Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie usługi we Francji

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-03-05

Świadczę usługę budowy domu we Francji jako mała firma mająca działalność zarejestrowaną w Polsce. Dom buduję dla osoby prywatnej. Gdzie mam rozliczyć VAT? W Polsce czy we Francji?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W przypadku świadczenia usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlegają usługi świadczone poza granicami kraju, a miejsce świadczenia jest tu konstrukcją teoretyczną, która zazwyczaj niewiele ma wspólnego z miejscem faktycznego wykonania usługi.

 

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zasadą szczególną, na podstawie art. 28e ustawy o VAT, w przypadku usług związanych z nieruchomościami, jest prymat miejsca położenia nieruchomości. Przywołany art. 28e ustawy o VAT stanowi:

 

„Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości”.

 

Powyższe stanowi implementację art. 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z dnia 11 grudnia 2006 r.), który stanowi:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

„Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość”.

 

Zgodnie z powyższym, jako że usługa, którą Pan opisuje, jest usługą związaną z nieruchomością, w Polsce nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Winna ona zostać opodatkowana podatkiem od wartości dodanej (w uproszczeniu francuskim odpowiednikiem VAT, tj. taxe sur la valeur ajoutée, czyli TVA). O tym, jak należy to zrobić, jaką stawką opodatkować usługę, decyduje francuskie prawo, co do którego nie udzielamy informacji – zazwyczaj jednak w takich przypadkach, jak opisany przez Pana, tj. gdy wykonuje się usługę dla osoby prywatnej niebędącej podatnikiem, firma usługę świadcząca musi zarejestrować się do VAT (czyli TVA) we Francji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Pewna firma zamówiła towar z Niemiec, który potem będzie odsprzedany klientowi*. Wspomniana firma otrzymała fakturę pro forma z datą 20.01.2010 r....

Miejsce wykonywania usług a podatek VAT

Spółka z o.o. z zarejestrowaną działalnością w KRS posiada NIP-UE. Pozyskujemy opiekunki do osób chorych i starszych w Niemczech. Z rodziną niemiecką...

Rezygnacja z VAT

Do zeszłego roku płaciłam podatek VAT. Okazało się, że to jednak niepotrzebne w moim przypadku i złożyłam rezygnację z VAT . Niestety, mam...

Usługi opiekuńcze a podatek VAT

Mam pytanie dotyczące świadczenia usług opiekuńczych w Niemczech. Usługi wykonywane są przez delegowane opiekunki zatrudnione przez naszą...

Podatek VAT na usługi zakładu kamieniarskiego

Czy montaż nagrobka można zakwalifikować do pozycji 96.03 PKWiU? Jaki obowiązuje VAT na usługi zakładu kamieniarskiego ?

Pawilon handlowy a podatek VAT

W 2000 r. razem z bratem założyłam spółkę cywilną. Na mojej prywatnej działce wybudowaliśmy pawilon handlowy (faktury za materiały budowlane były...

Kod CN dla preparatu antykorozyjnego

Jaki jest kod CN dla preparatu antykorozyjnego?

Trofea myśliwskie a podatek VAT

Prowadzę działalność polegającą na organizacji polowań dla myśliwych zagranicznych. Działalność składa się z:   ...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »