Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie usługi we Francji

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-03-05

Świadczę usługę budowy domu we Francji jako mała firma mająca działalność zarejestrowaną w Polsce. Dom buduję dla osoby prywatnej. Gdzie mam rozliczyć VAT? W Polsce czy we Francji?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku świadczenia usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlegają usługi świadczone poza granicami kraju, a miejsce świadczenia jest tu konstrukcją teoretyczną, która zazwyczaj niewiele ma wspólnego z miejscem faktycznego wykonania usługi.

 

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zasadą szczególną, na podstawie art. 28e ustawy o VAT, w przypadku usług związanych z nieruchomościami, jest prymat miejsca położenia nieruchomości. Przywołany art. 28e ustawy o VAT stanowi:

 

„Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości”.

 

Powyższe stanowi implementację art. 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z dnia 11 grudnia 2006 r.), który stanowi:

 

„Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość”.

 

Zgodnie z powyższym, jako że usługa, którą Pan opisuje, jest usługą związaną z nieruchomością, w Polsce nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Winna ona zostać opodatkowana podatkiem od wartości dodanej (w uproszczeniu francuskim odpowiednikiem VAT, tj. taxe sur la valeur ajoutée, czyli TVA). O tym, jak należy to zrobić, jaką stawką opodatkować usługę, decyduje francuskie prawo, co do którego nie udzielamy informacji – zazwyczaj jednak w takich przypadkach, jak opisany przez Pana, tj. gdy wykonuje się usługę dla osoby prywatnej niebędącej podatnikiem, firma usługę świadcząca musi zarejestrować się do VAT (czyli TVA) we Francji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »