niż Pan to opisał, głównie ze względu na należności i formalności celne i podatkowe, a także np. przepisy dotyczące gwarancji czy wprowadzania produktów na rynek krajowy (deklaracja zgodności, oznakowanie CE itd.), i inne obowiązki, które ciążyłyby na Panu, gdyby to Pan był importerem. Można co do zasady wyróżnić dwa rodzaje sprzedaży typu „drop”. Zakładając, że Pan jest podmiotem A, nabywca Polski (Pana klient) podmiotem B, a wysyłkę towaru realizuje zagraniczny podmiot C, możemy wyróżnić co najmniej dwa modele działania w stylu „drop”:

  1. A jest sprzedawcą, B nabywcą a dla obniżenia kosztów wysyłka odbywa się na linii C do B;
  2. A nie jest sprzedawcą, a pełni funkcję podobną do pośrednika, sprzedaż i wysyłka odbywa się pomiędzy B i C a jedynie płatność przechodzi przez A, który po pobraniu swojej prowizji przesyła środki do C.

Korzystniejsze jest dla Pana, i najpopularniejsze w mojej ocenie, jest drugie rozwiązanie transakcja następuje bezpośrednio między zagranicznym sprzedawcą a nabywcą towaru, Pan jako pośrednik jedynie przyjmuje zamówienie i środki pieniężne i przekazuje je, pomniejszone o swoją prowizję zagranicznemu sprzedawcy, nie będąc ani dostawcą, ani też importerem czy w ogóle nabywcą. Z powyższego wynika zatem, że mamy tu do czynienia z przeniesieniem procesu wysyłki towaru na dostawcę z innego kraju przy zachowaniu układu, że nabywca (Pana klient) pozostaje importerem towaru, któremu towar jest dostarczany bezpośrednio z pominięciem pośrednika. Działanie takie jest jak najbardziej realne i może być przedmiotem działalności gospodarczej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Głównym problemem przez lata było, co jest tu przychodem pośrednika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie można uznać, że jasne jest, i akceptują to organy podatkowe, iż przychodem jest tylko prowizja należna z tytułu wykonanej usługi pośrednictwa handlowego, a nie jest nim kwota przekazywana zagranicznemu sprzedawcy. Tak przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy w piśmie z dnia 22 maja 2014 r. (sygn. ITPB1/415-188/14/WM) czy też Izba Skarbowa w Katowicach w pismach z dnia 2 grudnia 2014 r. (sygn IBPBI/1/415-1020/14/ESZ) i najnowszym z dnia 21 kwietnia 2015 r. (sygn. IBPBI/1/4511-78/15/WRz) – z pism tych wynika wprost, że gdy dana osoba jedynie pośredniczy jedynie w sprzedaży towarów handlowych – nie dokonuje ich zakupu i nie staje się ich właścicielem – to „przychodem uzyskanym z tego tytułu będzie wartość prowizji, którą stanowi różnica pomiędzy kwotą przelaną na konto bankowe Wnioskodawcy od klienta, a kwotą przekazaną przez niego do dostawcy (właściciela towaru) tytułem poszczególnych transakcji”. Nawet gdy przychodem jest tylko prowizja, przychód ten można, co do zasady, pomniejszyć o koszty jego uzyskania, a za taki koszt uznać należy prowizję Allegro. Samym dowodem przekazania kwoty dla sprzedawcy może oczywiście być potwierdzenie dokonania przelewu.

Odnośnie opodatkowania, na ogół dla dropshippingu wskazuje się jedynie na możliwość dokonania rozliczeń właściwych dla działalności gospodarczej, gdyż działalność w tym zakresie wypełnia przesłanki powstania działalności gospodarczej. Wyboru dokonuje się tu z reguły: pomiędzy opodatkowaniem na zasadach ogólnych w ramach działalności gospodarczej (progresja 18% i 32%) lub podatkiem liniowym (19%). Przy tym wyborze można uprościć, że jeśli nie rozlicza się Pan z żoną i osiągnie dochód powyżej ok. 100 000 zł, to podatek liniowy będzie korzystny. Uważam, że można tu zastosować także opodatkowanie ryczałtem (opodatkowany jest przychód a nie dochód, więc nie odbija się np. prowizji allegro) w stawce 8,5%, co byłoby opłacalne, jeśli koszty Pana działalności byłyby bardzo niskie (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze. zm.). Podobnie wskazuje np. K. Klimek (Jak na gruncie ryczałtu opodatkować dropshipping?, Vademecum Doradcy Podatkowego, 374337).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z podatkiem dochodowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć wysokość tego podatku? Dodam, że nie zamierzam w najbliższym czasie kupić nowej nieruchomości.

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po mamie, żeby nie zapłacić podatku?

Przelew przed śmiercią matki a podatek

Byłem upoważniony do konta mamy. Zrobiła mi przelew tytułem „przelew własny”, następnego dnia zmarła. Czy tę kwotę przelaną muszę opodatkować?

Spłata męża a podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po mamie, sprzedałam je po roku za 150 tys. zł. Mam spłacić byłego męża z tytułu naszych dwóch wspólnych nieruchomości. Jeszcze ich nie sprzedałam, ale chce mu przekazać sumę ze sprzedaży mieszkania po mamie, jakbym odkupowała połowę mieszkania, w którym mieszkam. Czy spłata po rozwodzie uchroni mnie od podatku dochodowego?

Zamiana domu na mieszkanie a podatek

Razem z żoną zamieniliśmy swój dom na mieszkanie. Cena naszego domu to 620 000 zł, cena mieszkania 185 000 zł. Różnicę pomiędzy wartością domu a mieszkania otrzymaliśmy od zamieniającego w taki sposób, że z części pieniędzy spłaciliśmy kredyt hipoteczny, a pozostałą kwotę otrzymaliśmy na nasze konto w banku. Zamierzamy szybko sprzedać to mieszkanie. Czy po sprzedaży mieszkania będziemy musieli zapłacić podatek, jeżeli to mieszkanie nabyliśmy na zasadzie zamiany?

Wykorzystanie ulgi podatkowej na zakup domu w Stanach Zjednoczonych

Od lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych i tutaj rozliczam się z podatku dochodowego. Kilka miesięcy temu odziedziczyłam po dziadku 25% domu w Polsce, który, wraz z siostrami, sprzedaliśmy 3 miesiące później. W którym państwie jestem zobowiązana do zapłacenia podatku od przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku? Czy mogę wykorzystać polską ulgę podatkową na zakup domu w Stanach Zjednoczonych?

Niezłożenie zeznania podatkowego

W 2007 r. na podstawie darowizny nabyłam lokal mieszkalny od mamy (mieszkałam tam od urodzenia, tj. 1980 r.). Powyższy lokal sprzedałam w 2012 roku. Urząd skarbowy wezwał mnie celem złożenia wyjaśnienia o przyczynach niezłożenia zeznania podatkowego za 2012 r. Byłam przekonana, że jeśli całą sumę ze sprzedaży przeznaczam na końcowe roboty budowlane w domu, który wybudowaliśmy i w którym mieszkam z rodziną, to nie mam obowiązku składania zeznania. Czy jest jakaś możliwość, żeby nie płacić tego podatku?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.083909034729004 sek.